Praha - Část neziskových organizací vyrazila proti další novele loterijního zákona, která má zdanit příjmy loterijních společností a kterou teď projednává sněmovna.
S peticí "Ano charitě", která poslance vyzývá, aby pro novelu nehlasovali, se v úterý obrátí přímo na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Iniciátoři sebrali více než 16 tisíc podpisů.
"Vláda prosazuje, aby veškeré odvody loterijních společností spolkly pouze veřejné rozpočty. To povede ke kolapsu financování celého neziskového sektoru, který se existenčně dotkne stovek spolků, sdružení i dobrovolných organizací," píše se v petici.
Neziskový sektor momentálně dostává část peněz, které musejí společnosti provozující hazardní hry podle zákona odvádět na veřejně prospěšné účely.
Konec loterijních nadací
Koalice si ale zatím trvá na svém, že loterijní společnosti nemají už do budoucna rozdělovat ze zisku ani korunu.
Expertní koaliční skupina se nakonec dohodla, že by se do budoucna loterijní společnosti zdanily (dosud daně neodvádějí) a zároveň by přestaly odvádět peníze na veřejné prospěšné účely - prakticky tedy rozhodovat o tom, kam peníze půjdou.
Daně by šly částečně přímo obcím a částečně do státní kasy: výtěžek daní z hracích automatů má dostat ze 20 procent stát a z 80 procent ty obce, které mají automaty na svém území.
Z dalších hazardních her má jít 30 procent daňového výtěžku obcím - a to ovšem bez ohledu na to, zda hazard na svém území povolují, nebo ne, a to podle klíče, kterým se rozdělují městům a obcím sdílené daně. Zbylých 70 procent má dostat stát.
Ať je platí obce!
Neziskovky by pak podle představ koalice měly držet nad vodou hlavně obce a pak i stát prostřednictvím ministerstev školství, kultury a sociálních věcí.
"Stát ty peníze nepochybně použije jinak a neziskový sektor na to doplatí. A obce budou řešit jen své problémy, cesty a podobně. Znám to, sám jsem radní v Praze 17," tvrdí ale Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením a jeden z iniciátorů petice Ano charitě.
Možné problémy, které novela přinese neziskovému sektoru, připouštějí i sami koaliční poslanci.
"Ano, není jistota, že obce na tyto aktivity peníze skutečně dají. Ale na druhou stranu stejně tak nemáme jistotu, že by na to dávaly dál i loterijní společnosti," říká k tomu poslanec za TOP 09 a starosta Semil Jan Farský.
Babákovo překvapení
Navíc ale koaliční jednota dostala trhliny.
Poté, co se koaliční experti dohodli na tom, jak se daně z hazardu rozdělí, zaskočil je návrh poslance Michala Babáka (Věci veřejné).
Ten v rozpočtovém výboru prosadil něco úplně jiného: třetinu z odvodu společností provozujících hazard by měly dostat obce, třetinu povinně neziskový sektor a třetinu ministerstvo školství, řízené ministrem za VV.
"Na plénu sněmovny to doufám nemá šanci," komentuje to členka koaliční expertní komise Helena Langšádlová (TOP 09).
Ve prospěch neziskovek - nebo hazardu?
Jednotný ale není ani neziskový sektor - část poukazuje na to, že zájem rozdělovat zisk mají hlavně loterijní společnosti.
"V poslední době jsme tlačeni do podepisování petice Ano charitě a jsme strašeni tím, že skončí podpora kultury a dalších neziskových organizací, které byly podporovány výtěžkem z loterií," píše se v jednom z e-mailů, které dostala část koaličních poslanců.
"Nám, folklorním souborům a podobným organizacím jde o tisícové až desetitisícové částky ročně, kdežto společnostem provozujícím loterie jde o desítky až stovky milionů, se kterými mohly nakládat podle svého uvážení," dodává pisatel.
"Pokud budou obce něco podporovat, pak jen lokální záležitosti. Ale většina neziskových organizací má nadregionální charakter. A nadace, které nesmějí dostávat peníze z rozpočtu, přijdou o podporu úplně," oponuje opět Václav Krása.
Neziskovky zatím zůstávají v nejistotě: není totiž vůbec jisté, že koalice stačí protlačit balík změn zákonů, ve kterém je mimo této loterijní novely třeba i daňová reforma, sněmovnou včas. Dají se čekat problémy v Senátu a jistý není ani podpis prezidenta.
Lobbing před schvalováním zdanění hazardu vrcholí a akce nestátních neziskových organizací není jediná. Z hazardu by si rádi uloupli i sportovci.
Sportovní svazy nasadily i reprezentantku Barboru Špotákovou a v kampani nazvané "Hvězdy nepadají z nebe" chtějí po poslancích hned 2 miliardy korun. Jeden z návrhů, o kterém bude sněmovna rozhodovat, by jim ale přihrál odhadem "jen" asi 750 milionů ročně.