Registrace pro všechny od 1. února je nejistá. Stát uvažuje, že upřednostní lidi 65+

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 15. 1. 2021 12:36
Rezervační systém na očkování se v pátek otevřel pro lidi starší 80 let. Všichni ostatní lidé se podle stávajících plánů měli mít možnost přihlásit od 1. února. Nyní však stát uvažuje o tom, že v tento termín registraci umožní jen části společnosti, například lidem starším 65 let. Mimo jiné z toho důvodu, aby nebyl systém zbytečně přetížený.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Páteční start rezervačního systému na očkování pro všechny lidi starší 80 let provázely problémy. I několik minut trvalo, než zájemcům dorazil SMS zprávou kód, díky kterému mohli pokračovat v registraci. Pod velkým náporem zájemců kolabovaly servery, na kterých objednávání běželo.

"Během prvních dvou minut od spuštění máme 75 tisíc návštěv na rezervačním systému k očkování. V tuto chvíli již přes 500 lidí vybírá své konkrétní očkovací místo," informoval twitterový účet krátce po otevření registrací.

Ještě několikanásobně větší zájem o registraci lze očekávat 1. února, kdy stát plánuje otevřít přihlašování pro všechny Čechy. Mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáš Trnka však upozorňuje, že není vůbec jisté, zdali k tomu skutečně dojde. "Je na stole varianta, že by se to nakonec 1. února otevřelo jenom pro užší a prioritní skupiny obyvatel," řekl Aktuálně.cz Trnka.

Tuto možnost na páteční tiskové konferenci připustil i ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Rozhodnutí ještě nepadlo, chceme ještě počkat. Je ale možné, že to bude skutečně ještě rozfázováno. V žádném případě by to ale neznamenalo zpomalení očkování," řekl Blatný. 

K registraci by tak mohli mít přístup jen lidé z dalších skupin, které mají také určitou prioritu - tedy například všichni lidé starší 65 let, chroničtí pacienti, nezdravotní personál nemocnic, pedagogové nebo pracovníci kritické infrastruktury. Lidem mimo prioritní skupiny by se rezervace otevřela později.

"Žádný server na světě vám v jednu chvíli čtyři miliony uživatelů neunese, to prostě není možné. Navíc by nedávalo smysl, aby se lidé, kteří jsou zdraví a je jim 30 let, pokoušeli registrovat v únoru na vakcínu, kterou dostanou nejdříve v květnu nebo červnu," vysvětlil mluvčí Trnka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy