Neumannové přišlo 42 miliónů. Zřejmě padnou na dluhy

Martina Machová Martina Machová
15. 6. 2009 15:25
Peníze poslala mezinárodní lyžařská federace FIS. Jaký bude konečný účet libereckého šampionátu, je zatím tajeno
Kateřina Neumannová s libereckým primátorem Jiřím Kittnerem po ukončení mistrovství
Kateřina Neumannová s libereckým primátorem Jiřím Kittnerem po ukončení mistrovství | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizátoři světového mistrovství v klasickém lyžování v Liberci obdrželi poslední slíbenou platbu od Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v plné výši. Jedná se o 2,35 milionu švýcarských franků, tedy přibližně 42 milionů korun.

Aktuálně.cz o tom informovala šéfka organizátorů Kateřina Neumannová.

"Poslední platba od FIS již byla zaslána na účet organizačního výboru. K jejímu krácení z důvodu nesplnění čehokoli z naší strany nedošlo," oznámila bývalá lyžařka - olympijská vítězka z Turína.

Na dluhy

Organizátoři šampionátu totiž dluží několik desítek milionů korun společnostem, jejichž služby během závodů využívali. Právě na tyto závazky by finální platba od FIS měla jít.

Mezi věřiteli šampionátu je například Dopravní podnik města Liberce, bezpečnostní agentura Abas či Technická univerzita v Liberci. Ta již v minulých dnech podala na organizační výbor pro nesplacený dluh ve výši 8,75 milionu korun žalobu.

Vedle univerzity žaluje tým Neumannové o 60 tisíc také podnikatelka z Liberecka a o půl milionu Český hydrometeorologický ústav.

Výdaje z veřejných zdrojů

Taková byla sláva, když v Liberci začal šampionát

  • Státní rozpočet

- 1,67 miliardy

  • Liberecký kraj

- 165 milionů

  • Město Liberec

- 389 milionů

Tajnosti nad účtem

Jak dopadlo mistrovství po ekonomické stránce a kdy organizátoři zveřejní konečný hospodářský výsledek, Kateřina Neumannová stále nechce říci.

"Veškeré další kroky budou probírány na výkonném výboru OC FIS, který bude svolán v krátké době," uvedla pouze.

Mezi lidmi, kteří se kolem mistrovství pohybovali, se poslední měsíc hovoří o ztrátě až sta milionů korun. Zaplatit by ji museli napůl město Liberec a Český lyžařský svaz.

Vládo, zaplať to

Organizátoři už dokonce oslovili v souvislosti se splacením dluhu i současnou vládu Jana Fischera.

"O ničem se zatím nerozhodlo," uvedl dnes ministerský náměstek Jan Kocourek, který má za úřad nad mistrovstvím dohled. Kdy bude jednání o případné další finanční podpoře vlády, nechce odhadovat.

Pokud by vláda skutečně dluh pomohla organizátorům zaplatit, založila by přímo tým Neumannové již potřetí.

Poprvé dostali pořadatelé šampionátu navíc 70 milionů na uspořádání generálky světového šampionátu - Světový pohár, který proběhl v únoru 2008. Klíčový závod se prodražil pro nedostatek sněhu. Ten se musel nakonec dovážet na korbách nákladních aut ze hřebenů Jizerských hor.

Krátce před startem mistrovství v prosinci 2008 organizátoři v čele s Kateřinou Neumannovou získali dalších 189 milionů.

Dalšími 15 miliony navíc přispěl ještě v průběhu šampionátu Liberecký kraj.

Temelín českého sportu

Rozpočet samotné organizační části akce měl původně činit zhruba půl miliardy korun. 200 milionů korun poslala do Liberce Mezinárodní lyžařská federace, zbylé prostředky si pak měli organizátoři získat vlastním marketingem a prodejem lístků.

Celkově pak stálo mistrovství v Liberci veřejné rozpočty přibližně dvě miliardy korun. Ty šly zejména do městské infrastruktury a opravy vysokoškolských kolejí.

V současnosti se regulérností zadávání zakázek ze strany Liberce a univerzity zabývá policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy