Na pochybném konkursu vydělali lidé spojení s ODS

Petr Holub, Sabina Slonková
16. 11. 2007 12:45
Jak lacino přijít k továrně

Praha - Jak lacino získat prosperující továrnu? Návod nabízí příběh severočeské továrny na zpracování ryb, o níž v pochybném konkursu přišli norští podnikatelé.

Tržní hodnota společnosti Rybenor, která fabriku vlastnila, dosahovala 170 miliónů, noví majitelé ji získali za pouhých devět miliónů korun.

Kvůli konkursu se norští majitelé továrny rozhodli vyvolat arbitrážní řízení. Žaloba na Českou republiku o 330 miliónů už je podle zjištění Aktuálně.cz sepsaná a právníci Norů ji hodlají podat do konce roku.

Česko je před další arbitráží. O více než čtvrt miliardy - VÍCE ZDE

Stejně tak jako konkurs i samotný prodej společnosti s továrnou provázejí pochybení státních úředníků. Jen díky nim bylo možné srazit cenu prodávané fabriky na devět miliónů.

Lidé, kteří firmu a továrnu loni získali, mají dobré kontakty s vládní ODS. Někteří z těch, co na konkursu vydělali, stranu dokonce přímo reprezentují: jako například krajský manažer ODS Pavel Vilím.

Cesta za desítky miliónů

Továrna měla být v konkursu původně prodaná za padesát miliónů, jak stanovil konkursní správce. Jenže měsíc před první aukcí nečekaně zasáhl do příběhu stát: prodal příjezdovou cestu do podniku. Tím se hodnota prodávané fabriky dramaticky snížila, za původní cenu ji nikdo nechtěl koupit.

Cestu prodal tehdejší litoměřický šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Bohuslav Syrový. Tak jako jiní úředníci, kteří v příběhu konkursu továrny pochybili, byl i Syrový za své rozhodnutí potrestaný: přišel o místo. "Od prvního října není zaměstnancem úřadu," potvrdil jeho nástupce Petr Němeček.

Úřad pro zastupování státu chybu uznal, Syrového krok už byl ale nevratný. Cesta k továrně byla prodaná a fabrika se v konkursu prodala až na desátý pokus, před tím ji nikdo nechtěl koupit.

Novým majitelem se stal litoměřický podnikatel Miloslav Machalouš, letitý obchodní partner manažera ODS Pavla Vilíma.

Mimochodem: tím, kdo koupil příjezdovou cestu v továrně a přispěl tak ke snížení ceny podniku, je Václav Protiva. Do loňska člen litoměřického zastupitelstva za ODS a jinak také Vilímův soused v ulici.

Kdo je kdo? A kdo koho kryje?

Právě regionální manažer ODS Vilím hraje v příběhu jednu z podstatných rolí. Byť formálně nikde nevystupuje jako nový majitel, z konkursu prokazatelně profituje.

Například administrativní budovu patřící k továrně totiž provozuje jako ubytovnu společnost Willtom, jejímž jednatelem je právě Vilím. Majitelkou pak jeho životní partnerka, dlouholetá členka ODS a do roku 2004 také vedoucí kanceláře ústeckého hejtmana Šulce Marie Tomčová.

Jak se za ODS staví silnice? Známost přijde vhod - ČTĚTE ZDE 

Oficiálně je coby majitel továrny a přilehlých budov podnikatel Miloslav Machalouš. Zda je jím i fakticky, není zdaleka jisté. Chod továrny je rozdroben mezi další spřízněné podnikatele, kteří společně dlouhodobě podnikají.

Zpracování lososů má například na starost firma Seafish, která patří Luboši Marečkovi (kdysi působil ve firmě New Deal Communication, kterou později koupil premiérův rádce Marek Dalík). Machalouš s Marečkem společně řídí několik severočeských firem, před pěti lety navíc od něho převzal vedení poradenské firmy, která kontroluje účetnictví Willtomu, firmy manažera ODS Vilíma.

"Administrativní budovu jsme si od pana Machalouše pronajali," potvrzuje Vilím. Nevylučuje ani to, že se Willtom bude podílet na zpracování ryb. "Se společností Seafish nemáme po právní stránce nic společného. Zatím," podotkl.

O spolupráci nových majitelů svědčí informace Aktuálně.cz, že Tomčová s Marečkem navštívili 17.-19. října Norsko, aby jednali o dodávkách mražených lososů.

 

Právě se děje

Další zprávy