Nikdo pod třicet nevěří, že před rokem 1989 bylo líp

Petr Holub
3. 11. 2009 23:55
Podle průzkumu CVVM mladí lidé nevěří, že za komunismu bylo lépe

Praha - Mladí lidé uvěřili vítězům sametové revoluce a nevěří, že za komunismu bylo lépe. Prokázal to speciální průzkum CVVM k dvacátému výročí sametové revoluce.

Nikdy také nebylo ve společnosti tak jasno, že se listopad 1989 vyplatil. Myslí si to 45 procent dotázaných. Pouze 14 procent je přesvědčeno, že "dobře už bylo".

Mezi těmi, kdo nostalgicky vzpomínají na předlistopadovou normalizaci, dominují penzisté, ti se základním vzděláním a především lidé se špatnou životní úrovní.

Mládež ale poraženým z polistopadového vývoje nevěří.

Varování pro ČSSD

Dosud lidé nejvíc chválili polistopadové poměry v průzkumu z roku 1991, s potížemi transformace však rostla skepse. Karta se pomalu začala obracet v roce 1998, kdy byla nostalgie po minulém režimu největší. Pozitivní hodnocení listopadu pak nejvíc posílilo v posledních dvou letech.

"Mladší lidé se přiklonili k variantě, že dnes je lépe," potvrzuje autorka průzkumu Paulína Tabery.

Lidé, kteří komunismus v dospělém věku nezažili, se dosud k otázkám minulosti spíše nevyjadřovali.

Průzkum CVVM je varováním pro sociální demokracii. Voliči ODS a menších liberálních stran jednoznačně chválí listopad 89 i jeho důsledky, příznivci KSČM jsou jednoznačně skeptičtí. Voličská základna ČSSD je rozpolcená. S rostoucí popularitou sametové revoluce proto vliv sociálních demokratů oslabuje.

Návrat revoluce

Nedávná historie je z pohledu vítězů přehledná. V listopadu šlo o skutečnou revoluci (61 % procent dotázaných), při níž se prosadil názor většiny společnosti (62 %). Nad ekonomickou motivací převládala jednoznačně touha po svobodě (74 %) a dodnes má smysl tehdejší události připomínat (73 %).

Rozumné byly podle průzkumu CVVM polistopadové změny včetně restitucí (67 %) a lustračního zákona (47 %).

Odpůrci zmíněných názorů se najdou prakticky jen mezi voliči KSČM a v menší míře u sociálních demokratů. Jejich kritický pohled získal většinovou podporu (54 %) pouze v případě takového selhání vládní politiky, jakým byla kupónová privatizace.

Po listopadu 1989 se podle převládajícího názoru zlepšila většina oblastí profesního a veřejného života dokonce včetně zdravotní péče a možnosti ovlivnit politiku.

Skeptická levice zatím může získat hlasy, pokud bude upozorňovat na horší sociální jistoty, nebezpečí nezaměstnanosti a rostoucí zločinnost. Dosud platí, že podle většiny občanů nad 35 let bylo v těchto oblastech před listopadem 1989 lépe.

Politici jsou stejní

Přes chválu sametové revoluce Češi připouštějí, že úroveň dnešní politiky je stejně špatná, jako před listopadem. "Politický systém je špatný," soudí o kvalitě režimu osmdesátých let i o úrovni současné demokracie polovina dotázaných. Jenom sedmina v obou případech politiku chválí.

Demokracii devadesátých let přitom hodnotí převládající část společnosti pozitivně. Kritika současné politiky také ani v nejmenším neznamená, že si lidé přejí návrat komunismu. S tím by souhlasilo jen 13 procent lidí.

Východisko ze současného marasmu přinese nejbližší budoucnost, věří 30 procent lidí. Pouze 22 procent předpokládá, že bude hůř.

Ostatní jsou nerozhodní. Na optimisty opět může spoléhat ODS (54 % voličů) a TOP 09 (51 %), naději do budoucnosti vidí jen minimum voličů KSČM (5 %) a ČSSD (22 %).

 

Právě se děje

Další zprávy