Vláda se podle premiéra Petra Fialy (ODS) přiklonila k doporučení společností ČEZ, která na jaře nabídky analyzovala. "Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích," řekl. Půjde o největší a nejdražší zakázku novodobé České republiky.
První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.
Kabinet nyní rozhodl o výstavbě zatím dvou reaktorů v Dukovanech, protože podle Fialy z nabídky vyplynulo, že bude výhodnější stavba dvou bloků na stejném místě. ČEZ, který má tendr na starosti, ovšem bude s vítězným dodavatelem v příštích třech až pěti letech jednat také o opci na další dva reaktory v Temelíně.
Při preferované variantě výstavby dvou reaktorů by měla stavba jednoho bloku podle Fialy vyjít přibližně na 200 miliard korun. Jde o vyčíslení nákladů při současných cenách, zakázka se tak může v budoucnu prodražit. Podle odhadů vlády z roku 2020 měl jeden reaktor při tehdejších cenách vyjít na 160 miliard korun. Navýšení na aktuální cenu způsobila podle vlády inflace a další faktory.
Vítězná KHNP v reakci na svůj úspěch v tendru uvedla, že bude usilovat o zapojení co nejvíce českých firem a pracovníků. Dosud identifikovala ke spolupráci 200 českých firem a uzavřela 76 memorand o porozumění. Plzeňská společnost Doosan Škoda Power dnes uvedla, že bude pro nové dva bloky v Dukovanech dodavatelem turbíny.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.
Rozpočtové náklady na přípravné práce pro dva nové jaderné bloky budou v příštích pěti letech celkem 80 až 85 miliard korun. Nebude kvůli tomu nutné dělat mimořádná rozpočtová opatření, řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ten ještě zdůraznil, že KHNP nabídla lepší podmínky placení za nové reaktory. Stát podle něj bude hradit náklady pouze za provedenou práci.
KHNP je státem vlastněnou společností, provozuje jaderné a vodní zdroje, které pokrývají téměř 30 procent dodávek v Koreji. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných bloků v Koreji a dalších pět buduje, a to jak doma, tak ve Spojených arabských emirátech.
Vládní koalice s opozicí výběr KHNP chválí
Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil rozhodnutí vlády za jedno z nejdůležitějších v energetice v novodobé historii. "Chceme, abychom mohli mít bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a zároveň je pro nás důležité vysoké zapojení našeho průmyslu nejen při této výstavbě v Dukovanech," uvedl na síti X.
Podle Jurečky nebylo nad čím váhat. "Na jednání vlády jsem doporučení investora podpořil, předložená nabídka KHNP byla jednoznačně lepší," poznamenal.
Dnes jsme na vládě udělali jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v oblasti energetiky v novodobé historii.
— Marian Jurečka (@MJureka) July 17, 2024
Chceme, abychom mohli mít bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a zároveň je pro nás důležité vysoké zapojení našeho průmyslu nejen při této výstavbě v Dukovanech.
S rozhodnutím i s argumentací premiéra Petra Fialy (ODS) se zcela ztotožňuje i vicepremiér, ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.
Předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve středu uvedla: "Porovnání obou nabídek ukázalo, že nabídka KHNP byla jednoznačně lepší prakticky po všech stránkách - od ceny výsledně vyrobené energie po míru zapojení českých firem."
Místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček k výběru řekl, je rád, že konečně došlo k rozhodnutí. "Projekt Dukovany jde komplet za naší vládou, byl připraven mým týmem, kterému gratuluji k dokončení tendru."
Ocenil, že se využila opce a budou se stavět rovnou dva bloky. "KHNP dala dobrou nabídku, odpovídá to ceně, kterou jsme predikovali v roce 2020 plus inflaci," podotkl.
Rozhodnutí podpořil také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). "Připomínám, že minulá vláda zvažovala Ruský Rosatom. Na základě podkladů jsem přesvědčen, že se jedná o nejvýhodnější variantu. Je to i obrovská příležitost pro výzkum v ČR," podotkl na síti X.