Praha - Pokud bude chtít firma postavit v oblasti se znečištěným ovzduším novou továrnu, bude se muset dohodnout s jiným znečišťovatelem v sousedství, že omezí svůj provoz. Anebo navrhne jinou viditelnou cestu, která zaručí, aby se špinavý vzduch už více nezhoršoval.
S takzvanými kompenzačními opatřeními v místech, kde jsou překračovány imisní limity, počítá návrh nového zákona o ochraně ovzduší od ministerstva životního prostředí.
Dokončení této předlohy pokládá za jeden ze svých klíčových úkolů nový ministr Jan Dusík, který nedávno nahradil v čele resortu Ladislava Mika.
"Předložíme vládě nový zákon o ochraně ovzduší, nyní je v meziresortním připomínkovém řízení," potvrdil Dusík, když v úterý představoval své priority, které chce stihnout do jarních parlamentních voleb.
Zeleň nebo centrální vytápění
Špinavý vzduch patří mezi největší ekologické problémy Česka, více než čtyřicet procent lidí například muselo loni dýchat ovzduší s vysokými koncentracemi rakovinotvorných látek.
Výraznou skupinu obyvatel na Ostravsku, v Praze, Brně a dalších místech ohrožuje také mikroskopický prach nebo přízemní ozon.
Pomoct s nápravou tohoto stavu má i nový zákon o ochraně ovzduší, který v nejvíce zatížených regionech počítá se zmiňovanými kompenzačními opatřeními.
Dusíkovy priority
- Podpora progranu Zelená úsporám
- Čerpání evropských peněz
- Emisní povolenky i pro leteckou dopravu
- Vyšší podíl biopaliv
- Recyklace odpadu
- Výroba tepla z obnovitelných zdrojů
- Nové veřejné budovy budou nízkoenergetické
- Omezit zabetonování krajiny
- Nový Národní park Křivoklátsko
- Nová CHKO Soutok
Jejich smyslem je, aby se po vybudování nového zdroje znečištění minimálně nezhoršila už tak špatná kvalita ovzduší.
Kompenzačním opatřením může být odstavením jiného zdroje znečištění nebo jeho modernizace, díky níž se sníží exhalace. Někde postačí pás zeleně, která škodliviny pohltí. Anebo domácnosti přestanou topit v kotlích na hnědé uhlí a připojí se na ekologičtější centrální vytápění.
Krajům se to moc nezdá
Ministerstvo životního prostředí už připravuje výčet, co vše by mělo být v budoucnu možné.
"Budou to spíše doporučení. Kompenzační opatření může být cokoli, co přinese příznivý efekt," řekl Aktuálně.cz Michal Bernard, jeden ze spoluautorů zákona.
První reakce krajských úřadů, které by tato ekologická opatření schvalovaly, jsou však zatím spíše záporné.
Ze stanovisek, která přicházejí na ministerstvo životního prostředí, totiž vyplývá, že regiony vesměs žádná kompenzační opatření za nové zdroje znečištění ani nepožadují.