reklama
 
 

Odhalení: Co všechno poznamenalo liberecké MS

3. 3. 2009 17:35
Speciál týdne: Projděte si, jaká pochybení odhalily kontroly

Liberec/Praha - Do lyžařského mistrovství v Liberci zbývaly dlouhé měsíce, když začaly prosakovat první zprávy o podivných praktikách, které přípravu šampionátu doprovázejí. Pár dní před tím, než se na start postavili první sportovci, pak tyto zprávy podložil svým šetřením Nejvyšší kontrolní úřad. Pochybení, která výstavbu sportovišťi i zázemí provázela, mají kontroloři NKÚ za natolik závažná, že věc předali policii.

Připravili jsme pro vás malý speciál, ve kterém najdete vše podstatné, co byste o zakázkách a MS 2009 v Liberci měli vědět.

Speciál týdne

NKÚ podal kvůli šampionátu 12. února hned dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. "Jako nejzávažnější lze hodnotit prakticky nulovou kontrolní činnost ministerstva školství, stejně tak jednotlivých investorů, tedy Technické univerzity a města Liberec," řekl ředitel útvaru František Dohnal.

To se pak projevilo například v tom, že byly propláceny faktury za práce, které vůbec nebyly provedeny, nebo docházelo k záměrným dezinformacím v projektech.

Čtěte více:
Šampionát ani nezačal, policie už řeší špinavé obchody

Kontroloři svou zprávu předali vládě. Premiér Mirek Topolánek po jejím prostudování oznámil, že udělá vše pro to, aby se věc prošetřila. Policie by měla prověřit podezření z trestného činu podvodu, úvěrového podvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku.

Čtěte více:
Pořádání šampionátu v Liberci chce prověřit i Topolánek

Posléze oznámil i ministr financí Miroslav Kalousek, že do Liberce pošle kontrolory ze svého úřadu. Ministerští úředníci budou zkoumat, jak pořadatelé se státními miliardami hospodařili.

Čtěte více:
Do Liberce míří kvůli MS ministerská kontrola. Ihned

I když NKÚ nesmí celou kontrolní zprávu zveřejnit, redakci Aktuálně.cz se podařilo šedesátistránkový dokument o kontrole zaměřené na liberecký magistrát získat.

Z detailních rozborů, které kontroloři připravili, vyplývá, že zadávání zakázek na investiční akce v Liberci provázelo jedno porušení zákona za druhým. Podle kontrolorů se město k takovýmto krokům uchylovalo i proto, že peníze na investice nešly z jejich rozpočtu, nýbrž z peněz ministerstva.

Čtěte více:
Máme protokol z kontroly NKÚ: Liberec zcela selhal

Online deník Aktuálně.cz se pokusil najít jednoho z hlavních hříšníků. Z dostupných informací vychází najevo, že za pochybení nese zodpovědnost především liberecká firma Investing cz.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že právě tato společnost se v souvislosti s podaným trestním oznámením nevyhne policejnímu prověřování.

Čtěte více:
Koho obviní kvůli šampionátu v Liberci? Máme tip

Reportérka Eliška Bártová následně vyrazila za majitelem společnosti Investing cz. Co zjistila na místě, si můžete přečíst v reportáži.

Čtěte reportáž:
Tak jsem jim to napálil aneb jak zbohatnout na MS

Firmou, která si na podniku hojně dotovaném státem slušně vydělala, je pak stavební společnost Syner - firma známá svým napojením na liberecké politiky.

Tato společnost, kterou vlastní S group Holding jejímž akcionářem je bývalý přímý majitel Syneru, člen a sponzor ODS Petr Syrovátko - dostávala od města léta řadu stavebních zakázek. Z protokolů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nyní vyplynulo, že při přípravě šampionátu získala ze státních dotací bezmála půl miliardy korun.

Čtěte více:
Syner má přízeň Libereckých, zas si vydělal ze státního

Ze zjištění Aktuálně.cz dále vyplývá, že ani pořadatelské město Liberec nemá přesný přehled, kdo všechno se k zakázkám na MS dostal. Neexistuje totiž seznam, ze kterého by bylo na první pohled zřejmé, kolik peněz která společnost vydělala. Pokusili jsme se pro vás takovýto seznam připravit.

Čtěte více:
Kdo vydělal na mistrovství v Liberci? Máme seznam firem

autor: Domácí | 3. 3. 2009 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama