Proč tým Neumannové dluží miliony? Slíbil nesplnitelné

Martina Machová Martina Machová
13. 5. 2009 19:20
Dodavatelé čekají až organizátorům přijde platba od lyžařské federace
Kateřina Neumannová po organizační stránce uspěla. Nyní počítá, jestli dosáhla vyrovnaného rozpočtu
Kateřina Neumannová po organizační stránce uspěla. Nyní počítá, jestli dosáhla vyrovnaného rozpočtu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Tým Kateřiny Neumannové uzavíral pro mistrovství světa v klasickém lyžování zakázky, ačkoliv věděl, že je ve slíbených termínech nemůže splatit, vyplývá  to z vyjádření  generální sekretářky Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Kvůli dluhům může přijít i soudní dohra. A případné závazky by pak muselo doplácet město Liberec a Český svaz lyžařů.

Podle Sarah Lewis z FIS organizátoři libereckého mistrovství od počátku věděli, kdy jim na účet dorazí poslední platba od mezinárodní federace. A o žádných výjimkách nebyla prý řeč.

Přitom penězi od FIS Kateřina Neumannová nejčastěji argumentuje při dotazech na dluhy kolem mistrovství. Celkově má FIS pod Ještěd poslat kolem 200 milionů korun. Nyní organizátoři čekají na poslední platbu.

"Od začátku byl termín poslední splátky určen na 15. června 2009 a organizační výbor tuto platbu obdrží, jakmile ji FIS získá od držitelů televizních a marketingových práv, tedy European Broadcasting Union (Evropská vysílací unie)," řekla Aktuálně.cz generální sekretářka FIS Sarah Lewis.

Termíny dotací, které posílala Mezinárodní lyžařská federace na účty organizátorů, byly od začátku pevně stanoveny v pravidelných půlročních intervalech.

Dodavatelé čekali na peníze marně

Podnikatelé ovšem s žádným "speciálním" červnovým termínem nepočítali.

"Tisky jsme prováděli po obdržení objednávek a dat k tisku. Na provedené práce jsme po předání zboží vystavili faktury, a ty jsou bohužel několik týdnů po splatnosti," líčí například majitel liberecké tiskárny Irbis Jiří Uhlíř. "Po urgenci jsme se dozvěděli, že organizace ještě neobdržela potřebné finance k úhradám."

Jeho případ je pro společnosti, které měly s pořadateli šampionátu co dočinění, typický. Tým Kateřiny Neumannové totiž v současnosti dluží, kam se podívá. Dokonce i majiteli veškerých marketingových práv - rakouské společnosti APF.

Fanoušci ve Vesci
Fanoušci ve Vesci | Foto: Ondřej Besperát

"Doufáme, že tato kapitola bude již brzy uzavřena, neboť naše pohledávka je již delší dobu splatná. Organizační výbor nám slíbil zaplacení, jakmile obdrží očekávanou platbu od FIS," řekl Aktuálně.cz šéf APF Stefan Seykora.

Přitom šéfka organizátorů neustále opakuje, že se jedná o nedopatření, a že ji "ve štychu" nechali jiní. "Poslední splátka od FIS je ve smlouvě skutečně termínována k 15. červnu, ale v rámci finální inspekce na podzim 2008 bylo během jednání předjednáno uspíšení převodu této částky. Vzhledem tomu, že FIS čeká na platbu od Evropské vysílací unie, k tomuto urychlení nedojde," napsala e-mailem Aktuálně.cz.

Na dotazy, proč tedy uzavírala smlouvy, o nichž musela vědět, že je nestihne splatit, s odkazem na nedostatek času neodpověděla.

O výsledcích hospodaření se zatím mlčí 

Nezodpovězen zůstal i dotaz, kolik momentálně podnikatelům dluží. Poslední finanční balík od FIS totiž činí 2,35 milionu švýcarských franků, tedy přibližně 40 milionů korun.

A zářící logo mistrovství v Liberci.
A zářící logo mistrovství v Liberci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Neznámou tak stále zůstává, zda největší sportovní podnik v historii České republiky bude ztrátový, či nikoliv.

Sama Neumannová se zatím k výsledkům hospodaření nechce vyjadřovat. Zdroje z okolí pořadatelů šampionátu ovšem tvrdí, že ztráta se může pohybovat až kolem sta milionů korun.

Původně měla organizační část závodů ve Vesci a na Ještědu stát přibližně půl miliardy korun. Dvě stě milionů poskytla organizátorům FIS, zbytek si měli sehnat sami prodejem lístků a vlastním marketingem.

Dva měsíce před zahájením mistrovství ovšem zasáhl do hospodaření stát, který přiřkl organizátorům dotaci ve výši 189 milionů. Ministři se hájili tím, že se jedná o nutnost, aby se předešlo mezinárodní ostudě.

Během samotného konání mistrovství pak Liberecký kraj přiklepl organizátorům dalších 15 milionů. Prý na doprovodné programy.

V současnosti probíhá šetření i takzvané přípravné části. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil závažná pochybení v hospodaření se státními dotacemi v případě města Liberce a Technické univerzity. V souvislosti s tím pak podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jak se nakládalo se stamiliony, které plynuly do Liberce ze státní kasy, nyní šetří i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy