Zdravotnictví je na hraně kapacity, britská mutace může způsobit kolaps, varuje vláda

Jan Horák Jan Horák
20. 1. 2021 10:11
Ve čtvrtek zasedne Poslanecká sněmovna, aby rozhodla o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Požádala ji o to vláda Andreje Babiše. Deník Aktuálně.cz se s žádostí kabinetu seznámil. Poprvé před sněmovnou oficiálně přiznává, že nemocnice kvůli náporu pacientů s covidem-19 omezují standardní péči. Kvůli nakažlivější mutaci viru dokonce varuje před kolapsem zdravotnictví.

V lednu vstoupilo Česko do čtvrtého měsíce nouzového stavu. Od vypuknutí epidemie koronaviru loni na jaře je to nejdelší období, v němž vláda omezuje občanská práva. Po druhém vzedmutí epidemie na podzim nyní Česko prochází třetí vlnou.

Právě restrikce jako zákaz nočního vycházení, zavření většiny služeb či zrušení veřejných akcí jsou základním nástrojem, jakým se vláda snaží epidemii zpomalit. Zmíněný režim chce kabinet prodloužit o dalších 30 dní, stávající nouzový stav uplyne 22. ledna.

"Epidemiologická situace ve výskytu onemocnění covid-19 na území České republiky je i na nadále nepříznivá, převládá komunitní přenos a riziko dalšího šíření onemocnění je stále velmi vysoké," stojí v žádosti vlády poslancům, s jejímž obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

Cíl je snížit počet hospitalizací na tři tisíce

Kabinet na jednu stranu poukazuje na to, že oproti prvním dvěma lednovým týdnům epidemie slábne. Tehdy byl průměrný denní nárůst infikovaných kolem 13 tisíc, nejvyšší hodnota dvakrát dosáhla 17 tisíc. Nyní se průměr drží pod deseti tisíci. Na druhou stranu vláda výrazné zlepšení v dalších dnech ani týdnech nepředpokládá.

"Lze očekávat vysoké denní počty nově diagnostikovaných případů onemocnění covid-19, tj. denně tisíce případů (pracovní dny)," píše vláda. Pětinu případů tvoří senioři. "Je to stále vysoce riziková hodnota, neboť se jedná velmi často o osoby, které trpí více chronickými onemocněními zároveň, což znamená vyšší pravděpodobnost hospitalizace v následujícím období a těžší průběh onemocnění."

Z žádosti nejvýrazněji vystupuje přiznání, že nemocnice nyní zakouší své limity. Kabinet to takto sděluje poslancům poprvé. "Obsazení nemocnic je na hranici možností systému, dochází ke snižování obvyklých organizačních, ošetřovatelských nebo diagnosticko-léčebných standardů, nejenom to - zásadním způsobem je omezena běžná péče s možnými dlouhodobými dopady na zdravotní stav populace."

Zahlcení nemocnic na dostupnosti péče pociťují všichni pacienti bez rozdílu. Pro návrat standardního zdravotnického servisu musí epidemie výrazně zeslábnout. "Pro zahájení obnovení běžné péče je nutno snížit počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 aspoň na 3000, což bude vyžadovat nadále snižování výskytu onemocnění covid-19 v populaci opatřeními ještě po dobu minimálně v řádu tří až čtyř týdnů," píše vláda.

Kritická hodnota: 1800 pacientů na JIP

Vláda zmíněný trend nejvíce pozoruje hlavně u nemocnic v menších krajích. Tam navíc dochází k tomu, že vedle lůžek dochází i personál. Nejvýraznějším takovým případem byla nemocnice v Chebu. "Situace je nejhorší za celou dobu pandemie. Bez dobrovolníků to absolutně nezvládáme," sdělila Aktuálně.cz zdravotní sestra Dagmar Plíhalová z jiné přetížené nemocnice v Havlíčkově Brodě.

K 16. lednu, kdy vláda žádost zpracovala, bylo na jednotkách intenzivní péče 1117 pacientů, z toho jich 568 bylo na plicní ventilaci či mimotělním oběhu. Jejich průměrný věk je 70 let. Celkový počet infikovaných vyžadujících nemocniční péči je podle posledních statistik 6608. Denně přibývá pět set pacientů a převis nově přijatých nad propuštěnými bude pokračovat nejméně i v tomto týdnu.

Pětina zachycených případů jsou senioři, kteří jsou nejrizikovější skupinou. Nově hospitalizovaným pacientům je v průměru 70 let.
Pětina zachycených případů jsou senioři, kteří jsou nejrizikovější skupinou. Nově hospitalizovaným pacientům je v průměru 70 let. | Foto: Vláda České republiky

Jako kritické pro kapacity tuzemského zdravotnictví udává vláda dvě hodnoty - 12 tisíc hospitalizovaných a 1800 pacientů na jednotkách intenzivní péče. "Nárůst růstové dynamiky šíření nákazy (hodnota reprodukčního čísla vyšší než 1, pozn. aut.) nelze v tomto stavu riskovat. Během 14 dní by byly překročeny kapacity péče JIP ve většině regionů," varuje vláda.

Nezvládnutelné riziko

Kabinet u nemocničních případů upozorňuje na jeden zneklidňující trend. Polovina hospitalizovaných trpících covidem skončí na lůžku bez toho, aniž by prošli základním sítem testování a trasování. Jinými slovy je kvůli náhle propuknuvším těžkým příznakům přiveze záchranka bez předchozího určení diagnózy.

V této souvislosti vláda výslovně varuje před rizikem, jež vyvstává s průnikem nakažlivější mutace viru z Velké Británie do Česka. Jeho výskyt u nás úřady potvrdily tento týden. Může sehrát zásadní roli v dalším vývoji epidemie. "V této situaci by nová mutace viru s +40% navýšením nakažlivosti znamenala téměř nezvládnutelné riziko pro nemocnice. Musí tedy dojít ke snížení zátěže nemocnic," popisuje vláda.

Podle matematika Reného Levínského, který se podílel na vytvoření protiepidemického systému (PES), se hraje o čas. Očkování podle něj musí zrychlit. "Klíčové je stihnout naočkovat seniory dříve, než nová mutace viru převáží tu starou," řekl v DVTV. "Důležité je, že je tato varianta viru výrazně nakažlivější, a s tím je potřeba počítat i při nastavování protiepidemických opatření," sdělila Aktuálně.cz viroložka Ruth Tachezy.

V Česku se britská mutace plošně nesleduje

V Česku se přitom britská mutace plošně nesleduje, dosud byly testovány jen desítky vzorků. Pokud to tak zůstane, nebude možné určit, kdy ve výskytu překoná stávající variantu koronaviru. Ministr zdravotnictví Jan Blatný každopádně avizuje těžké období.

"Je teď několik měsíců, kdy musíme naplno zabrat, abychom situaci zvládli dříve, než ta rychleji se šířící varianta nad tou starší převáží," uvedl v pondělí po jednání vlády, když oznámil, že se britská mutace v Česku již potvrdila.

Podle vlády nemusí stávající příznivá hodnota reprodukčního čísla mnoho znamenat.
Podle vlády nemusí stávající příznivá hodnota reprodukčního čísla mnoho znamenat. | Foto: Vláda České republiky

Aktuální hodnota reprodukčního čísla, které udává počet dále infikovaných od jednoho nakaženého, je 0,76. Ačkoliv úroveň nižší než jedna zpravidla znamená, že epidemie je pod kontrolou, při současných počtech nakažených denně nemusí mnoho znamenat. Naopak. "Návrat k rostoucí dynamice šíření může být velmi rychlý," varuje kabinet.

Čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny kvůli prodloužení nouzového stavu začíná v 9 hodin. Žádost přednese premiér Andrej Babiš, s podrobnostmi by ho měl následně doplnit ministr zdravotnictví Blatný. Podporu nechat trvat nouzový stav o dalších 30 dní má vláda jistou jen u poslanců vládních ANO a ČSSD. Ostatní strany byly v průběhu podzimu svolné s prodloužením stavu nouze o dva či tři týdny, vládě nakonec vždy pomohli komunisté.

Přehledně: Britská mutace koronaviru. Proč je nebezpečnější?

Britská mutace nového typu koronaviru | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy