Novinář je lhář, může napsat každý. Soudy tomu nebrání

Lenka Smyčková
26. 3. 2008 20:25
Veřejné osoby mají menší právní ochranu
Začalo to Temelínem, skončilo u soudu
Začalo to Temelínem, skončilo u soudu | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Analýza - Novinář, politik, zpěvačka, herec. Ti všichni musí počítat se "zvýšenou mírou kritiky" a neměli by kvůli nepříznivým reakcím na svou osobu hned podávat žaloby.

Uvedl to soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška s odvoláním na předchozí judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a českého Ústavního soudu.

Neuznal tak právo na omluvu od Hnutí Duha novináři Ivanu Brezinovi.

Hnutí Duha o Brezinovi v tiskové zprávě napsalo, že jeho článek "Kdo se bojí jádra?" obsahuje z odborného hlediska směšná tvrzení a že v něm nechybí ani lživá osobní pomluva poradce ministra životního prostředí.

To novináři vadilo. Brezina trvá na tom, že jeho argumenty nejsou ani směšné, ani lživé. "Již v roce 2005 jsem u soudu prokázal, že pravda je na mé straně," říká.

Brezina: Mám pravdu. Bohužel jsem novinář

O co se přeli

Některé výroky z článku Ivana Breziny, které Hnutí Duha označilo za lživé a směšné:

  • "Koho by zajímala... zpráva mezinárodní komise dvou set vědců z pětadvaceti zemí světa, kteří po analýze stotisícového vzorku obyvatel okolí Černobylu ani po pěti letech od jaderné havárie nezjistili žádný vzrůst leukémie."
  • "Vůdci českých protijaderných iniciativ jsou laici, kteří problematice atomových elektráren nerozumějí - Dana Kuchtová je učitelkou češtiny, předseda Hnutí Duha Jakub Patočka studuje sociologii."
  • "Dalibor Stráský je mezi nimi jediným odborníkem. Absolvent jaderné fakulty ČVUT se ale stal kritikem jaderné energetiky rok poté, co se mu nepodařilo složit náročné podnikové zkoušky na funkci operátora jaderné elektrárny Dukovany."

Jenže soud nerozhodoval o pravdivosti výroků Hnutí Duha jako takových, ale o tom, zda sdružení neoprávněně zasáhlo do osobních práv novináře. A to se nestalo.

"Žalobce jako novinář spadá do kategorie veřejných osob, které mají sníženou právní ochranu a povinnost snášet přípustnou míru kritiky," uvedl samosoudce Ryška.

Novináři mají navíc podle soudce dostatek prostoru ve svých médiích, kde můžou s kritiky polemizovat a uvádět jejich tvrzení na pravou míru.

"Hnutí Duha se mi nemusí omluvit jen proto, že jsem novinář," pochopil rozsudek Brezina.

Jak se pozná přiměřená kritika

Skutečnost, že jsou novináři bráni za veřejně činné osoby, může být podle Breziny i výhodou. Nelíbí se mu ale fakt, že není zřejmá hranice mezi "přiměřenou" a "nepřiměřenou" kritikou.

"Tvrzení, že něčí názory jsou směšné, ještě přiměřené je. Něco jiného je, když například o novináři někdo řekne, že píše na objednávku," naznačil soudce Ryška, kde může končit přiměřená kritika a začínat pomluva.

Sám Brezina totiž uspěl s žalobou na Miloše Zemana, který jej obvinil, že píše na objednávku společnosti ČEZ.

To, že by někdo měl strpět jakoukoli kritiku jen proto, že je novinář, se nelíbí šéfreportérovi časopisu Instinkt a členu Etické komise Syndikátu novinářů Janu Lipoldovi.

Zeman se Brezinovi omluvit musel, Hnutí Duha nemusí
Zeman se Brezinovi omluvit musel, Hnutí Duha nemusí | Foto: Aktuálně.cz

"Novinář si jistě může vyřídit některé záležitosti v rámci redakční polemiky, ale vždy to nestačí," říká.

"Ne jako novinář, ale jako člověk se přece může cítit zkrácený na svých osobních právech. Pak je na místě dát to k soudu," míní Jan Lipold.

Hnutí Duha: Dnes už nereagujeme

Hnutí Duha je s rozhodnutím soudu spokojeno. "Očekávali jsme takový výsledek. Dnes už se radši na články pana Breziny snažíme nereagovat. Vychází jen ze svých názorů," řekl současný ředitel sdružení Petr Machálek.

Advokát Hnutí Duha Jiří Machourek označil Brezinovu žalobu za projev ješitnosti. "Nelíbí se mu, že si s ním vůbec někdo dovolí nesouhlasit," myslí si advokát.

Výroky v článku "Kdo se bojí jádra?" byly podle Machourka neodborné a vznikly překroucením faktů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy