Potvrzeno: Univerzita podá na tým Neumannové žalobu

Martina Machová Martina Machová
27. 5. 2009 17:09
Potíže s penězmi kolem MS2009 v Liberci se dále prohlubují
Vysokoškolské koleje v Harcově. Za pronájem sportovcům nedostala liberecká univerzita ještě zaplaceno
Vysokoškolské koleje v Harcově. Za pronájem sportovcům nedostala liberecká univerzita ještě zaplaceno | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Kvůli téměř devítimilionovému dluhu, se vedení Technické univerzity v Liberci se rozhodlo podat žalobu na organizátory mistrovství světa v klasickém lyžování.

Rozhodnutí řešit dluh soudně potvrdila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Informace o chystané žalobě se objevily na veřejnosti již v pondělí.

"Pracujeme s veřejnými penězi, a proto musíme postupovat podle zákona," vysvětlila krok školy mluvčí. "Nemůžeme si říci, že si počkáme, jako to mohou udělat například sousedé," dodala.

Tým Kateřiny Neumannové univerzitě miliony korun dluží za pronájem kolejí a menzy. Uhrazeny měly být již v dubnu.

Reakci Kateřiny Neumannové je téměř nemožné získat. Poslední dny totiž s médii nekomunikuje.

Nebyla by to přitom první žaloba, která se v souvislosti s dluhy po šampionátu chystá.

Dokáží poplatit organizátoři své dluhy? Klíčovým dnem bude 15. červen, kdy obdrží poslední splátku od FIS. Na zbytek si museli vydělat například prodejem lístků
Dokáží poplatit organizátoři své dluhy? Klíčovým dnem bude 15. červen, kdy obdrží poslední splátku od FIS. Na zbytek si museli vydělat například prodejem lístků | Foto: Ondřej Besperát

Redakce Aktuálně.cz již v minulosti informovala o žalobě podnikatelky z Liberecka, jež se na soud obrátila v dubnu. Částka, kterou vymáhá, se ovšem pohybuje "pouze" kolem 60 tisíc korun.

Paradoxně Technická univerzita figuruje v kauze libereckého mistrovství i jinak. Únorová zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu hovoří o mnohých pochybení při nakládání se státními dotacemi, kterých se škola měla dopustit během rekonstrukce kolejí.

V současnosti se regulérností zadávání zakázek zabývá policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Rozpočet samotné organizační části akce měl původně činit zhruba půl miliardy korun. Dvě stě milionů měla organizátorům dát mezinárodní lyžařská federace, zbytek si měli lidé kolem Neumannové zajistit sami vlastním marketingem a prodejem vstupenek.

Přesto stát přilepšil organizátorům 189 miliony korun, dalšími 15 miliony přispěl ještě v průběhu šampionátu i kraj. Celkově pak stálo mistrovství v libereckém Vesci a na Ještědu veřejné rozpočty dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy