"Analýzou ať už dostupných informací nebo zpravodajských informací a také událostí z minulých měsíců či let docházíme k tomu - a to nejenom v České republice, ale dochází k tomu celá zpravodajská komunita demokratických zemí světa -, že hlavním státním aktérem, který má zájem na ovlivnění voleb či demokratických procesů, je Ruská federace," prohlásil šéf české kontrarozvědky Michal Koudelka.
Upozornil však, že snahu ovlivnit volby v zemích Evropské unie nemusí mít pouze tato země. "Úspěch, kterého Rusové v minulých letech při ovlivňování podobných událostí dosáhli, může povzbudit i jiné země, aby se o něco takového pokusily. S tím je třeba počítat," zdůraznil Koudelka.
Rusku podle něj v evropských volbách půjde především o oslabení vnitřní integrace Evropské unie a oslabení jednotlivých členských zemí. K tomu používá hned několik metod. Jednou z nich jsou cílené dezinformace a snahy vyvolat ve čtenářích určité pocity. Používá však také "přímý hacking volební infrastruktury". Mezi nástroje ovlivňování voleb patří i financování a sponzorování konkrétních politických stran či kampaní.
Koudelka upozornil, že Rusové také vytvářejí falešné účty na sociálních sítích, kterými pak dezinformace šíří. K tomu slouží především takzvané trollí farmy. "Je to instituce, která má jasnou strukturu a která zaměstnává stovky lidí. V letech 2016 a 2017 měla na každý rok rozpočet asi 12 milionů dolarů, v roce 2018 se její rozpočet zdvojnásobil. Tato instituce je odpovědná za zakládání stovek a stovek falešných účtů na sociálních sítích a za rozesílání fakeových e-mailů," řekl ředitel BIS.
Rusko pro šíření své propagandy využívá také státem kontrolovaná a sponzorovaná média. "Jasným příkladem toho, jak Kreml ovlivňuje aktivity ruských médií, jsou jeho pravidelná týdenní doporučení, o čem informovat, ale také o čem neinformovat," řekl Koudelka a jako příklad uvedl televizní stanici Russia Today či zpravodajský server Sputnik, který má také českou jazykovou mutaci. Té minulý týden poskytla rozhovor ministryně průmyslu Marta Nováková, jak upozornil server Aktuálně.cz.
Jako nejznámější příklad pokusu o ovlivnění voleb ze strany Ruska zmínil šéf české kontrarozvědky americké prezidentské volby v roce 2016. Ruská vojenská zpravodajská služba se podílela na krádeži citlivých informací Demokratické strany a jejich načasovaném zveřejnění. Kreml však opakovaně jakýkoliv podíl na hackerském útoku odmítl.
Snahy o ovlivnění voleb podle Koudelky tajné služby zaznamenaly také ve Francii, Německu či při hlasování o brexitu. "Možná méně známý je případ ze Španělska, když došlo ke katalánské krizi. Španělské úřady registrovaly nárůst skupin s přímou vazbou na Rusko, které vytvářely falešné profily a posílaly falešné zprávy, na základě kterých byl vyvolán dojem, že podpora odtržení Katalánska od Španělska je výrazně větší. A to samozřejmě působilo na veřejné mínění," řekl Koudelka.
Koudelka upozornil, že kontrarozvědky mají jen omezené možnosti, jak se podobným útokům bránit. "Samozřejmě můžeme blokovat jednotlivé IP adresy, kterými dezinformace přicházejí do České republiky. Můžeme blokovat jednotlivé servery. Ale to jsou všechno kroky, které trvají velmi dlouhou dobu. A útočník velmi rychle změní kanál, kterým pak dělá totéž," vysvětlil Koudelka.