Firma vyhrála tendr v Praze o 1 haléř. Má vazby na Oulického

Radek Nohl Radek Nohl
2. 2. 2015 5:30
Dříve se byznys severočeského podnikatele a někdejšího vlivného člena ODS Patrika Oulického točil zejména kolem stavebních zakázek. Teď proniká do nového oboru - nabízí plyn.
Podnikatel Patrik Oulický.
Podnikatel Patrik Oulický. | Foto: ČTK

Praha - Pražský magistrát si koncem loňského roku vysoutěžil nového dodavatele plynu pro veřejné osvětlení. Výsledky tendru však budí pochybnosti.

Jednak proto, že město nechalo nejtěsnějším možným způsobem prohrát svou vlastní firmu a dosavadního dodavatele Pražskou plynárenskou. Společnosti výhra unikla doslova mezi prsty, když ji konkurent porazil o jediný haléř v ceně za jednu megawatthodinu.

A pozoruhodný je i vítěz dvouleté zakázky. Stala se jím firma, v níž působí lidé z blízkého okolí severočeského podnikatele Patrika Oulického - bývalého vlivného člena ODS a někdejšího silného zákulisního hráče, který patřil podle označení expremiéra Mirka Topolánka mezi takzvané kmotry.

Společnost Euro Gas Holding, v jejíchž statutárních orgánech sedí Oulického manželka Lucie, podnikatelův právník Aleš Dostál a obchodní partner Vlastimil Prokeš, by za své dvouleté služby pro Prahu měla podle smlouvy inkasovat celkem 5,3 milionu korun.

Tendr se odehrál přes internet - formou elektronické aukce. Zatímco Pražská plynárenská nabídla za 1 MWh plynu 650 korun, Euro Gas Holding ji předčil s nabídkou 649,99 koruny.

Pražská plynárenská se přitom s prohrou rychle smířila. Přestože viděla, kolik soupeř nabízí, nesnažila se dál soutěžit a nabídnout nižší cenu, aby si byznys pro Prahu - svého majitele - zachovala. Mluvčí firmy Miroslav Vránek to vysvětluje dopředu danou obchodní strategií. 

"Jako první uchazeč měla Pražská plynárenská dle pravidel takové podmínky, že další snížení ceny by nebylo možno pouze o jeden haléř, ale v řádu několika korun," řekl Vránek. Jinými slovy: slevit o několik korun za megawatthodinu už společnost nehodlala.

Těsná cena překvapila radní

Těsný rozdíl cen překvapil i některé radní, kteří přišli na magistrát po říjnových volbách a o vítězi jednali na začátku loňského prosince.

"Přišlo mi to divné, ale na místě jsem obdržel zcela uspokojivé vysvětlení: šlo o elektronickou aukci, kde přihazující přesně vidí, kolik každý z nich přihodil. Proto ta těsná částka," řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) zdůraznila, že smlouvu sice podepsala, ale soutěž plynařů, která se konala spolu s výběrem dodavatele elektřiny pro pouliční lampy už loni v září, uspořádali její předchůdci ve vedení města.

Museli jsme podepsat

Podle Krnáčové tak ona i další radní neměli jinou možnost než vítěze schválit. "Bohužel jsme byli postaveni před hotovou věc. A kdybychom se rozhodli jinak, porušili bychom zákon o veřejných zakázkách," uvedla primátorka.

"Kdybychom byli u samotného začátku příprav této veřejné zakázky, za sebe mohu uvést, že bychom nastavili kritéria tak, aby nebylo možné vítězného uchazeče jakkoli zpochybnit," tvrdí Krnáčová. Neuvedla však, jak přesně by to udělala.

Její předchůdce na primátorském postu Tomáš Hudeček (TOP 09) deníku Aktuálně.cz řekl, že v záplavě tendrů si na tento konkrétní nepamatuje.

Nynější radní Michal Hašek (ANO), pod něhož zakázka spadala, přitom hájí vysoutěženou cenu. Loni platil magistrát za jednu megawatthodinu 750 korun a tak je podle něj pro Prahu nová cena výhodná. "Obecně je možné říct, že podle údajů na komoditních burzách dosahuje Praha v tomto i v dalších případech na jedny z nejlepších cen energií na trhu," podotkl Hašek.

Pobočka v Oulického domě

Současní pražští politici zároveň ponechali bez odpovědi dotaz, zda se zabývali personálním obsazením společnosti Euro Gas Holding.

Pochybnosti totiž vzbuzuje třeba jen první pohled do veřejných rejstříků. Z nich například není jasné, kdo firmu Euro Gas Holding ve skutečnosti vlastní. Firma má sice akcie napsané na konkrétní jména, ovšem nelze je dohledat.

Posledním známým majitelem byl do loňského října - tedy ještě v době, než Euro Gas Holding definitivně zakázku získal - jistý Milan Poláček.

V domě v Neštěmicích, v okrajové čtvrti Ústí nad Labem, kde by měl podle obchodního rejstříku bydlet, ho ovšem reportér Aktuálně.cz opakovaně nezastihl. A jeho jméno neznala ani pracovnice sázkové kanceláře, která sídlí v přízemí domu.

Jasno do otázky vlastnictví nevnesli ani členové dozorčí rady Jaroslav Tlapák a Aleš Dostál, které Aktuálně.cz vícekrát oslovilo a marně od nich žádalo i zprostředkování kontaktu s Patrikem Oulickým.

Právníka Aleše Dostála se redakce mimo jiné dotazovala i na to, zda má Oulický vliv na Euro Gas Holding. Dostál zareagoval vyhýbavě s tím, že se nemůže k záležitostem společnosti vyjadřovat. A to ani přesto, že sedí v dozorčí radě.

"Lituji, ale nejsem oprávněn uvedené informace poskytnout. Navíc je nemám ani k dispozici," napsal Dostál v e-mailu.

Podezření, že je Oulický s firmou Euro Gas Holding propojen, zesiluje kromě personálií i sídlo firemní pobočky v domě v Ústí nad Labem. Nemovitost patří Oulickému a dalším dvěma podnikatelům - Danielu Ježkovi a bývalému senátorovi ODS Alexandru Novákovi, který si nyní odpykává čtyřletý trest za korupci.

A ještě jedna indicie: sám Oulický rovněž začal s plynem podnikat. Otevřeně se k tomu hlásí ve společnosti s nápadně podobným názvem, u kterého jen stačí přehodit pořadí slov: Holding Gas Europe. Firma získala přístup na plynárenský trh loni v listopadu a Oulický se v ní stal jednatelem a třetinovým majitelem.

Spolu s ním firmu podle obchodního rejstříku vlastní Ilja Anikejev, muž s trvalým bydlištěm v Rakousku, a Vlastimil Prokeš, který je další spojkou k vítězi pražské plynárenské zakázky Euro Gas Holding. Prokeš v ní šéfuje představenstvu.

Šedá eminence ODS

Pětačtyřicetiletý Patrik Oulický patří k nejvlivnějším postavám bývalé ODS v období proslulém těsným propojením politiky a byznysu. Z ODS odešel před dvěma lety, stáhl se z klíčových politických jednání a věnoval se jen svému byznysu.

Dříve se jeho podnikání točilo zejména kolem stavebních firem, v nichž údajně držel podíl skrytě přes anonymní akcie. Firmy dostávaly mimo jiné i miliardové silniční zakázky zejména v Ústeckém kraji.

Oulického jméno se v médiích v minulosti objevovalo i v souvislosti s podezřelými nábory černých duší do severočeských stranických buněk nebo v korupční kauze kolem severočeského dotačního úřadu.

"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," citoval předloni server IHNED.cz soudkyni Kamilu Elsnicovou, když vynášela v korupčním případu rozsudek několikaletého vězení nad bývalým šéfem úřadu Petrem Kušnierzem.

Sám Oulický nebyl nikdy z ničeho obviněn.

 

Právě se děje

Další zprávy