Propuštění Nováka: Chyba, nebo trik státu, jak získat peníze

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
15. 8. 2014 12:55
Exsenátor Alexandr Novák odsouzený za korupci může podle soudu opustit vězení, musí ale vrátit úplatek ve výši 42 milionů korun.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

PrahaAlexandr Novák, který si měl odsedět čtyři roky za přijetí úplatku ve výši 42 milionů korun, se může dostat z vězení už po třetině trestu a během sedmileté podmínky musí vrátit úplatek v plné výši. Jde o benevolenci justice, nebo šanci pro stát získat zpět peníze z trestné činnosti?

Část odborníků se shoduje, že v případě zločinů bílých límečků je lepší nechat je uhradit škodu či pokutu než je držet za mřížemi. "Finanční sankce jsou větší trest než několik měsíců ve vězení,“ myslí si Radim Bureš z Transparency International.

Podle advokáta Josefa Lžičaře je takový postup navíc výhodnější pro případné poškozené. Novák sedí ve vězení od loňského dubna. Odsouzen byl za přijetí úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova.

"Musí se celou dobu chovat řádně, a pokud je uloženo, aby uhradil podle svých možností, tak musí něco dělat, plnit. Pokud by to nedělal, tak se do vězení vrátí, a tam se nikomu nechce. Takže nad ním visí takový Damoklův meč," zhodnotil trest odborník na trestní právo Jaroslav Ortman.

Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci ovšem upozorňuje, že nařízená částka je příliš nízká. A to i přes to, že Novák již dříve zaplatil pětimilionovou pokutu, a ve výsledku tak státu pošle víc, než kolik na úplatku dostal.

"Ve chvíli, kdy ukradnete 40 milionů, investujete je a zhodnotíte, tak máte třeba 80 milionů. A pak s lehkým srdcem 40 milionů vrátíte. Čili on by neměl vracet 40 milionů, ale třeba 60 milionů. Aby dopad na něj byl nějakým způsobem významný. Kdo z nás dostane bezúročný úvěr na 40 milionů? Nikdo," uvedl Soukenka.

Zamává nám a odjede na Floridu

Kromě toho podle něj není jisté, že Novák peníze vůbec někdy splatí. Po dobu sedmileté podmínky na něj sice bude dohlížet probační a mediační služba, může se ale pokusit utéct.

"Ve chvíli, kdy ho propustí, tak se sbalí, zamává nám a odjede na Floridu. To mi přijde opravdu tristní," dodal Soukenka v narážce na to, že bývalý politik má zázemí v zahraničí. Spolu s manželkou vlastní firmu ve Spojených státech, která za poslední roky nakoupila a prodala několik nemovitostí.

"To se samozřejmě může stát, ale schopnost lidi dohledat a zařídit jejich vydání se postupně zvyšuje," myslí si Bureš. Podle Lžičaře už je jen malé množství států, se kterými se na vydání nelze domluvit.

Naopak poslanec za KSČM a bývalý protikorupční policista Zdeněk Ondrášek považuje rozhodnutí soudu za výsměch. "Je to skandál. S takovou už nemusíme ty tresty udělovat vůbec. Stát by měl být v případech korupčníků velmi přísný," řekl deníku Aktuálně.cz.

Soud překročil své pravomoci

Mezi advokáty se ovšem najdou i tací, kteří sice uznávají, že Novák byl odsouzen za závažný trestný čin, sedmiletá zkušební doba je však podle nich příliš přísná.

"Dokážu si představit trestné činy, které jsou pro společnost mnohem nebezpečnější, u kterých je možnost podmínečného propuštění. Využití nejvyšší hranice je podle mého extrémně přísné, odpovídající by byla doba okolo pěti let," domnívá se například Václav Vlk, který ovšem dodává, že samotný souhlas s předčasným propuštěním očekával.

Vlk si navíc myslí, že soud s uložením náhrady škody překročil rámec svých pravomocí. "Myslím, že z právního hlediska není možné takto rozhodnout, protože v původním rozhodnutí nebyla náhrada škody. A komu způsobil škodu? Tomu, kdo mu ten úplatek dal? To mi přijde zvláštní," podivuje se advokát.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy