Chovanec: Lidé z ubytoven mohou dostat dávku i navzdory obci

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 23. 6. 2015 13:18
Ministr vnitra změnil názor na novinku, kterou Marksová chtěla bojovat proti byznysu s chudobou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaÚřady práce se při výplatě dávky obyvatelům ubytoven nemusí řídit postojem obce. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) změnil názor, a zásadně se tak odklonil od novinky, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí prezentovalo jako nástroj boje proti byznysu s chudobou.

Od začátku května mohou města rozhodnout, jestli lidem žijícím na ubytovnách má úřad práce přiznat doplatek na bydlení. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) si od toho slibovala regulaci problémových ubytoven, které za bydlení ve špatných podmínkách inkasovaly přemrštěné částky.

Zůstávalo ale otázkou, co bude dál s lidmi, kteří doplatek nedostanou. Chovanec teď Marksové napsal, že změnil názor. "Zákon výslovně nestanoví, že by se mělo jednat o závazné stanovisko," uvedl.

Ministr změnu názoru vysvětlil v dopise své stranické kolegyni časovou tísní v době, kdy novinka vznikala. A dodal, že se postupem času "začaly objevovat praktické problémy".

Před nimi varovali kritici ještě před tím, než změna začala platit. Podle nich hrozilo, že lidé skončí na ulici a když se o ně město nepostará, akorát se přesunou do jiného.

Bude více bezdomovců?

Marksová nedávno uvedla, že brzy plánuje vyhodnotit, jak souhlas obce funguje v praxi. Slova o hrozbě koncentrace lidí bez domova a vzniku nových ghett ale odmítala.

"Nemyslím si, že bude docházet ke koncentraci lidí, protože se těžko přelijí do nějaké jiné obce. Myslím si, že naprostá většina obcí se chová rozumně a jsou si vědomy toho, že si nemohou vyrobit desítky bezdomovců. Navíc teď je jaro, bude léto, takže by jim ti lidé doslova zůstali na ulici," uvedla na konci května.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ale minulý týden uvedl, že kvůli nesouhlasu obcí s přiznáním doplatku může na ulici skončit až 17 tisíc lidí z celkových zhruba 100 tisíc obyvatel ubytoven.

Aktivisté: Chovanec zachránil tisíce lidí

Platforma pro sociální bydlení Chovancův krok vítá. "Ministr Chovanec pro tuto chvíli zachránil tisíce lidí před vystěhováním z ubytoven," napsala na sociálních sítích. 

"Je to první krok, který bylo potřeba učinit pro to, aby se předešlo nejhoršímu," dodal předseda platformy Štěpán Ripka s tím, že nyní je na řadě metodika pro úřady práce, která Chovancovo stanovisko zohlední.

"Bojíme se, že obce budou na úřady práce tlačit, aby dávky nedávaly, protože těch interpretací je víc," podotkl Ripka. Ministr k tomu dodává, že problém bude muset jednoznačně vyřešit novela zákona o hmotné nouzi.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy