Odhalení: Co všechno poznamenalo liberecké MS

Domácí Domácí
3. 3. 2009 17:35
Speciál týdne: Projděte si, jaká pochybení odhalily kontroly
Foto: Aktuálně.cz

Liberec/Praha - Do lyžařského mistrovství v Liberci zbývaly dlouhé měsíce, když začaly prosakovat první zprávy o podivných praktikách, které přípravu šampionátu doprovázejí. Pár dní před tím, než se na start postavili první sportovci, pak tyto zprávy podložil svým šetřením Nejvyšší kontrolní úřad. Pochybení, která výstavbu sportovišťi i zázemí provázela, mají kontroloři NKÚ za natolik závažná, že věc předali policii.

Připravili jsme pro vás malý speciál, ve kterém najdete vše podstatné, co byste o zakázkách a MS 2009 v Liberci měli vědět.

Nad hlavami diváků v liberecké aréně se přehnal lyžař s českou vlajkou. Mistrovství světa v lyžování začalo.
Nad hlavami diváků v liberecké aréně se přehnal lyžař s českou vlajkou. Mistrovství světa v lyžování začalo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Speciál týdne

Foto: Ondřej Besperát
Foto: Ondřej Besperát

NKÚ podal kvůli šampionátu 12. února hned dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. "Jako nejzávažnější lze hodnotit prakticky nulovou kontrolní činnost ministerstva školství, stejně tak jednotlivých investorů, tedy Technické univerzity a města Liberec," řekl ředitel útvaru František Dohnal.

To se pak projevilo například v tom, že byly propláceny faktury za práce, které vůbec nebyly provedeny, nebo docházelo k záměrným dezinformacím v projektech.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Šampionát ani nezačal, policie už řeší špinavé obchody

Kontroloři svou zprávu předali vládě. Premiér Mirek Topolánek po jejím prostudování oznámil, že udělá vše pro to, aby se věc prošetřila. Policie by měla prověřit podezření z trestného činu podvodu, úvěrového podvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku.

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek | Foto: Reuters
Čtěte více:
Pořádání šampionátu v Liberci chce prověřit i Topolánek

Posléze oznámil i ministr financí Miroslav Kalousek, že do Liberce pošle kontrolory ze svého úřadu. Ministerští úředníci budou zkoumat, jak pořadatelé se státními miliardami hospodařili.

Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Reuters
Čtěte více:
Do Liberce míří kvůli MS ministerská kontrola. Ihned

I když NKÚ nesmí celou kontrolní zprávu zveřejnit, redakci Aktuálně.cz se podařilo šedesátistránkový dokument o kontrole zaměřené na liberecký magistrát získat.

Z detailních rozborů, které kontroloři připravili, vyplývá, že zadávání zakázek na investiční akce v Liberci provázelo jedno porušení zákona za druhým. Podle kontrolorů se město k takovýmto krokům uchylovalo i proto, že peníze na investice nešly z jejich rozpočtu, nýbrž z peněz ministerstva.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Máme protokol z kontroly NKÚ: Liberec zcela selhal

Online deník Aktuálně.cz se pokusil najít jednoho z hlavních hříšníků. Z dostupných informací vychází najevo, že za pochybení nese zodpovědnost především liberecká firma Investing cz.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že právě tato společnost se v souvislosti s podaným trestním oznámením nevyhne policejnímu prověřování.

Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Koho obviní kvůli šampionátu v Liberci? Máme tip

Reportérka Eliška Bártová následně vyrazila za majitelem společnosti Investing cz. Co zjistila na místě, si můžete přečíst v reportáži.

Josef Nadrchal - prezidentský portrét
Josef Nadrchal - prezidentský portrét | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte reportáž:
Tak jsem jim to napálil aneb jak zbohatnout na MS

Firmou, která si na podniku hojně dotovaném státem slušně vydělala, je pak stavební společnost Syner - firma známá svým napojením na liberecké politiky.

Tato společnost, kterou vlastní S group Holding jejímž akcionářem je bývalý přímý majitel Syneru, člen a sponzor ODS Petr Syrovátko - dostávala od města léta řadu stavebních zakázek. Z protokolů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nyní vyplynulo, že při přípravě šampionátu získala ze státních dotací bezmála půl miliardy korun.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Syner má přízeň Libereckých, zas si vydělal ze státního

Ze zjištění Aktuálně.cz dále vyplývá, že ani pořadatelské město Liberec nemá přesný přehled, kdo všechno se k zakázkám na MS dostal. Neexistuje totiž seznam, ze kterého by bylo na první pohled zřejmé, kolik peněz která společnost vydělala. Pokusili jsme se pro vás takovýto seznam připravit.

Šampionát skončil. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová si "plácla" s primátorem hostitelského města Jiřím Kittnerem.
Šampionát skončil. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová si "plácla" s primátorem hostitelského města Jiřím Kittnerem. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Kdo vydělal na mistrovství v Liberci? Máme seznam firem
 

Právě se děje

před 36 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy