Nemocnice kvůli přesčasům omezí počet lůžek, někde zavřou oddělení

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2023 20:50
Nemocnice budou kvůli nedostatku lékařů od prosince omezovat provoz v různé míře. Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. Sníží se také kapacity operačních sálů. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení, například ve Svitavách urologie, ORL a chirurgie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

V různé míře bude omezená plánovaná péče kromě onkologických operací, někde i o více než 80 procent. Na tiskové konferenci Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) to ve středu řekli zástupci nemocničních lékařů.

"Situace bude pro většinu pacientů spíše diskomfortní než nebezpečná," řekl viceprezident ČLK Jan Přáda, který je od začátku lídrem akce za omezení přesčasů lékařů při zachování výše jejich odměn.

Podle něj mají nemocnice zkušenost z epidemie covidu-19, jak péči zajistit v době omezeného počtu personálu. V případě větší potřeby, například hromadných neštěstí, nemocnice i nyní aktivují traumaplán a povolají personál i z domova.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka lékař jako jednotlivec za dostupnost péče neodpovídá. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden řekl, že je to odpovědnost zdravotních pojišťoven. Na síti X ve středu večer uvedl, že zástupci lékařů odmítli navýšení odměn zdravotníků o 8,6 miliardy korun.

"To bylo skutečným maximem možného, co si systém, nemocnice a zdravotní pojišťovny mohou dovolit, aby to zdravotní systém ustál a nedoplatili na to pacienti a daňoví poplatníci," napsal. Splnění požadavků lékařů na navýšení platů podle něj vyžaduje desítky miliard. Na platy zdravotníků tak podle něj půjde příští rok navíc původně nabízených 6,8 miliardy korun.

Služby na prosinec musely managementy nemocnic rozepsat už v polovině listopadu. "Pokud jeden z lékařů vypadne, onemocní nebo mu onemocní děti, provoz nebude bez toho, aby se porušoval zákoník práce, možný," uvedl na tiskové konferenci lékař Tomáš Matějek z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Chirurg Jan Vorel z nemocnice v Českém Krumlově dodal, že stávající zákoník práce se bude prosincovým provozem nemocnic dál porušovat. "Kdybychom ho dodržovali a sloužili jenom 12 hodin, tak se bojím, že bychom nebyli schopni zajistit akutní péči," řekl.

Provoz bude podle lékařů zachován za cenu zrušených dovolených, stáží či studijních pobytů lékařů. Přáda také připustil, že část lékařů výpovědi pod nátlakem stahuje. Dříve avizoval, že výpovědi podalo asi 6100 lékařů z 13 000, kteří do služeb v nemocnicích nastupují.

Směnný provoz

Místo dosavadní praxe, kdy při 24hodinové službě lékaři kombinují běžnou směnu a přesčas, některé nemocnice zavádějí směnný provoz. "Všichni jsme souhlasili se směnností, jenom tak jsme mohli ten provoz poskládat," uvedla například lékařka Hana Donovalová z Nemocnice Příbram. Podle mluvčí sekce lékařky Moniky Hilšerové ale například ve Fakultní nemocnici Bulovka lékaři směnný provoz odmítli.

"Je falešné si myslet, že Silvestrem se situace vyřeší a všechno pak začne fungovat jako doposud. My ale potřebujeme, aby se systém změnil," uvedl Přáda. Dodal, že není možné spoléhat na přesčasy, protože ty jsou podle zákona výjimečné a nelze je plánovat.

Lékaři jsou podle něj ochotní dál jednat, ve čtvrtek se sejdou s premiérem Petrem Fialou (ODS). Předseda vlády po dnešním jednání vlády uvedl, že by rád situaci odblokoval. Jako problém ale vidí spojování snadno řešitelných požadavků, jak jsou změny ve vzdělávání nebo zákoníku práce, s dlouho neřešenými problémy českého zdravotnictví. Jako limit možné dohody vidí finanční možnosti.

Velké problémy podle ČLK mohou mít například anesteziologicko-resuscitační oddělení, protože jejich lékaři jsou potřeba i pro další operace. Například v Nemocnici Jihlava bude v provozu jen pět ze současných devíti anesteziologických týmů.

Například v Motole se jich podle tamních lékařů zapojilo 65 procent tam sloužících, počet lůžek klesne z 18 na deset a dětských z 15 na devět. V Mostě bude o tři sály méně, než je běžné, zajistí tak jen akutní provoz. V Praze bude podle ČLK omezený provoz dětských odděleních v Krči, na Bulovce i ve Všeobecné fakultní nemocnici, plně zůstane v provozu podle lékařů jen v Motole.

"Budeme schopní pokrýt pouze péči neodkladnou, to znamená takovou, která by vedla ke smrti nebo výraznému ohrožení života pacienta," řekl lékař Lukáš Kramář z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Pokud bude třeba dětského pacienta akutně operovat, budou muset všichni v ambulanci čekat. "Veškeré potíže, které jsou odložitelné, to znamená cokoliv kromě akutních příhod břišních, akutních dislokovaných úrazů a podobně, budeme v té službě nuceni odklonit na druhý den buďto na jiné pracoviště, nebo do nějakého pozdějšího plánovaného režimu," popsal prosincový provoz.

VIDEO: "Jágr taky po trénincích zůstával." Ludvík se opřel do mladých lékařů kvůli přesčasům (14.9.2023)

Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy