Nová solární daň: Majitelé odvedli státu první miliardu

Pavel Baroch
29. 4. 2011 15:45
Až stovky solárních podnikatelů se budou soudit se státem, chtějí peníze zpět
Foto: Jan Langer

Praha - Nová 26procentní daň na proud ze solárních elektráren, kterou vláda a parlament zavedly od ledna, přinesla do státní pokladny za první tři měsíce roku první miliardu korun.

Vyplývá to z výpočtu advokátní kanceláře Šikola a partneři, která zastupuje Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci. "Je to kvalifikovaný odhad," řekl Aktuálně.cz právník Luděk Šikola.

Dodal, že výpočet vychází z výroby typické velké elektrárny v Česku. Ministerstvo financí však Šikolův výpočet zatím nepotvrdilo. "Přesné číslo zatím nemáme k dispozici," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob. Solární podnikatelé museli poprvé uhradit nový poplatek nejpozději do 25. dubna.

Retroaktivní solární daň musí platit majitelé fotovoltaických elektráren, které byly uvedeny do provozu v letech 2009 a 2010. Osvobozené jsou od ní jen malé elektrárny do výkonu 30 kilowattů na střechách domů. Výnos z daně má sloužit k utlumení skokového zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy kvůli tomu, že stát nezvládnul rozvoj fotovoltaiky.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu bude ze státního rozpočtu dotovat provozovatele přenosové soustavy a distribučních soustav tak, aby se konečná cena elektřiny nemusela výrazně zvýšit," vysvětlil mluvčí Jakob.

Bude muset stát daň vracet?

Skupina senátorů z různých politických stran pokládá zpětnou 26procentní daň za neústavní a podala proto k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení. Jenže konečné rozhodnutí může padnout až za několik měsíců, možná až na podzim.

Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren.
Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren. | Foto: Martina Machová

I kdyby Ústavní soud solární daň zrušil, podnikatelé odvedené peníze podle právníka Luďka Šikoly už neuvidí.

"Verdikt ruší zákony pouze do budoucna od vynesení nálezu. Investoři tak mohou zbytečně přijít o miliony korun," řekl Šikola, podle něhož ovšem existuje i možnost, jak se k penězům z už zaplacené daně dostat - vyvolat spor se státem už nyní a následně ho zažalovat u soudu. 

"Během posledního týdne jsme zaznamenali více než padesát dotazů na to, jakým způsobem vést spor o daň a získat zpět stržené peníze. Tempo žádostí o právní pomoc se prudce zvyšuje," poznamenal Šikola, podle něhož je šance solárních podnikatelů na vrácení daně poměrně vysoká.

Premiér Petr Nečas v minulosti několikrát uvedl, že se případných sporů se solárními podnikateli neobává. Uvedl, že na zpomalení růstu cen elektřiny kvůli prudkému rozvoji fotovoltaiky se solární podnikatelé musí podílet.

K soudu míří stovky solárních podnikatelů

Česká průmyslová fotovoltaická asociace předpokládá, že se do sporu se státem nakonec pustí stovky majitelů elektráren. Jen advokátní kancelář Šikola a partneři aktuálně zastupuje české investory se solárními parky o celkovém výkonu více než 55 megawattů.

Tito podnikatelé by za tři roky platnosti daně zaplatili na půl miliardy korun. "Jen za první tři měsíce roku to dělá 40 milionů korun," dodal Šikola. Vláda přitom plánuje, že na solární dani vybere více než 12 miliard korun.

Peníze chtějí i první zahraniční investoři

Finanční kompenzaci po státu už rovněž žádají první dvě zahraniční společnosti. A pokud se s nimi úřady nedohodnou, odstartuje za několik měsíců arbitráž. 

"Cítí se poškozeny, a proto se domáhají ochrany svých investic," řekl Michal Donath z agentury Donath Business & Media, která firmy mediálně zastupuje.

Dodal, že na stát se obrátila německá Voltaik Netverk GmbH a lucemburská Radiance Energy Holding. Obě firmy jsou členy sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), které v Česku vlastní solární parky o celkovém výkonu asi 100 megawattů. Podrobnosti včetně požadované částky ovšem Donath nesdělil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy