Velké Karlovice - Od prvního září vstoupí v planost novela nařízení o poskytování dotací na zlepšení podmínek pro produkci včelařských výrobků a jejich uvádění na trh.
Novela chovatelům žádné zásadní změny nepřinese, většinou mají spíš formální charakter. Některé dotace se ale navýší a včelařům pomohou.
Podle včelaře Jiřího Damihlíka, který se o novelu zákona zajímal už od počátku a účastnil se i vyjednávání o její podobě, se nejpodstatnější změna týká dotací na včelí matky.
"Zrušila se dotace na prodanou včelí matku pro pouze registrované chovatele. Od teď o příspěvek budou moct žádat jen chovatelé matek přímo z uznaného šlechtitelského programu," řekl Damihlík.
Pro šlechtitele se výše dotace zvedne z původních 200 na 300 korun za jednu prodanou včelí matku.
"Podle mě to ale pro běžného včelaře nebude mít velký vliv. Myslím, že ceny matek budou stále stejné, jen z toho šlechtitelé budou mít trochu vyšší zisky," dodal Damihlík.
Damihlík také uvedl, že se při vyjednávání o nové podobě nařízení uvažovalo o rozšíření dotací na rozbory medu, kterými se zjišťuje jeho kvalita. Ty ale nakonec zůstávají v nezměněné podobě.
Zvýší se dotace na pořádání přednášek
Pro soukromého včelaře Petra Hajdu z Jablůnkova je nejzajímavější dotace na pořádání přednášek, která se zvedne z původních 10 na 15 tisíc korun za rok.
"Se základní organizací včelařů v Jablůnce pravidelně pořádáme přednášky, takže tohle určitě využijeme" řekl Hajda. Sám pravidelně žádá o dotace na technickou pomoc a dotaci v rámci zajišťování kočování včelstev.
"V té se dávají peníze na pořízení kočovacích zařízení. Různé převozní palety, podstavce a vozíky, zvedací zařízení."
Nově o dotace na pořízení zařízení pro kočování včelstev může žádat chovatel, který má nejméně dvacet včelstev. Dosud stačilo mít pro uznání dotace včelstev deset.
Podle nového nařízení už také chovatelé nemusí k žádosti o dotace přikládat úředně ověřenou kopii živnostenského listu. Také odborné kurzy, na které fond poskytuje příspěvek, už nemusí mít šest hodin denně, ale stačí čtyři.
Odborné kurzy rozšíří tematické okruhy
Přibyla i témata praktických kurzů pro chovatele včel. Patří mezi ně kurzy na témata ekonomická a kontrolní činnost v oblasti chovu včel, právní předpisy související s včelařstvím, šlechtění včel nebo práci s dětmi a mládeží ve včelařských kroužcích.
Včelařství je podporováno z různých veřejných zdrojů. Dotace, které mohou včelaři čerpat z fondů Evropské unie, vyřizuje Český svaz včelařů.
Pro začínající včelaře lze využít také různých dotací, které poskytují jednotlivé krajské úřady. Tato podpora se liší kraj od kraje.