Praha - Pacientů s cukrovkou sice v posledních letech přibývá, teď ale mají novou naději na léčbu, respektive výrazné zpomalení nemoci. Pomoci jim mají nová antidiabetika, tedy léky proti cukrovce, které se na českém trhu začínají výrazněji uplatňovat. U jednoho z nich před třemi týdny Americká diabetická asociace oficiálně potvrdila, že lék nemá vedlejší účinky. Lék patří do skupiny takzvaných gliptinů, které jsou mezi moderními antidiabetiky nejrozšířenější. Podle lékařů se jedná o zlomový moment.
“Diabetes nedovedeme vyléčit a samotná léčba je dlouhodobá. Teď ale máme vědecké důkazy, takže můžeme nabídnout pacientům léky, o kterých si myslíme, že jsou výborné, a víme, že jim nemohou ublížit. Což je do jisté míry zlomové,” vysvětluje profesor Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace ČR.
Doposud totiž bylo možné předepisovat jen takové léky, které nežádoucí účinky měly. Nová léčba je vhodná především pro pacienty, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Ta postihuje hlavně lidi, kteří jsou starší nebo obézní. Celkově na ni v Česku trpí 92 % diabetiků, tedy kolem 790 tisíc lidí z celkových 861 tisíc nemocných cukrovkou.
Kromě gliptinů jsou velmi nadějné také takzvané glifloziny, které jsou na českém trhu teprve rok a má s nimi zatím zkušenost devět tisíc pacientů. Zabraňují vstřebávání glukózy, a diabetici tak přebytečný cukr vylučují močí. “Během dvou měsíců jsem zhubl deset kilo, krevní cukr se mi snížil a ustálil,” upřesnil František Troler, jeden z pacientů, kteří nové antidiabetikum vyzkoušeli.
Zapojil se do studie, která sledovala 324 pacientů s cukrovkou druhého typu. Při léčbě jim výrazně klesl cukr v krvi, tlak, cholesterol a snížila se jejich nadváha. Ze studie vyplývá, že by na nové léčbě měly ušetřit i pojišťovny. Léčba cukrovky totiž tvoří minimálně deset procent nákladů na zdravotní péči.
"Ačkoli je léčba na začátku trochu dražší, dlouhodobě spoří náklady tím, že klesnou výdaje na léčbu komplikací," uvedl Milan Kvapil. "V přepočtu na 1000 léčených pacientů by v průběhu 20 let stát ušetřil ze zdravotního pojištění kolem pěti milionů korun přímých nákladů na kardiovaskulární komplikace (onemocnění srdce a cév - pozn. red.), až 25 milionů na renální komplikace (selhání ledvin - pozn. red.) a až 14 milionů korun na diabetickou nohu," shrnul Kvapil.
"Mohlo by se zdát, že nejlevnější diabetik je ten neléčený, ale to je velký omyl, protože pak nejsme schopni zabránit komplikacím, které jsou pro systém nejnákladnější," uvedl Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Přibližně 70 procent úmrtí diabetiků mají na svědomí onemocnění srdce a cév.
Upozorňuje na to, že je důležité podchytit u nemocných cukrovku včas a začít ji léčit. Z evropských studií totiž vyplývá, že zatímco léčba cukrovkáře, který nemá komplikace, přijde na 1500 eur měsíčně, léčba komplikací, jež skončí hospitalizací, je až pětkrát dražší.