Nejvyšší státní zástupce podal dovolání kvůli Dalíkově trestu. Je podle něj příliš nízký

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2016 14:44
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze lobbisty Marka Dalíka. Zpochybňuje v něm výši uloženého trestu, který je prý pod běžnou sazbou pro danou právní kvalifikaci. Uvedl to v pátek Zemanův mluvčí Petr Malý. Dalík dostal čtyři roky v kauze související s nákupem vozidel Pandur pro českou armádu, ve čtvrtek nastoupil do vězení. Na podané dovolání v pátek upozornila Česká televize. Mimořádný opravný prostředek směřující k Nejvyššímu soudu podal už dříve také sám Dalík. Městský soud v Praze by nyní měl podněty spolu se spisem předat do Brna.
Marek Dalík u soudu.
Marek Dalík u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trest uložený lobbistovi Marku Dalíkovi je pod běžnou sazbou pro danou právní kvalifikaci, myslí si nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V kauze proto podal dovolání, uvedla Česká televize.

Dalík nastoupil ve čtvrtek do vězení na čtyři roky. Také on sám už dříve podal k Nejvyššímu soudu mimořádný opravný prostředek. Městský soud v Praze by nyní měl podněty spolu se spisem předat do Brna. Nejvyšší soud bude tedy případ přezkoumávat hned ze dvou úhlů. Dovolání nemá samo o sobě odkladný účinek.

Vrchní soud v Praze uznal Dalíka vinným z pokusu o podvod se škodou vysokého rozsahu a uložil mu čtyři roky vězení, zatímco prvostupňový městský soud mu předtím vyměřil pět let plus peněžitý trest. Rozpětí pro daný paragraf činí pět až deset let. "Nejvyšší státní zástupce se s argumentací Vrchního soudu v Praze neztotožnil, když měl za to, že trest měl být obviněnému ukládán nikoli mimo (pod) stanovenou trestní sazbu, ale v jejím rámci," uvedl mluvčí nejvyššího státního zástupce Petr Malý.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu celou dobu popírá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy