Novák zůstává ve vězení. I proto, že nosil bundu FK Teplice

Radek Nohl Radek Nohl
11. 3. 2015 14:21
Bývalý senátor ODS znovu žádal o podmínečné propuštění z vězení a opět marně. Chomutovský soud jeho žádost zamítl, přestože Novák slíbil postarat se o tchyni a bratra. Aktuálně.cz získalo rozsudek.
Alexandr Novák míří k jednání soudu.
Alexandr Novák míří k jednání soudu. | Foto: ČTK

Chomutov - Snaha bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka o to, aby se dostal po téměř dvou letech z vězení, opět nevyšla.

Okresní soud v Chomutově totiž před několika dny zamítl žádost na jeho podmínečné propuštění na svobodu. Novákovi uškodil mimo jiné i fakt, že ho novináři vyfotili při úklidu teplického stadionu v bundě místního fotbalového klubu.

Novák se bránil tím, že větrovku FK Teplice nosili i ostatní vězni a on ji měl na sobě pouze tehdy, když bylo špatné počasí. Věznice mu prý jiné adekvátní oblečení neposkytla. Jenže podle předpisů smí mít odsouzený jen vězeňský oděv, a proto s ním vedení věznice vedlo kázeňský pohovor.

Podle chomutovského soudu je přitom jedno, jestli bundu nosili i další odsouzení, jak se Novák hájí. "Je zřejmé, že ač mu nakonec nebyl kázeňský trest uložen, kázeňský pohovor byl s odsouzeným veden, tudíž věc byla řešena jako porušení řádu výkonu trestu," uvedla soudkyně Lenka Chalupová do rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Ve vězení se Novák chová slušně

Jinak se ale Alexandr Novák chová podle vedení věznice za mřížemi velmi dobře. Výjimkou byl první půlrok, kdy prý nebyl tak aktivní. Jinak získal již pět odměn. Tři ve věznici v Teplicích, ostatní v Litoměřicích.

"Po celou dobu výkonu trestu má odsouzený chování a vystupování na velmi dobré úrovni, příkazy a nařízení plní a respektuje," napsalo do hodnocení vedení Věznice ve Všehrdech, kde si nyní Novák odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. 

Podle Chalupové je přesto nutné, aby se bývalý senátor ještě nějakou dobu choval za mřížemi slušně. V zamítnutí jeho žádosti o podmínečné propuštění navíc hrálo roli i to, že do vězení nenastoupil dobrovolně. Chalupová připomněla fakt, že těsně před nařízeným nástupem do výkonu trestu odletěl na měsíc do USA

Soudkyně argumentuje rovněž tím, že doručení pravomocného rozsudku do rukou Alexandra Nováka provázely komplikace. Důvodem byla skutečnost, že jeho advokát Jan Růžek odmítl čtyřikrát sdělit adresu svého klienta, kam by mohl soud tento verdikt doručit. "Klient si nepřeje, abych se k tomu vyjadřoval," prohlásil Růžek.  

A ještě jedna věc Novákovi přitížila: v jedné stížnosti, kterou podal loni kvůli přeřazení do věznice s mírnějším režimem, napsal, že se vinen necítí a je pro něho problematické trest přijmout. Exsenátorovi před soudem nepomohlo ani tvrzení, že tyto věty psal jeho advokát.

Soudkyně: Chybí mu sebereflexe

I proto by měl podle soudkyně ještě zůstat za mřížemi. "Nezískal na jednání, za které byl pravomocně odsouzen, střízlivý objektivní náhled, nedostavil se u něj správný úhel sebereflexe," podotkla Chalupová.

Soudkyně naopak nepřihlédla k tomu, že policie vyšetřuje, že jeden z vězňů měl ve skřínce na teplickém stadionu, kam chodil Novák uklízet, mobilní telefon. Dodnes v tomto případě nebyl nikdo obviněn. A Novák odmítá, že mobil používal. "Rozhodně jsem žádné elektronické zařízení na stadionu nepoužíval," řekl letos před soudem.  

Bývalý senátor prohlásil, že poté, co se dostane z vězení, je připraven pracovat v rodinných firmách. A slíbil starat se o svou tchyni, manželku a také bratra.

Odsouzen byl Novák za přijetí 43milionového úplatku v souvislosti s prodejem akcií města v severočeských energetických firmách, který vzal ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu udělil chomutovský okresní soud, změnil odvolací krajský soud na čtyřleté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy