Ostrava - České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord.
Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.
Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů.
Jde o další z případů, kdy české nemocnice nakupují špičkové přístroje vysoko nad cenou obvyklou ve světě.
Cena nerozhoduje
CyberKnife vyrábí kalifornská firma Accuray, která tak před devíti lety vytvořila silnou konkurenci Leksellovu gama noži od švédské společnosti Elekta.
Švédský nůž odstraňuje pomocí radiace nádory v mozku, kalifornský CyberKnife dokáže léčit slinivku, plíce nebo játra. Nejčastěji se využívá na léčbu rakoviny prostaty. Jeho příznivci se zatím neodvažují tvrdit, že je při operacích mozku výkonnější, než Leksellův přístroj.
Český kybernetický nůž patří k 150 obdobným přístrojům na světě, dvě třetiny z nich dosud využívají Spojené státy. O jeho nákupu rozhodla Topolánkova vláda, která na památném předposledním zasedání v květnu 2009 uvolnila za tím účelem 200 milionů korun. Na stejné schůzi rozhodla i o novém Leksellově noži pro pražskou Nemocnici na Homolce.
Ostravská nemocnice zaplatila za CyberKnife přesně 200 milionů obchodní firmě Canberra Packard, která je součástí francouzského koncernu Areva. Za dalších 45 milionů dostavěla stavební společnost OHL ŽS pavilon nezbytný k provozu kybernetického nože.
V obou případech nemocnice vyhlásila veřejnou soutěž, přihlásil se však jediný zájemce, a tak se poptávanou cenu nepodařilo snížit.
Kolik platí za CyberKnife nemocnice v USA? Prohlédněte si v tabulce.
Technici na dovolené
Politici i lékaři se aktivně účastnili slavnostní instalace systému i začátku léčby. Při jedné z oslav koncem dubna se k zásluhám o nový CyberKnife přihlásil první náměstek tří ministrů zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS): "Jedná se o zásadní posun v léčbě nádorových onemocnění. Podobný přístroj nikdo ve střední a východní Evropě nemá," připomněl v televizi.
Reakce na otázku, proč je přístroj tak drahý, se ale shánějí těžko.
Za Fakultní nemocnici Ostrava reagoval mluvčí Tomáš Oborný: „K zodpovězení vašich dotazů potřebuji konzultaci s techniky. Vzhledem k tomu, že mají dovolenou, nejsem schopen zatím odpovědět."
Sdílnější byl ředitel české pobočky Canberra Packardu Jiří Kotrba. Ten zdůvodnil vyšší cenu ostravského nože tím, že má nejlepší příslušenství, jaké je vůbec k dispozici. Nedokázal však jmenovat nemocnici, kde zaplatili srovnatelnou cenu: "Naše firma prodala první kus ve východní Evropě a neznám detaily smluv, které uzavřela jiná zastoupení výrobce v jiných teritoriích."
Jak kybernetický nůž funguje? Prohlédněte video.
Laciná Amerika
Ve Spojených státech je zvykem, že nemocnice publikují výši svých investic. Mezi desítkami ústavů se nenašel jediný, který zaplatil za CyberKnife přes pět milionů dolarů.
Nemocnice v Los Altos loni oznamovala nákup nového nože s tím, že zaplatí 4,5 až 5 milionů. "Bude záležet na tom, jaké se zvolí příslušenství," zdůvodňovali nepřesnost její experti.
Také čeští experti pochybují, že doplňky zvýší cenu přístroje na dvojnásobek. „Příslušenství může stát těžko víc, než 10 nebo 20 procent celkové ceny," míní František Janouch, který dovezl do Česka první Leksellův gama nůž.
Na oficiálních stránkách Kanadského úřadu pro léky a technologie ve zdravotnictví se uvádí cena „přibližně" 4 miliony amerických dolarů. „To zahrnuje odborný dohled nad instalací a výcvik personálu. Do této ceny se nepočítá stavba nebo rekonstrukce pavilonu pro CyberKnife ani ochrana proti radiaci," vysvětlují úředníci.
Některé nemocnice dokázaly snížit cenu až na tři miliony. Podařilo se to například Kaiser Permanente ze San Francisca, která ovšem má výhodu, že sídlí nedaleko Sunnyvale, kde se nůž vyrábí.
"Přístroje od kalifornské společnosti Accuray stojí od tří do pěti milionů dolarů," shrnul americké zkušenosti pro New York Times Joe Pagano, který má CyberKnife na starosti na Winthropově univerzitě v Mineole.
Přes pět milionů dolarů se neplatí ani v jiných zemích, například v Anglii nebo v Indii.
Drahý beton v Německu
Ostravská nemocnice získala světové prvenství nejen v ceně samotného nože, ale i při výstavbě celého radioterapeutického pracoviště.
Cenou 2,5 milionu dolarů za stavbu kliniky se drží světového průměru. Některé nemocnice za pavilon pro CyberKnife zaplatily výrazně víc.
Přes čtyři miliony za novou kliniku zaplatila univerzita v americkém Louisvillu a severoněmeckém Güstrowě. V jejich případě však jde o mimořádný případ, protože jde o čerstvé novostavby. Ty je třeba vybavit další technikou včetně CT, které přijde na milion dolarů.
Ostrava může využívat zázemí velké onkologické kliniky a nový pavilon získala přestavbou její jedné části.
Güstrowské centrum za 10 milionů dolarů (8 milionů eur) se jako jediné v nákladech blíží ostravskému pavilonu.
Němci o cenách svých investic neradi informují, a tak nejde ověřit, kolik přesně zaplatili za samotný kybernetický nůž. Zřejmě ale nebyl o mnoho dražší než pět milionů, které se platí v zemi výrobce. Jiné německé centrum v Mnichově vzniklo za 7 milionů dolarů. Na rozdíl od Güstrowa je součástí univerzitní nemocnice a potřebná rekonstrukce se mohla vejít do dvou milionů.