Ebola se u ženy z Karlových Varů nepotvrdila

ČTK ČTK
12. 10. 2014 8:46
Pacientka měla horečku a symptomy infekční choroby, před měsícem a půl se vrátila z Nigérie. Záchranáři ji proto v sobotu večer vezli do Nemocnice Na Bulovce.
Ebola - ochranný oblek.
Ebola - ochranný oblek. | Foto: Reuters

Praha - Podezření na nákazu ebolou se u ženy převezené v sobotu z Karlových Varů do Prahy nepotvrdilo. V neděli ráno to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Komplikace souvisely s dlouhodobým onemocněním.

Zdravotní stav ženy se zhoršil v sobotu večer v jednom z karlovarských hotelů, zvýšené krvácení a informace o nedávném pobytu v Africe přiměly zdravotníky k preventivnímu převozu pacientky na specializované pracoviště Nemocnice Na Bulovce.

Žena měla horečku a symptomy infekční choroby, před měsícem a půl se vrátila z Nigérie. Jelikož maximální inkubační doba u eboly je uváděna asi jednadvacet dnů, předpokládali zdravotníci, že o tuto smrtelnou nemoc nejde. Vyšetření na Bulovce to nakonec potvrdilo.

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se zhruba před třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek ale test v Německu podezření na smrtelnou nemoc vyvrátil.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879, přičemž nakaženo bylo celkem 8033 lidí.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy