Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. O tom, že uvažuje o výměně hlavní hygieničky, informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš o víkendu vyjádřil nespokojenost s prací některých vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.
Sedmapadesátiletá Svrčinová ve čtvrtek v rozhovoru pro ČT uvedla, že už se s Blatným setkala, výsledek schůzky ale nechtěla komentovat. Připomněla, že o místo hlavní hygieničky se ucházela už v minulosti. Kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.
Svrčinová ve čtvrtek uvedla, že by chtěla stanovit maximální limity, kolik kontaktů lidí nakažených koronavirem mají vytrasovat hygienici. Více pomoci s trasováním mají podle ní callcentra.
Hygienici podle ní musí hlavně trasovat a důsledně dohledávat kontakty. "Jsem systematik, plánovač. Kolegové už jsou vyčerpaní, takže by chtělo nastavit, kolik maximálně vytrasuje ta 'hygiena'," uvedla Svrčinová.
Nedělá si iluze o tom, že by na hygienických stanicích, kde mají přírůstky i více než 1500 případů covidu-19 za den, byli schopni vše vytrasovat. "Vyberou se ty nejdůležitější případy, což pro mě jsou teď mutace, které by měli trasovat hygienici, a ten zbytek budou muset trasovat callcentra. Ten mechanismus se musí nastavit," řekla.
Konkrétní hygienická stanice by podle ní měla vědět, kolik kontaktů musí vytrasovat ve všední dny a kolik o víkendu. "Aby ti lidé měli také čas si vydechnout," uvedla Svrčinová. Podle ní by případné další personální posilování hygieniků bylo finančně velmi náročné. Pomoci by naopak mohlo větší využívání sebetrasování.
Za důležité považuje Svrčinová rovněž rychlé očkování. "Čím rychleji se bude očkovat, tím lépe," uvedla. Dodala, že se vliv očkování jednoznačně ukazuje u zdravotníků, kde výrazně poklesla nemocnost a začíná se už projevovat i ve skupině seniorů nad 80 let.
"Bude to běh na dlouhou trať, situace je opravdu hodně špatná," zhodnotila aktuální stav Svrčinová. Podle ní nelze očekávat, že se podaří epidemii zvládnout během deseti dnů. "To bude pozvolný pokles, hodnota R je ještě pořád nad jedna, i když jde trochu dolů. Bude to dlouhodobý proces," míní Svrčinová. Domnívá se, že urychlit nelze ani rozvolňování, které bude nutné dělat krok po kroku.
Rezervy vidí i v informovanosti veřejnosti. "Neustále mě překvapuje, kolik lidí má triviální dotazy ve vztahu ke covidu, a to už s tím jsme rok," doplnila Svrčinová. Zároveň za významnou považuje například spolupráci s velkými podniky a podnikatelskými svazy. "Zjišťujeme, že lidé se ani tak nenakazí v práci, kde jsou opatření nastavená, ale tím, že jedou tři čtyři kolegové v autě bez respirátorů," řekla. Poukázala i na další drobná opatření, která by lidé mohli dodržovat. Například naučit se v obchodě otřít si madlo vozíku. "Obchodníci vozíky dezinfikují, ale jak často? Ne po každém klientovi," uvedla Svrčinová. Podle ní by proto bylo vhodné lidem poskytnout jednoduché návody, kterým každý porozumí.
Ať mě odvolá, vyzvala v létě Vojtěcha
Svrčinová vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Loni v červenci ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. "Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá," reagovala tehdy Svrčinová.
Hygienici tehdy s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Právě rychlost zavádění opatření se stala předmětem kritiky. Před sídlem hygieniků se tehdy dokonce objevily kritické nápisy jako "Nejste Bohové". V reakci na opatření se v Ostravě konala demonstrace.
"Byla chyba na mé straně, že to (zavádění omezení) bylo rychlé. Vždycky jsme ale byli učeni rychle a efektivně zasáhnout. Vzala jsem si z toho poučení. Myslím, že každá chyba by měla vést k tomu, že člověk má nějakou sebereflexi," podotkla Svrčinová. Dodala, že s obdobnou situací, jako je nynější pandemie covidu-19, se dosud nikdo z hygieniků nepotkal. "V tom zatížení a stresu jsme stále jenom lidé, nejsme stroje nebo roboti," uvedla.
Na facebookové stránce Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který ve čtvrtek romská organizace Romea na Twitteru označila za rasistický. "Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu Facebook nepotřebuju," řekla k tomu Svrčinová. Odmítavě se k příspěvku na Twitteru vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Hlavní kvalifikaci do týmu 'Nebuďte slušnej, řekněte jméno' paní hygienička evidentně splňuje," napsal.
Protiromský rasismus jako nový styl komunikace vládních opatření proti koronaviru? Nová hlavní hygienička se představuje... Více zde: https://t.co/l6AxWWisQE pic.twitter.com/8Hdt3XNEt2
— ROMEA (@romeanews) March 4, 2021
Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii.
Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.