Němeček chce kvůli ebole prověřit nemocnici v Těchoníně

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2014 17:24
Tato záložní nemocnice s osmi lůžky vhodnými pro tyto pacienty by měla sloužit v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v Nemocnici Na Bulovce byla obsazena.
Těchonín
Těchonín | Foto: Reuters

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje ve spolupráci s ministerstvem obrany kvůli hrozbě eboly připravit také armádní zařízení v Těchoníně.

Tato záložní nemocnice s osmi lůžky vhodnými pro tyto pacienty by měla sloužit v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v Nemocnici Na Bulovcebyla obsazena. Plány v pondělí projednávala ústřední epidemiologická komise. Připravit by se měly týmy specialistů, které by si nacvičily spolupráci a v případě potřeby by mohly být v Těchoníně nasazeny.

Němeček řekl, že nedávná podezření na výskyt této infekční nemoci v Česku prověřila připravenost Bulovky. "Velmi rádi bychom prověřili a zajistili také aktivaci zařízení v Těchoníně," doplnil.

Podle státního tajemníka ministra obrany Daniela Koštovala bude klíčové sestavení specializovaných týmů složených z vojáků i civilních odborníků. Po technické stránce je totiž nemocnice vybavena dostatečně. "Vnitřní opatření v Těchoníně už jsme podnikli. Shodli jsme se, že má smysl Těchonín aktivovat. Budeme muset dát dohromady smíšené týmy, armáda nemá tolik infektologů," řekl.

V úterý se sejde pracovní skupina, která bude vedle přípravy Těchonína řešit také možnost screeningu na Letišti Václava Havla, i když přímé lety z rizikových oblastí do Česka nesměřují.

Prověřeni by ale měli být lidé, kteří přiletěli z rizikových oblastí na jiné evropské letiště, odkud pak letěli dál do Prahy. Zřejmě jim bude měřena teplota a z dotazníku se vyhodnotí riziko. Pracovní skupina by také měla připravit plán, který bude předložen na středečním jednání Bezpečnostní rady státu.

Do týmů v Těchoníně by byli nasazeni vojenští epidemiologové, lékaři a sestry, v rámci svého vojenského povolání. U civilistů očekává Němeček, že se sami přihlásí, věří v jejich dobrou vůli pomoci, nařídit jim to jako vojákům nemůže.

Týmy by si nacvičovaly souhru v postupu péče v Těchoníně asi několik dní. Nemocnice může být podle plánu v plném provozu do 72 hodin od výzvy, podle Koštovala je armáda schopna ji aktivovat do 24 hodin a nyní se má v nácviku prověřit, zda to půjde i za méně než čtyři hodiny.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) je potvrzeno onemocnění ebolou u 8400 lidí, z nich 4033 zemřelo.

Nejpostiženější je západní Afrika - státy Sierra Leone, Guinea, Libérie, Nigérie a Senegal. Případy onemocnění už mají i Evropa, USA a Austrálie. V Česku zatím byla čtyři podezření na nákazu, u nikoho se nepotvrdilo.

 

Právě se děje

Další zprávy