Novinář hájil Temelín, na omluvu aktivistů nemá právo

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
26. 3. 2008 15:52
Soud: Novinář je veřejná osoba. Musí počítat s kritikou

Brno - Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha se nemusí omluvit novináři Ivanu Brezinovi.

Napsali o něm, že jeho názory jsou směšné, že lže a pomlouvá, ale samosoudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška dnes rozhodl, že Brezina na omluvu nemá právo.

Spor se táhnul devět let a prošel většinou soudních instancí, až se opět vrátil do Brna.

"Novináři jako osoby veřejně činné a musí akceptovat určitou míru veřejné kritiky," uvedl Ryška. Odvolal se přitom na judikaturu Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva.

"Zda je něco směšné, mají posuzovat čtenáři, ne soud," dodal soudce.

Kdo se bojí jádra?

Devítiletý spor, který putoval od krajského soudu k vrchnímu, nejvyššímu a zase zpět, začal uveřejněním Brezinova článku Kdo se bojí jádra v časopisu Reflex v roce 1998.

Brezina v něm vykreslil odpůrce stavby Temelína jako vyznavače protiatomové víry, jejichž jednání se dá přirovnat k vymítání ďábla.

Kritizoval tehdejší Jihočeskou matku Danu Kuchtovou, šéfa Hnutí Duha Jakuba Patočku i poradce ministra životního prostředí Dalibora Stráského.

Článek ve formě placené inzerce pak znovu publikoval ČEZ v několika regionálních novinách.

Hnutí Duha na to reagovalo tiskovou zprávou, kterou zaslalo ČTK. V té sdružení napsalo, že Brezinův článek obsahuje směšná tvrzení a lživou osobní pomluvu.

Za tato vyjádření žádal Brezina nejprve veřejnou omluvu v Lidových novinách osobně, poté prostřednictvím soudu.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy