První věřitel žaluje Neumannovou a její tým kvůli dluhu

Martina Machová Martina Machová
14. 5. 2009 15:40
Organizátoři mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci dluží dodavatelským firmám
Mistrovství skončilo 1. března. Konec tahanic kolem něj je ale nedohlednu
Mistrovství skončilo 1. března. Konec tahanic kolem něj je ale nedohlednu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - První věřitel týmu Kateřiny Neumannové podal na organizátory světového šampionátu v klasickém lyžování žalobu kvůli nesplaceným dluhům. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí Okresního soudu v Liberci Petr Hoček.

O podrobnostech včetně jména věřitele blíže hovořit nechtěl. "Jedná se o fyzickou osobu, víc vám říci nemohu," dodal.

Prozradit jméno klienta nechtěl ani právní zástupce žalujícího. "Jsem vázán mlčenlivostí a můj klient se nechce k celému případu vyjadřovat," sdělil liberecký advokát Martin Köhler.

Není tak zřejmé, proč jeho mandant k žalobě přistoupil, ani zda po organizátorech bude chtít kromě vyrovnání dlužné částky nějaké penále.

Podle dostupných informací byla žaloba podána už v dubnu a jedná se o dluh kolem 60 tisíc korun.

Organizátoři libereckého šampionátu mají problémy splatit své závazky a dluží firmám desítky milionů korun.

Kateřina Neumannová byla šéfkou organizátorů. Teď počítá, jak mistrovství dopadlo
Kateřina Neumannová byla šéfkou organizátorů. Teď počítá, jak mistrovství dopadlo | Foto: Ondřej Besperát

"S většinou firem, kterým organizační výbor v tuto chvíli dluží, se snažíme jednat a informovat je o aktuální situaci," uvedla pro Aktuálně.cz Kateřina Neumannová. Již v minulosti soudní dohru připustila s tím, že se jí ale budou snažit předejít.

Tým Kateřiny Neumannové uzavíral pro mistrovství světa v klasickém lyžování zakázky, ačkoliv věděl, že je ve slíbených termínech nemůže splatit.

Nyní se odvolává na poslední splátku od Světové mezinárodní federace (FIS). Ta má přijít až 15. června a její výše je 2,35 milionu švýcarských franků, tedy přibližně 40 milionů korun. Celkově tak má FIS pod Ještěd poslat kolem 200 milionů korun.

Původně měla organizační část závodů ve Vesci a na Ještědu stát přibližně půl miliardy korun. Kromě peněz od lyžařské federace měla být největší sportovní akce v dějinách Česka financována prodejem lístků a vlastním marketingem.

Dva měsíce před zahájením mistrovství ovšem zasáhl do hospodaření stát, který přiřkl organizátorům dotaci ve výši 189 milionů. Ministři se hájili tím, že se jedná o nutnost, aby se předešlo mezinárodní ostudě.

Během samotného konání mistrovství pak Liberecký kraj přiklepl organizátorům dalších 15 milionů. Prý na doprovodné programy.

V současnosti probíhá šetření i takzvané přípravné části. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil závažná pochybení v hospodaření se státními dotacemi v případě města Liberce a Technické univerzity. V souvislosti s tím pak podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jak se nakládalo se stamiliony, které plynuly do Liberce ze státní kasy, nyní šetří i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy