Praha - Původní hrozba další arbitráží proti České republice se v těchto dnech stala realitou. Norská firma Czechoslonor definitivně rozhodla, že bude po státu požadovat 330 milionů korun.
Norové původně vlastnili na Litoměřicku továrnu na zpracování lososů a přišli o ni během konkursu, který provázela řada neobvyklých kroků státních úřadů. Policie dokonce stíhá konkursního správce a jeho dva společníky pro podezření, že si od Norů vyžádali půlmilionový úplatek.
- Čtěte více: Koho stíhá policie kvůli konkursu
Právě policejní vyšetřování podání arbitrážní žaloby zdrželo, nyní je ale podle informací Aktuálně.cz rozhodnuto: rozhodčí řízení bude, nic už to nemůže zvrátit.
Čekalo se na policii
"Arbitrážní žaloba dosud nebyla podaná kvůli tomu, že policie prošetřuje i konkurs podniku, případ se vyvíjel a doplňoval dalšími důležitými podklady pro arbitráž. Nyní už je ale připraveno i financování arbitráže," uvedl zástupce norské firmy Edvard Stolba.
Policie právě v těchto dnech oznámila, že případ obviněného konkursního správce a jeho společníků bude v dohledné době uzavřen a předán soudu.
Ministerstvo financí nechce kauzu nijak komentovat. Jeho mluvčí Ondřej Jakob pouze uvedl, že mezi podanými arbitrážemi zatím tu Norskou ministerstvo nemá.
Kdo všechno pochybil?
Nové informace, které o případu nashromáždil deník Aktuálně.cz, ukazují, kdo všechno přispěl k tomu, že továrna na zpracování lososů skončila podle všeho neoprávněně v konkursu, a podepsal se tak na chystané arbitráži. Svou roli v příběhu sehrála mimo jiné policie i úvěrující banka.
Čtěte více: Detaily o pochybném konkursu
Konec továrny se začal odpočítávat v prosinci 2004, ČSOB vypověděla majitelům podniku úvěr, což bezprostředně vedlo k vyhlášení bleskového konkursu. A co předcházelo vypovězení úvěru? Vymyšlené hlášení policejního nadporučíka Jaroslava Vydry, který informoval ústeckou kriminálku o svém podezření, že zástupce norské firmy Edvard Stolba je úvěrový a pojistný podvodník.
Ačkoli vyšetřování později prokázalo, že Vydra si vše vymyslel (Stolbu a jeho přítelkyni z osobních důvodů obtěžoval i sms zprávami, za což jej jeho nadřízený potrestal snížením platu), konkurs už to nezvrátilo.
Čtěte více: Kdo na konkursu vydělal? Lidé spojení s ODS
Banka: Nic neřekneme
Ústecká pobočka ČSOB dnes odmítá zveřejnit detaily, proč vypověděla majitelům továrny úvěr. Tvrdí sice, že to nesouviselo s policejním hlášením nadporučíka Vydry, důvody ale zveřejit nechce.
"Banka přistupuje k zesplatnění úvěru po vyhodnocení ekonomické situace dlužníka," obecně konstatoval šéf právního oddělení ČSOB Ján Lučan.
Ačkoli norští majitelé dali souhlas k tomu, aby banka zveřejnila veškeré dokumenty a důvody, které ji k zastavení úvěru vedly, ČSOB to přesto neudělala. Právník banky Lučan argumentuje, že by tak finanční ústav poškodil svou pověst u ostatních klientů.