Neošetříme vás. Lékaři vyhodí z ordinace tisíce bezdomovců

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 8. 2015 12:40
Nemáte kartičku pojištěnce a čisté oblečení? Smůla, neošetříme vás. To slyší dokonce 13 procent bezdomovců v českých ordinacích. Podle právníků je ale takový postup protizákonný.
Odmítat pacienty je podle právníků nezákonné.
Odmítat pacienty je podle právníků nezákonné. | Foto: Thinkstock

Praha - Bezdomovec přišel do čekárny a odmítal se hnout. Trápily ho zahnívající končetiny, ze kterých vylézali červi.

Personál nemocnice ho ale odmítl ošetřit. Muže naložili na nákladní vůz a nechali ho odvézt. Případ, který popsala nezisková organizace SKP – Centrum, rozhodně není ojedinělý.

S odmítnutím u lékaře se v Česku potkalo nejméně 13 procent bezdomovců. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 900 lidmi bez přístřeší podnikly neziskové organizace Naděje, Armáda spásy a Charita ČR.

Nejčastější důvody nepřijetí pacienta? Bezdomovec nepředložil kartičku pojištěnce či neměl občanský průkaz. Další lidé zase nebyli dostatečně umytí.

Bezdomovci chodí i na preventivní prohlídky

"Ano, slyšel jsem o takových případech. Někteří lékaři bezdomovce do ordinace skutečně neberou," připouští pražský praktický lékař Jan Jelínek. Slyšel to od svého pacienta - bezdomovce, kterého má už léta v kartotéce.

Příčiny, proč lékaři bezdomovce ošetřovat nechtějí, podle něj mohou být různé. "Někdy se bezdomovec domáhá služby či péče, na kterou nemá nárok, jindy ale lékař jednoduše nezvládne situaci kvůli hygieně pacienta – není asi moc příjemné vyměňovat po každé návštěvě nemytého člověka veškeré povlečení, prádlo a větrat, zatímco polovina pacientů z čekárny uteče," popisuje Jelínek.

"Jeho" bezdomovec je prý ale bezproblémový. "Je to slušný člověk, který se do svízelné situace nedostal vlastní vinou. Snaží se. Na rozdíl od řady dalších pacientů mi chodí dokonce i na preventivní prohlídky," dodává Jelínek.

Odmítnutí lékaře je proti zákonu

Odmítat pacienty je ale podle právníků nezákonné. "Bezdomovec je člověk jako kdokoliv jiný, zdravotnické zařízení mu lékařskou péči poskytnout musí," potvrzuje právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Jediný problém může podle něj nastat u lidí, kteří nepocházejí z Česka, ani sem nepřijeli z žádného dalšího státu Evropské unie. Může jít například o lidi, kteří tady určitý čas pracovali, ale pak o místo přišli a neměli se kam vrátit. "V takovém případě je lékař povinen pacientovi poskytnout jen nutnou neodkladnou péči," doplňuje Dostál.

V opačném případě mu hrozí trest. Například olomoucké neuroložce Haně Vránové uložil soud před třemi lety podmínku za to, že neposkytla pomoc právě nemocnému bezdomovci. Čtyřiapadesátiletého Lubomíra Spurného s rozsáhlým zánětem plic vyvezla na vozíku ochranka. Lékařka údajně žádný nález nezjistila. Muž ale poté zemřel za branami nemocnice.

V Česku žije na ulici celkem 30 tisíc lidí. "Do budoucna je ovšem bezdomovectvím ohroženo až 100 tisíc obyvatel," přiznává mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Bez domova se většinou ocitají svobodní či rozvedení muži mezi 40 a 50 lety. Ženy tvoří jen asi 20 procent lidí bez přístřeší.

Bezdomovce trápí duševní poruchy a infekce

Zdravotní stav bezdomovců narušují hlavně duševní nemoci, kožní problémy a vysoký krevní tlak. Část bezdomovců v průzkumu uvedla také to, že prodělala žloutenku, tuberkulózu, boreliózu a další závažná infekční onemocnění. Přibližně tři čtvrtiny bezdomovců měly v posledních letech nějaký úraz, trpěly vředy na nohou či omrzlinami.

Lékaře ale navštívila jen část z nich. Například ke svému praktikovi chodí bezdomovci většinou jen jednou ročně – muži to uvedli v 70 procentech případů a ženy dokonce v 79 procentech případů. Průměrného Čecha přitom praktičtí lékaři ošetří podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky 4,5krát za rok.

Ke specialistům – například očařům, plicařům nebo urologům – přijde během roku jen polovina mužů bez domova a 63 procent takových žen. Zubaře vyhledá 39 procent mužů a 31 procent žen.

"Do nemocnice se pak dostalo 37 procent dotazovaných mužů a 32 procent žen," dodává zpráva, která vzešla z průzkumu neziskových organizací, které s lidmi bez přístřeší pracují. Celkem čtvrtina bezdomovců podle nich také užívá pravidelně léky na předpis, 7 procent těchto lidí si je dokonce volně kupuje v lékárně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy