Praha - Ze zemí bývalého Sovětského svazu znovu doléhají informace o černém byznysu s českými vízy. Dvě stě padesát až tisíc euro si prý musí v některých zemích připravit žadatelé o víza, pokud třeba chtějí studovat na českém "Západě".
Deník Insider ve čtvrtečním vydání uvedl, že tisíce až desetitisíce korun ale ještě potřebnou vstupenku do Česka nezajistí. Na černém trhu se za tuto cenu údajně prodává pouhé sjednání termínu schůzky s úředníkem na české ambasádě, kde si může žadatel o dlouhodobé vízum či dlouhodobý pobyt říct.
České úřady jsou v podezření, že těmto praktikám nechávají volnou cestu. Neprůhlednou situací se zabývá i brněnský úřad ombudsmana, v září se o něm bude mluvit i na vládě, konkrétně na Výboru pro práva cizinců.
Marné noci u počítače
Situaci, jaká panuje, dokládá Insider na skutečném příběhu osmnáctiletého Olega (rodina si vzhledem k citlivosti kauzy přála zůstat v anonymitě, redakce její totožnost zná).
Jeho matka už čtvrtým rokem pobývá v Praze, všechny dokumenty má v pořádku a tvrdě tu pracuje jako pomocnice v domácnosti. Poté, co Oleg dokončil na Ukrajině střední školu, chtěl začít studovat v Praze na ČVUT. Na pražské technice si zařídil přípravné roční studium českého jazyka, k němuž byl přijat.
Jenže už třetím měsícem tráví dny i noci před počítačem a bezúspěšně se pokouší proklikat přes systém českého ministerstva zahraničí Visapoint, aby na ambasádě v Kyjevě mohl zažádat o české vízum
Visapoint je elektronický formulář, který má po vyplnění základních údajů žadatelům termín schůzky na české ambasádě nabídnout. Jiný způsob než elektronická registrace přitom není možný.
"Jsme zoufalí. Nedostaneme ani příležitost zažádat o české vízum. V Kyjevě jsme dostali nabídku od jednoho člověka, který se pohybuje kolem české ambasády, že nás do pořadníku dostane a domluví nám schůzku s českým diplomatem, ale za 250 eur," říká Olegova matka Irina.
Ministerstvo zahraničí mlčí
Její slova, která vzbuzují podezření z korupce v českých diplomatických službách, potvrzuje i předseda neziskové Organizace pro pomoc uprchlíkům a předseda vládního Výboru pro práva cizinců Martin Rozumek.
"Máme zmapované případy na Ukrajině či v Kazachstánu, kde jistí lidé nabízejí až za 1000 eur zapsání do systému Visapoint na schůzku na české ambasádě," řekl Insideru Rozumek.
Sám se obrátil i na ministerstvo zahraničí, které má systém v gesci. Společná jednání ale podle něj skončila ve slepé uličce.
Ministerstvo zahraničí potíže s registrem nepopírá, Visapoint ale hájí. Připouští, že slouží i k omezení migrace na základě usnesení vlády z roku 2009.
"Na všech českých zastupitelských úřadech na Ukrajině bylo na základě tohoto usnesení zavedeno omezené nabírání žádostí o dlouhodobá víza za účelem pobytu: zaměstnání, podnikání, studium, sloučení rodiny a za účelem jiným (většinou studium v neakreditovaných studijních oborech či na neakreditovaných vysokých školách)," uvedl mluvčí ministerstva Vít Kolář.
Přesto se podle něj na Ukrajině přes Visapoint jen letos zaregistrovalo téměř 25 tisíc lidí.
Nabouraný systém?
Systém Visapoint podle ministerstva naopak snižuje riziko korupce. "Systém zaručuje důstojné podmínky pro žadatele, přispívá k aplikaci rovných a spravedlivých pravidel pro podání žádosti a výrazně omezuje pole působnosti zprostředkovatelských subjektů," dodal Kolář. Nabídky za stovky eur za pohovor na české ambasádě prý jeho úřad řeší i s ukrajinskými úřady, jde totiž o jednání na území Ukrajiny.
Insider však přinesl i svědectví, že ti, kdo nabízejí sjednání pohovoru za stovky eur, neprodávají jen plané sliby.
"Máme studenty z Kazachstánu, kteří se nemohli do systému Visapoint zapsat. Poté, co jistému Dimovi zaplatili tisíc eur, byli do systému zapsáni," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Okůnek, ředitel Akademie jazykové a profesní přípravy, která komerčně nabízí kurzy češtiny pro zahraniční zájemce o studium na českých univerzitách.
Právě zdejší studenti nejčastěji pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu a musejí podle Okůnka mnohdy jazykový kurz v Česku zrušit, protože se nedostanou ani k pohovoru na ambasádě.
Důkazy o korupci však předložit nemůže, jeho klienti si přejí zůstat v anonymitě.
Hacker, nebo korupce
Popsané příběhy však korespondují s výše (a nezávisle na nich) uvedeným popisem Ukrajince Olega a jeho matky. Pak se nabízejí jen dvě vysvětlení. Buď systém není dostatečně chráněn a pro hackery je snadnou kořistí, nebo vízoví kšeftaři spolupracují s českými diplomaty.
"Zdráhal bych se říct, že se jedná o korupci na ministerstvu, ale je to tolerování nečistých praktik. Ten systém je zjevně nabouraný, ministerstvo to však nechává v klidu," říká odborník z neziskového sektoru Martin Rozumek.
Bezvýchodnost situace, kdy si cizinec nemůže ani podat žádost o povolení k pobytu z důvodu sloučení rodiny či studia, kritizoval i český ombudsman Pavel Varvařovský. Podle jeho úřadu Visapoint v některých aspektech odporuje i evropskému právu.
"V rámci několika individuálních podnětů ochránce zaregistroval, že u vybraných zemí systém Visapoint dlouhodobě neumožňuje zaregistrovat se k podání žádosti o dlouhodobé vízum či dlouhodobý/trvalý pobyt," uvádí například právníci Pavla Varvařovského ve své zprávě.