Soud potvrdil 18 let pro tuláka, který zavraždil důchodkyni

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2015 16:02
Muž se policii nejprve přiznal a později přišel s teorií, že důchodkyni zavraždil jeho známý.
Vězení, ilustrační foto
Vězení, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc - Za vraždu důchodkyně z Krnova si pětačtyřicetiletý tulák a bezdomovec Karel Velička definitivně odpyká 18 let vězení. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se Velička odvolal.

Podle vrchního soudu ostravský krajský soud správně vyhodnotil důkazy, použil odpovídající právní kvalifikaci a jím uložený trest není nepřiměřeně přísný.

Velička byl totiž v minulosti už jedenáctkrát soudně trestaný například za krádeže a zanedbání povinné výživy. Vrchní soud při zamítnutí jeho odvolání zohlednil také to, že se Velička k zabití důchodkyně nepřiznal a neprojevil lítost.

"Rozhodnutí vrchního soudu považuji za správné a očekával jsem ho. Mám za to, že i když byla důkazní situace poměrně složitá, tak jsme soudu předpoložili dostatek důkazů o tom, že pachatelem je jednoznačně pan obžalovaný. Trest je přiměřený a za to, co provedl, si ho zaslouží," komentoval verdikt státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Veličkův obhájce novinářům pouze řekl, že jeho klient ještě zváží možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přistižen při krádeži

Velička se do neobydleného domku v krnovské místní části Krásné Loučky vloupal loni 25. března. Přespával v něm několik dnů a používal věci, které v něm našel. V sobotu 29. března ho ale vyrušila čtyřiasedmdesátiletá majitelka, která do domu chodila pravidelně větrat.

Podle obžaloby nechtěl být Velička prozrazen a chtěl ukrást věci, proto na důchodkyni zaútočil nožem, který v domě našel. Ženu třikrát bodl do krku, seniorka po chvíli na místě zemřela.

Velička pak v domě pár hodin po vraždě založil požár. Použil k tomu elektrický vařič a látku. Požárem se snažil zamaskovat stopy.

Když domek hořel, zavolal Velička hasiče. Ze zvědavosti prý na místě zůstal a sledoval jejich zásah. Veličkovi se podle soudu i státního zástupce sice podařilo požárem zkomplikovat vyšetřování vraždy, na druhou stranu policistům práci ulehčil, mimo jiné tím, že požár oznámil na tísňovou linku.

Na místě navíc sledoval zásah hasičů a policisté komunikovali se všemi přihlížejícími, přičemž některá Veličkova vyjádření se jim zdála nelogická. Proto jej předvolali k podání vysvětlení.

Přiznal se, později otočil

Ani vrchní soud nepřijal tvrzení obžalovaného, že vraždil jeho známý, jistý Zdeněk. Podle soudu nikdo takový neexistuje. Velička se navíc v jeden okamžik k vraždě přiznal. Bylo to v lese po jeho zadržení, když policistům ukazoval, kam ukryl vražednou zbraň.

"To je nůž, kterým jsem zabil tu paní," řekl Velička. Poté ale odmítal vypovídat a až na konci vyšetřování přišel s historkou o známém.

Odsouzený muž před zatčením pobýval u své družky, nechal se od ní živit a nepřispíval jí na domácnost. Žena ho z bytu nakonec vyhodila. Podobné to bylo u strýce, u kterého poté dva týdny bydlel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin v sobotu výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc amerických dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

"Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než 4000 bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů," uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy