Neplacená práce zabírá českým ženám více času než ta placená, u mužů je to naopak, ukázali vědci

ČTK ČTK
20. 6. 2016 14:23
Ženy v Česku mají méně volného času než muži. Muži sice odpracují víc hodin v zaměstnání než ženy, ty se ale zas mnohem víc starají o domácnost, děti a příbuzné. Ukázal to první ročník výzkumu o proměnách společnosti, jehož výsledky v pondělí představili autoři ze sociologického ústavu Akademie věd ČR. Zkoumali loni situaci více než 8000 lidí nad 18 let - studentů, rodičů dětí, svobodných i seniorů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zatímco čeští muži tráví více času v zaměstnání, ženy u domácích prací. Ve výsledku tak mají méně volného času než muži, ukázal první ročník výzkumu o proměnách společnosti, jehož výsledky v pondělí představili autoři ze sociologického ústavu Akademie věd ČR.

"Stále existují rozdíly v trávení času mezi muži a ženami - navzdory tomu, že se mluví o rovnosti pohlaví," uvedla socioložka Michaela Röschová.

První sociologický výzkum o proměnách české společnosti začal loni, do roku 2018 se zopakuje ještě třikrát. Vědci zkoumají rozvrh dne a dobu spánku, osobní péči a stravování, cestování a dojíždění za prací, placené práce a studium, domácí práce, péči o děti a příbuzné a také volný čas. Výsledky představují průměr všech, tedy pracujících, studentů i seniorů.

Ženy v Česku spí v průměru o deset minut déle než muži. Spánkem tráví zhruba osm hodin. Osobní péče a stravování jim zabere průměrně něco přes dvě hodiny, mužům to trvá přibližně stejně.

Většinu času trávíme prací

Víc času než placená práce zabere ženě ta neplacená - přes týden domácími pracemi a péčí o děti stráví denně v průměru čtyři a půl hodiny a o víkendu o deset minut méně. Muž dvě a půl hodiny přes týden a o víkendu o čtvrt hodiny víc. "Ať už ženy souhlasí, či nesouhlasí s tradičním rozdělením rolí, tak dělají dvě třetiny prací. Ty, co nesouhlasí, odpracují 63 procent, ty co souhlasí, 66 procent. I když muž souhlasí s rovností, stále dělá jen třetinu. Ať už je hodnotový postoj jakýkoliv, v dělbě práce v domácnosti se to příliš neprojeví," uvedla socioložka.

Týdenní pracovní doba mužů činí 43,2 hodiny a žen 37,5 hodiny. "Úplně se ve srovnání s jinými zeměmi vymykáme délkou placené práce, ten dlouhý pracovní týden, vysoká zaměstnanost, praktická neexistence zkrácených úvazků. Opravdu většinu svého času trávíme prací," řekla Röschová. Češi jsou podle ní výjimeční i tím, že nejsou ochotni dojíždět za prací. Muži cestují ve všední den průměrně 40 minut, ženy necelou půlhodinu.

Na volný čas zbývá ženám ve všední den v průměru šest hodin, mužům zhruba o 20 minut víc, o víkendu ženám sedm hodin a mužům 7:38 hodiny. Nejvíc volného času mají mladí do 24 let a senioři.

Téměř třetinu volna lidé tráví u televize, denně tedy zhruba dvě hodiny. Hodina připadá na odpočinek, necelá hodina na povídání s rodinou a přáteli, půlhodina na čtení a poslech hudby, půlhodina na brouzdání po internetu, pár minut na náboženské činnosti a dobrovolnictví. S přibývajícím věkem se prodlužuje doba sledování televize a ubývá času s rodinou a přáteli.

Rozdíly mezi platy žen a mužů jsou v některých funkcích i 50 procent, tvrdí ředitelka Gender studies Helena Skálová. Kvóty podle ní můžou fungovat jen dočasně, mají totiž odbourávat bariéry. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy