Proč tým Neumannové dluží miliony? Slíbil nesplnitelné

Martina Machová Martina Machová
13. 5. 2009 19:20
Dodavatelé čekají až organizátorům přijde platba od lyžařské federace
Kateřina Neumannová po organizační stránce uspěla. Nyní počítá, jestli dosáhla vyrovnaného rozpočtu
Kateřina Neumannová po organizační stránce uspěla. Nyní počítá, jestli dosáhla vyrovnaného rozpočtu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Tým Kateřiny Neumannové uzavíral pro mistrovství světa v klasickém lyžování zakázky, ačkoliv věděl, že je ve slíbených termínech nemůže splatit, vyplývá  to z vyjádření  generální sekretářky Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Kvůli dluhům může přijít i soudní dohra. A případné závazky by pak muselo doplácet město Liberec a Český svaz lyžařů.

Podle Sarah Lewis z FIS organizátoři libereckého mistrovství od počátku věděli, kdy jim na účet dorazí poslední platba od mezinárodní federace. A o žádných výjimkách nebyla prý řeč.

Přitom penězi od FIS Kateřina Neumannová nejčastěji argumentuje při dotazech na dluhy kolem mistrovství. Celkově má FIS pod Ještěd poslat kolem 200 milionů korun. Nyní organizátoři čekají na poslední platbu.

"Od začátku byl termín poslední splátky určen na 15. června 2009 a organizační výbor tuto platbu obdrží, jakmile ji FIS získá od držitelů televizních a marketingových práv, tedy European Broadcasting Union (Evropská vysílací unie)," řekla Aktuálně.cz generální sekretářka FIS Sarah Lewis.

Termíny dotací, které posílala Mezinárodní lyžařská federace na účty organizátorů, byly od začátku pevně stanoveny v pravidelných půlročních intervalech.

Dodavatelé čekali na peníze marně

Podnikatelé ovšem s žádným "speciálním" červnovým termínem nepočítali.

"Tisky jsme prováděli po obdržení objednávek a dat k tisku. Na provedené práce jsme po předání zboží vystavili faktury, a ty jsou bohužel několik týdnů po splatnosti," líčí například majitel liberecké tiskárny Irbis Jiří Uhlíř. "Po urgenci jsme se dozvěděli, že organizace ještě neobdržela potřebné finance k úhradám."

Jeho případ je pro společnosti, které měly s pořadateli šampionátu co dočinění, typický. Tým Kateřiny Neumannové totiž v současnosti dluží, kam se podívá. Dokonce i majiteli veškerých marketingových práv - rakouské společnosti APF.

Fanoušci ve Vesci
Fanoušci ve Vesci | Foto: Ondřej Besperát

"Doufáme, že tato kapitola bude již brzy uzavřena, neboť naše pohledávka je již delší dobu splatná. Organizační výbor nám slíbil zaplacení, jakmile obdrží očekávanou platbu od FIS," řekl Aktuálně.cz šéf APF Stefan Seykora.

Přitom šéfka organizátorů neustále opakuje, že se jedná o nedopatření, a že ji "ve štychu" nechali jiní. "Poslední splátka od FIS je ve smlouvě skutečně termínována k 15. červnu, ale v rámci finální inspekce na podzim 2008 bylo během jednání předjednáno uspíšení převodu této částky. Vzhledem tomu, že FIS čeká na platbu od Evropské vysílací unie, k tomuto urychlení nedojde," napsala e-mailem Aktuálně.cz.

Na dotazy, proč tedy uzavírala smlouvy, o nichž musela vědět, že je nestihne splatit, s odkazem na nedostatek času neodpověděla.

O výsledcích hospodaření se zatím mlčí 

Nezodpovězen zůstal i dotaz, kolik momentálně podnikatelům dluží. Poslední finanční balík od FIS totiž činí 2,35 milionu švýcarských franků, tedy přibližně 40 milionů korun.

A zářící logo mistrovství v Liberci.
A zářící logo mistrovství v Liberci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Neznámou tak stále zůstává, zda největší sportovní podnik v historii České republiky bude ztrátový, či nikoliv.

Sama Neumannová se zatím k výsledkům hospodaření nechce vyjadřovat. Zdroje z okolí pořadatelů šampionátu ovšem tvrdí, že ztráta se může pohybovat až kolem sta milionů korun.

Původně měla organizační část závodů ve Vesci a na Ještědu stát přibližně půl miliardy korun. Dvě stě milionů poskytla organizátorům FIS, zbytek si měli sehnat sami prodejem lístků a vlastním marketingem.

Dva měsíce před zahájením mistrovství ovšem zasáhl do hospodaření stát, který přiřkl organizátorům dotaci ve výši 189 milionů. Ministři se hájili tím, že se jedná o nutnost, aby se předešlo mezinárodní ostudě.

Během samotného konání mistrovství pak Liberecký kraj přiklepl organizátorům dalších 15 milionů. Prý na doprovodné programy.

V současnosti probíhá šetření i takzvané přípravné části. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil závažná pochybení v hospodaření se státními dotacemi v případě města Liberce a Technické univerzity. V souvislosti s tím pak podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jak se nakládalo se stamiliony, které plynuly do Liberce ze státní kasy, nyní šetří i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy