Soud: Novák může z vězení, musí vrátit 42 milionů z úplatku

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2014 11:56
Žalobce se proti rozhodnutí litoměřického soudu odvolal a bývalý senátor ODS zatím za mřížemi zůstane. Novák si dosud odseděl třetinu ze čtyřletého trestu.
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Litoměřice - Bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za korupci je blízko svobodě. 

Okresní soud v Litoměřicích totiž v pátek rozhodl o tom, že ho podmínečně propustí z vězení. Podle soudce Vlastimila Nedvěda splnil Novák všechny zákonné podmínky.

"Zprávy a hodnocení z výkonu trestu umožňují tento postup. Soud zohlednil i hodnocení z vazební věznice jak v Teplicích, tak v Litoměřicích. Měl tady několik kázeňských odměn," řekl Nedvěd.

Jeho verdikt ale ještě není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal.

"Nejsem ztotožněn s rozhodnutím soudu, proto jsem podal stížnost," řekl Hammer. Bližší informace říct nechtěl. Případ tak nyní míří ke krajskému soudu a Novák do té doby zůstane za mřížemi.

Ať vrátí peníze z úplatku

Soud zároveň stanovil maximální možnou sedmiletou zkušební dobu. A požaduje, aby Novák během této doby vrátil 42 milionů korun, které podle pravomocného rozsudku Novák přijal ještě ve funkci starosty Chomutova jako úplatek za prodej městských akcií.

Novákův advokát Jan Růžek nechtěl rozhodnutí soudu komentovat, protože nemá písemné vyhotovení rozsudku a ani písemné svolení klienta.

K verdiktu soudu se však nevyjádřil Novák ani jeho manželka, která jednání sledovala.

Alexandr Novák o propuštění z vězení požádal poté, co si odseděl třetinu ze čtyřletého trestu.

Policie vyšetřuje další případ

Na svobodu se přitom exsenátor může dostat i přes to, že se o něj nyní znovu zajímá policie v jiném případu. Detektivové ho spustili po jarní razii na fotbalovém stadionu v Teplicích, kde Novák pomáhal jako údržbář.

Policie našla ve skřínce, kam si odsouzenci (Novák se svým kolegou) ukládali své věci, například mobilní telefon. Trestanci přitom telefonovat nesmějí.

Foto: ČTK

Novákův advokát Jan Růžek klienta hájí tím, že zadržené věci nebyly jeho. "To se nenašlo u něj, ale ve vedlejší skříňce. Navíc v den, kdy na tom pracovišti vůbec nebyl," řekl Růžek.

Novák ani nikdo další totiž nebyl v čerstvé kauze obviněn, a tudíž soud při rozhodování nemohl brát takový případ v potaz. Na Nováka musel pohlížet jako na nevinného.

Čtyři roky za úplatek

Bývalý senátor je ve vězení od loňského dubna. Nejprve pykal na pražském Pankráci, poté se přemístil do Teplic a poslední týdny tráví v Litoměřicích.

Chomutovský okresní soud ho napřed potrestal podmínkou, kterou na čtyřleté vězení změnil teprve odvolací krajský soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy