Chovanec: Lidé z ubytoven mohou dostat dávku i navzdory obci

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 23. 6. 2015 13:18
Ministr vnitra změnil názor na novinku, kterou Marksová chtěla bojovat proti byznysu s chudobou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaÚřady práce se při výplatě dávky obyvatelům ubytoven nemusí řídit postojem obce. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) změnil názor, a zásadně se tak odklonil od novinky, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí prezentovalo jako nástroj boje proti byznysu s chudobou.

Od začátku května mohou města rozhodnout, jestli lidem žijícím na ubytovnách má úřad práce přiznat doplatek na bydlení. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) si od toho slibovala regulaci problémových ubytoven, které za bydlení ve špatných podmínkách inkasovaly přemrštěné částky.

Zůstávalo ale otázkou, co bude dál s lidmi, kteří doplatek nedostanou. Chovanec teď Marksové napsal, že změnil názor. "Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko," uvedl.

Ministr změnu názoru vysvětlil v dopise své stranické kolegyni časovou tísní v době, kdy novinka vznikala. A dodal, že se postupem času "začaly objevovat praktické problémy".

Před nimi varovali kritici ještě před tím, než změna začala platit. Podle nich hrozilo, že lidé skončí na ulici a když se o ně město nepostará, akorát se přesunou do jiného.

Bude více bezdomovců?

Marksová nedávno uvedla, že brzy plánuje vyhodnotit, jak souhlas obce funguje v praxi. Slova o hrozbě koncentrace lidí bez domova a vzniku nových ghett ale odmítala.

"Nemyslím si, že bude docházet ke koncentraci lidí, protože se těžko přelijí do nějaké jiné obce. Myslím si, že naprostá většina obcí se chová rozumně a jsou si vědomy toho, že si nemohou vyrobit desítky bezdomovců. Navíc teď je jaro, bude léto, takže by jim ti lidé doslova zůstali na ulici," uvedla na konci května.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ale minulý týden uvedl, že kvůli nesouhlasu obcí s přiznáním doplatku může na ulici skončit až 17 tisíc lidí z celkových zhruba 100 tisíc obyvatel ubytoven.

Aktivisté: Chovanec zachránil tisíce lidí

Platforma pro sociální bydlení Chovancův krok vítá. "Ministr Chovanec pro tuto chvíli zachránil tisíce lidí před vystěhováním z ubytoven," napsala na sociálních sítích. 

"Je to první krok, který bylo potřeba učinit pro to, aby se předešlo nejhoršímu," dodal předseda platformy Štěpán Ripka s tím, že nyní je na řadě metodika pro úřady práce, která Chovancovo stanovisko zohlední.

"Bojíme se, že obce budou na úřady práce tlačit, aby dávky nedávaly, protože těch interpretací je víc," podotkl Ripka. Ministr k tomu dodává, že problém bude muset jednoznačně vyřešit novela zákona o hmotné nouzi.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy