Případ na katedře angličtiny posuzoval ombudsman, který na univerzitě působí už půldruhého roku. "Chování pedagoga charakterizoval jako nevhodné pedagogické postupy a nevhodnou interakci se studenty při výuce. Stížnosti studentek tlumočili vedení školy studentští tutoři během letního semestru 2022. Postupně do situace vstoupili vedoucí katedry, děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a nakonec univerzitní ombudsman," doplnil mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Pedagog k 5. březnu na pedagogické fakultě na vlastní žádost skončil a už nevyučuje. O výsledku celého případu děkan studenty katedry anglického jazyka informoval a svolal k tomu ještě na tento týden setkání s nimi. "Případ nevhodného chování pedagoga na katedře anglického jazyka mě velice mrzí. Těší mě pak to, že ho na fakultě ihned a rázně řešili a vyřešili," komentoval závěry rektor univerzity Miroslav Brzezina.
Podle děkana pedagogické fakulty Jana Picka případ ukazuje, jak důležití jsou studentští tutoři a tutorky, protože mají ke studentům nejblíž. "Na některých katedrách, například právě na katedře anglického jazyka, působí ve dvojici tutorka-tutor. Díky nim a díky univerzitnímu ombudsmanovi se podařilo celý neblahý případ odhalit a rychle řešit. Za důležité považuji, že jsme dali jasně najevo, že pokud se vyskytnou, nebudeme podobné případy na fakultě tolerovat, a že máme k jejich řešení efektivní mechanismy," dodal Picek.
Fakulta neřešila podobný případ poprvé, tentokrát se ho ale podařilo uzavřít mnohem rychleji. Loni v srpnu skončil jiný pedagog, na kterého si studentka stěžovala už v roce 2020. Na základě opakovaných stížností loni na jaře nevhodné chování pedagoga potvrdila i speciální komise sestavená univerzitním ombudsmanem, dopouštěl se podle ní opakovaně jednání s prvky šikany. Před rokem ho pak děkan stáhl z výuky a všech pedagogických činností, v létě pedagog na univerzitě skončil.
Kromě zavedení studentských tutorů na katedrách teď podle Picka věnují na fakultě také zvýšenou pozornost studentskému hodnocení kvality, které vyhodnocují na několika úrovních. "Účast stále není taková, jakou bychom očekávali, přitom je to velmi účinná a anonymní cesta, jak se o nevhodném chování svých zaměstnanců mohu dozvědět. Znovu proto na studující apeluji, aby věnovali čas vyplnění této ankety," dodal děkan pedagogické fakulty.
Řadu opatření zavedli podle Pirkla také na dalších fakultách. Tutoři nebo studentští poradci, kteří jsou proškolení v tom, jak mají postupovat v případě, že zachytí zprávu o nevhodném chování pedagoga nebo pedagožky, jsou už běžnou součástí akademického provozu. "Na začátku i v průběhu akademického roku měl také univerzitní ombudsman sérii přednášek pro zaměstnance i studenty zaměřených na rovný přístup, diskriminaci, šikanu či sexuální obtěžování na akademické půdě," dodal mluvčí univerzity.