Praha - V devadesátých letech zatápěl všem polistopadovým premiérům i ministrům dopravy. A na řadu let dokonce zmrazil transformaci tuzemské železnice. Jaromír Dušek stál 12 let v čele Odborového sdružení železničářů (OSŽ), než ho jeho kolegové před takřka devíti lety sesadili. Teď by se do čela nejsilnějších železničních odborů rád vrátil.
A to přes to, že odbory mají už řadu let nové vedení. "Měli jsme dva policejní ředitele a také se to nějak vyřešilo," říká Dušek, který kvůli svému sesazení podal na vedení odborového sdružení žalobu. V ní tvrdí, že bylo v rozporu se stanovami.
V tom mu dal Obvodní soud pro Prahu 7 loni v dubnu - tedy až po osmi letech - sice za pravdu, ale jeho žalobu zamítl. Dušek prý nevyužil všech možností odvolání v rámci odborů.
Spor však nekončí. Případ měl na stole v úterý odvolací soud, který verdikt zrušil a nařídil obvodnímu soudu, aby jej znovu projednal.
Ztratil jste naši důvěru
Dušek se po odvolání stal předsedou malého Svazu odborářů služeb a dopravy a nyní je náměstkem hejtmana Pardubického kraje za SPOZ, jimž dělá krajského místopředsedu. Jeho kolegové ze železničních odborů se jej v září 2007 zbavili prakticky ze dne na den.
Nejdříve představenstvo Duškovi pozastavilo výkon funkce a po týdnu mu sedmadvacet z 33 členů Ústředí železničářských odborů vyslovilo nedůvěru a odvolalo ho definitivně. Prý kvůli nesrovnalostem v hospodaření, například při rekonstrukcích odborářských hotelů.
Dušek se proti sesazení ihned odvolal k soudu a ten až loni řekl: Pozastavení funkce bylo neplatné, protože o něm podle stanov nemělo vedení jednat v Duškově nepřítomnosti. Stanovy navíc určovaly, že nejdříve musí být dán návrh na odvolání a pak teprve může být výkon funkce pozastaven. Nicméně žalobu jako takovou soud zamítl: Dušek prý nevyužil všech možností odvolání v rámci odborů - měl se totiž proti rozhodnutí nejdříve odvolat ke sjezdu OSŽ.
Co vám to po devíti letech dá?
Po odvolání obou stran dostala případ na stůl soudkyně Městského soudu v Praze Jana Knotková. A ta se nejdříve snažila obě rozhádané strany usmířit. "Zvažte, jestli to má po devíti letech smysl a co vám výsledek může přinést. Všichni jste se už posunuli jinam. Očekávám od vás nadhled, jste snad schopni odhlédnout od pitvání se v minulosti, ač to tehdy pro vás bylo zajisté bolestné," řekla.
A poukázala i na jedno: Nový občanský zákoník, podle něhož rozhoduje, se snaží co nejméně zasahovat do spolkového života. A soudy by se proto měly zabývat jen největšími excesy - vše ostatní by měly nechat, aby si vyřídila daná sdružení či spolky samy.
Soudkyně současně zapochybovala, že by tak velké následky Dušek prokázal. "Nasvědčuje to, že by žaloba nebyla úspěšná," poznamenala s poukazem na důkazy ve spise.
Dušek ale smírné řešení odmítl. "Tady si statisíce lidí v republice pamatují, že jsem zloděj. A pro mě je to zcela zásadní," říkal. "Každý s ním jednal jako s kusem hadru," dodala jeho advokátka Radka Chlebcová.
Soudkyně s tím ale nebyla spokojena. "Ptám se, jaký právní důsledek to pro vás mělo," řekla soudkyně a Dušek poté začal vypočítávat, že byl jako šéf tuzemských železničních odborů i členem vedení evropského a světového železničního odborového sdružení a předsedou světové sportovní železniční organizace. "Všem bylo oznámeno, že mi byla pozastavena funkce, zablokovány účty a uzamčena kancelář," argumentoval před soudem.
Dvě neschopné soudkyně
Soudkyně Knotková vzápětí prvoinstanční verdikt zrušila a vrátila případ k novému projednání. Prvoinstanční soud jej podle ní posoudil špatně. "Není možno rozhodnout bez dalšího rozsáhlého dokazování," uvedla a poukázala, že soud musí rozhodnout už podle nového občanského zákoníku.
Nové řízení u Obvodního soudu pro Prahu 7 by mělo být už rychlejší než osm let v prvním kole. Soudní jednání tehdy trvalo tak dlouho kvůli nečinnosti soudkyň, které případ dostaly na stůl. "Věc připadla neschopné soudkyni zralé na kárné řízení, která již odešla před touto hrozbou raději do důchodu. Věc pak byla přidělena soudkyni, která byla úplně stejná a také už odešla do důchodu," uvedl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Roman Podlešák, podle něhož až třetí soudkyně případ rychle rozhodla.