První případ MERS v Česku? Bulovka hlásí rizikového pacienta

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2015 23:30
Pacient se vrátil z Jižní Koreje. Momentálně je v izolaci, dalším pacientům nic nehrozí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Fakultní nemocnice na Bulovce přijala pacienta, u kterého existuje riziko nákazy koronavirem MERS. Pacient byl v Jižní Koreji a po návratu dostal rýmu a horečku. Přivolal proto záchrannou službu a s ohledem na pobyt v Koreji byl umístěn do karantény, uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

"Jedná se o muže, tuším ročník 1989, který se 30. května vrátil z turistického pobytu v Koreji. Dne 14. června dostal rýmu, 16. června dostal teploty, které byly pod 38 stupňů Celsia. Zavolal zdravotnickou záchrannou službu a s ohledem na pobyt v Koreji byl převezen na infekční kliniku a umístěn do bioboxu," popsal ministr.

Příznaky jsou podle Němečka i hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty nespecifické. Další kroky budou následovat až po výsledcích prvních testů. Ty by měly být ve středu dopoledne, doplnil Němeček.

"Aktuálně jsme přijali pacienta s podezřením na MERS. Momentálně je v izolaci v bioboxu na infekční klinice, která je zamčená a izolovaná, takže dalším pacientům nic nehrozí. Lékaři nastavili krizový stav, to znamená vzali si obleky, odebrali vzorky a Státní zdravotní ústav je v tuto chvíli analyzuje," řekl Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Pacient je Čech

Pacient je Čech a ročník 1989, sdělil Němeček. Situace je prý jiná než při epidemii viru ebola.

"Bezpečnostní mechanismy v Jižní Koreji jsou na zcela jiné úrovni než v Africe, odkud se šířila ebola. Nemusíme proto přijímat tolik opatření," uvedl také Valenta.

V západní Africe tehdy nefungovalo vyhledávání lidí, kteří přišli s nakaženými do styku. Nebyl tam ani screening na letišti, jako je v Koreji, přiblížil Valenta.

Hygienik uvedl, že na letišti platí už určitá opatření. K dispozici jsou tam i informační letáky. Prostory, kudy přicházejí cestující z linek z Koreje, se vždy hned uklízejí a desinfikují.

Týká se to i toalet. Zdravotníci jsou ve spojení také s korejským velvyslanectvím, dodal Valenta. Zpřísnění či přidání dalších opatření se podle něj zatím neplánuje.

Podezření na nákazu u Jihokorejce, který byl hospitalizován o víkendu na Slovensku, už testy vyloučily. Od května, kdy nákaza v Koreji propukla, zemřelo podle nejnovější bilance 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo. 121 z nich je stále v nemocničním ošetření.

Doposud jsou mezi nakaženými v naprosté většině lidé, kteří měli kontakt s nemocnými. U nemocných v Koreji mírně převládají muži nad ženami, což je charakteristický rys choroby.

Vakcína neexistuje

Nemoc se zpočátku projevuje běžnými příznaky nachlazení a teplotami kolem 38 stupňů. Pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Zdroje nákazy nejsou prokázány, vir je ale přenosný na člověka ze zvířat, přenášet by ho mohli například velbloudi.

Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. Korejské ministerstvo informovalo, že dvě tamní nemocnice zahájily experimentální léčbu pacientů trpících MERS. Spočívá v injekčním podávání krevní plazmy odebrané uzdravujícím se pacientům.

Léčba pomocí krevní plazmy byla s jistými pozitivními výsledky využívána i u vážně nemocných pacientů trpících onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které způsobuje koronavirus z téhož kmene jako MERS a které si v roce 2003 vyžádalo na 800 obětí.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé a kde od té doby nákaze podlehlo na 450 lidí. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu.

Světová zdravotnická organizace svolala kvůli šíření viru MERS na úterý do Ženevy mimořádnou schůzi.

Podezření na nákazu řešili o víkendu i slovenští lékaři. Testy u Jihokorejce infekci vyloučily. Od května, kdy nemoc v Koreji propukla, zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem nakazilo. Česko ale podle infekcionisty Ladislava Machaly z Nemocnice Na Bulovce řešilo podezření na nákazu virem MERS už v minulosti, před nynější novou vlnou onemocnění v Koreji.

"My jsme před rokem už u nás měli dva pacienty s podezřením, ale tehdy se tomu nedostalo takové mediální pozornosti," řekl dnes v pořadu Události, komentáře v České televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy