Kauzu Anna zvrátil 3D laser, Otakar T. vinu dál popírá

Domácí Domácí
17. 3. 2011 0:10
Ostatky nalezené v pražské Troji laboratoř identifikovala jako tělo devítileté dívky
Foto: Ondřej Besperát

* Policejní expertíza potvrdila, že ostatky patří zmizelé Anně J. * Další stopy podezřelého Otakara T. přivedly policii k místu nálezu * Recidivista při výslechu popřel, že má se zmizením něco společného * V textu doplněna ilustrace modelu 3D laseru, který využívají policisté

Praha - Policie pokračuje v odhalování toho, co předcházelo zmizení dívky Aničky J. Hned ve středu, po nálezu dětského těla v Praze-Troji znovu zatkla a vyslýchala hlavního podezřelého.

Dívka zmizela před pěti měsíci. Ve středu nalezené ostatky nebylo možno identifikovat hned, rozhodlo až zkoumání soudní laboratoře. V sedm večer policejní mluvčí oznámila: nalezené tělo dle prvních expertíz patří devítileté ztracené Anně.

Po osmé večer už fotografie holčičky nebyla ani ve webové policejní databázi pohřešovaných.

Rodiče dívky policie na nález upozornila hned, s ostatky je však nechtěla ve středu konfrontovat.

Snímky ze středečního policejního vyšetřování:

"Probíhají ještě další expertízy. Sice máme z prvních výsledků potvrzeno, že se jedná o její tělo, ale musíme zjistit okolnosti smrti," řekla Aktuálně.cz pozdě večer mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Soudní patologové podle ní pracují velmi rychle. Další informace má mít policie ve čtvrtek.

Znovu zatčený hlavní podezřelý Otakar T. podle informací Aktuálně.cz i nadále tvrdí, že Aničku nezabil. Zoulová průběh středečního výslechu nechtěla nijak komentovat.

3D nebyla náhoda

Tělo objevili kriminalisté poblíž místa, kde se na podzim našly klíče zmizelé devítileté dívky. Tedy mezi rozestavěnými domy v pražské ulici Pod Havrankou.

Jeden z 3D monitorovacích laserů vyrábí společnost Leica. Vyšetřovatelům a bezpečnostním specialistům pomáhají vytvářet trojrozjměrné modely budov, sledovaných oblastí nebo místa činu. Rekonstrukce vytvořené na jejich základě byly v zahraničí použity i jako důkazní materiály při soudních líčeních - podle expertů 3D animace umožňují například, aby se kriminalisté či porotci dokázali lépe soustředit na rozhodující stopy a důkazy bez rušivých vlivů okolí.
Jeden z 3D monitorovacích laserů vyrábí společnost Leica. Vyšetřovatelům a bezpečnostním specialistům pomáhají vytvářet trojrozjměrné modely budov, sledovaných oblastí nebo místa činu. Rekonstrukce vytvořené na jejich základě byly v zahraničí použity i jako důkazní materiály při soudních líčeních - podle expertů 3D animace umožňují například, aby se kriminalisté či porotci dokázali lépe soustředit na rozhodující stopy a důkazy bez rušivých vlivů okolí. | Foto: leica-geosystems.com

Nepátrali náhodou: už dříve tu našli nové stopy, které ukazovaly, že se v místě pohyboval hlavní podezřelý - recidivista Otakar T. Toho si ve středu ve tři odpoledne vyzvedla policie v Mostě. Našla ho v hospodě.

Mluvčí pražské policie řekla, že s objevem ostatků pomohla zejména nová 3D technologie, kterou tým zkoušel.

Funguje na bázi GPS, zaznamenává pohyby osob a policistům má pomoci při plánování velkých pátracích akcí. "Při zkoušení této technologie naši technici objevili ostatky," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním řekl Aktuálně.cz, že se pátrači rozhodli s novou technikou centimetr po centimetru pročesat půdu v místech, kde se Otakar T. pohyboval.

Určit místo, kde začít, pomohla náhoda. Půdu nad tělem rozryla divoká zvěř. "V tento okamžik mohu potvrdit, že divoká zvěř přispěla k tomu, že to místo velmi částečně ve velmi malém, řekněme, prostoru bylo odkryto," řekl Rádiu Impuls policejní ředitel Petr Lessy.

Policisté nalezené ostatky na místě podrobněji nezkoumali, aby nezničili stopy. Na otázku, proč tělo neobjevili dříve, když oblast pročesávali psovodi, Zoulová řekla, že ostatky byly zakopané velmi hluboko pod povrchem.

Pět měsíců nejistoty

Dívka zmizela 13. října v pražské Troji.

Naposledy ji viděli v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od té doby pátraly po holčičce řadu dní desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů.

Redakce Aktuálně.cz v lednu zveřejnila sérii článků, v nichž se pokusila zrekonstruovat dosavadní vyšetřování.

Policie ze zmizení dívky od počátku podezřívala Otakara T., jehož otisky našla už na podzim na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Recidivistu dopadli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Po několika výsleších muž připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly Anina zmizení.

Projděte si v galerii, jak policie testovala Otakara T.

Testy DNA nadto prokázaly, že držel v ruce dívčin batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

Policie si byla jistá, že má toho pravého. Soud ale odmítl vzít zatčeného Otakara T. do vazby s odůvodněním, že důkazy proti němu jsou nedostatečné. Na tom dodnes trvá, byť se prokázalo, že soudce neprostudoval všechny předložené materiály.

Neviděl totiž několikahodinový videozáznam z výslechu muže, které policie považuje za stěžejní. Na něm jsou jasně vidět jeho reakce při otázkách na Aničku. "Video sice neviděl, ale nic by to na tom nezměnilo. Jestli se při nějakých otázkách vykrucuje, samo o sobě neodůvodňuje jiné rozhodnutí," sdělil prostřednictvím mluvčího Martina Sedláčka soudce redakci.

Případ Anička v obrazech: Po stopách podezřelého

Co se tehdy stalo?

Zpětně už lze poměrně přesně zrekonstruovat, co se loni 13. října, kdy Anička zmizela, stalo. Šla cestou, po níž chodila sama teprve od září. Do prázdnin ji rodiče do školy v ulici Na Šutce doprovázeli.

Tu středu si kousek zašla, doprovodila ještě kamarádky na roh a pak se sama vydala s kopce domů. V ohybu ulice Pod Písečnou ji naposledy viděl soused a dělníci, kteří pracovali na stavbě jednoho z domů.

"Svítilo slunce a dívka měla dlouhé a nápadně světlé vlasy. Nešlo ji přehlédnout," vzpomíná jeden ze svědků.

V tu chvíli Aničce zbývalo domů nějakých 400 metrů. U branky vedoucí do zahrádkářské kolonie s těžko prostupným terénem, neudržovanými pozemky a polorozpadlými chatkami její stopy mizí.

Ve stejné době se v okolí pohyboval Otakar T. Původně policii tvrdil, že byl v danou dobu na jiném konci Prahy, záběry z městských kamer ho ale usvědčily, že lže.

Později přiznal, že v okolí domu Aniččiny rodiny v ten den skutečně byl. Seděl nad pozemkem s jejich domem a pozoroval vše dalekohledem.

Pohyboval se tam dokonce i v předchozích dnech. Co přesně tam dělal, nejprve nebyl ochoten říci. Nakonec tvrdil, že si tam vytipovával další místa pro krádeže.

Loupež, únos a zkrat

Poté, co policie prakticky vyloučila, že by za zmizením Anny byly neshody v rodině či obchodní spory jejího otce z dob podnikání, zbyly v zásadě dvě vyšetřovací verze.

A obě souvisejí s rodinným majetkem.

Otec Aničky Miloš je dnes rentiérem. Kromě účasti ve firmách obchodujících s LTO je duchovním otcem technické stránky CCS karet. Rodina je tak finančně zajištěná.

Rodiče si v Troji nechali postavit unikátní dům s nápadnou okrasnou zahradou, který i v této prestižní vilové čtvrti Prahy poutá pozornost.

Podle hlavní vyšetřovací verze jde v případě Anička primárně o vykradení domu rodiny. Zloděj či zloději k tomu potřebovali klíče, které chtěli sebrat dívce, již si vyhlédli.

Druhá verze, s níž policie původně pracovala, byla o nevydařeném únosu. Kdosi si na základě rodinné vily domyslel, že rodina je movitá, vysledoval, že Anička chodí pravidelně sama domů a počkal si na ní.

 

Právě se děje

Další zprávy