Novinář hájil Temelín, na omluvu aktivistů nemá právo

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
26. 3. 2008 15:52
Soud: Novinář je veřejná osoba. Musí počítat s kritikou

Brno - Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha se nemusí omluvit novináři Ivanu Brezinovi.

Napsali o něm, že jeho názory jsou směšné, že lže a pomlouvá, ale samosoudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška dnes rozhodl, že Brezina na omluvu nemá právo.

Spor se táhnul devět let a prošel většinou soudních instancí, až se opět vrátil do Brna.

"Novináři jako osoby veřejně činné a musí akceptovat určitou míru veřejné kritiky," uvedl Ryška. Odvolal se přitom na judikaturu Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva.

"Zda je něco směšné, mají posuzovat čtenáři, ne soud," dodal soudce.

Kdo se bojí jádra?

Devítiletý spor, který putoval od krajského soudu k vrchnímu, nejvyššímu a zase zpět, začal uveřejněním Brezinova článku Kdo se bojí jádra v časopisu Reflex v roce 1998.

Brezina v něm vykreslil odpůrce stavby Temelína jako vyznavače protiatomové víry, jejichž jednání se dá přirovnat k vymítání ďábla.

Kritizoval tehdejší Jihočeskou matku Danu Kuchtovou, šéfa Hnutí Duha Jakuba Patočku i poradce ministra životního prostředí Dalibora Stráského.

Článek ve formě placené inzerce pak znovu publikoval ČEZ v několika regionálních novinách.

Hnutí Duha na to reagovalo tiskovou zprávou, kterou zaslalo ČTK. V té sdružení napsalo, že Brezinův článek obsahuje směšná tvrzení a lživou osobní pomluvu.

Za tato vyjádření žádal Brezina nejprve veřejnou omluvu v Lidových novinách osobně, poté prostřednictvím soudu.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy