Ministryně Nováková dala rozhovor prokremelskému webu, chválila dodávky ruského plynu

Po nešťastném vyjádření o tom, jak si lidé sami mohou za drahá mobilní data, čelí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) dalším kritickým poznámkám na sociálních sítích. Ministryně poskytla velký rozhovor prokremelskému propagačnímu webu Sputnik, v němž například hovoří o "pozitivních dopadech" plynovodu Nord Stream 2 na Českou republiku.
Marta Nováková
Marta Nováková | Foto: Radek Vebr

Jste spokojeni s dodávkou ruského plynu? Jak hodnotíte spolupráci našich zemí? Proruský server Sputnik dával ministryni průmyslu Martě Novákové otázky, které se v lidové mluvě nazývají 'nahrávky na smeč'. Nováková jich neváhala využít. "Stabilitu dodávek ruského zemního plynu i ropy do České republiky vnímáme jako uspokojivou, i z hlediska přepravy," zněla odpověď na první z uvedených dotazů. 

"Myslím, že paní ministryně netuší, že Sputnik je zbraní hybridní války, kterou proti naší zemi vede Kreml," uvedl na Twitteru v reakci na rozhovor europoslanec Jaromír Štětina (ESO). 

Oslovený expert na média, vedoucí oboru Studia nových médií na Karlově univerzitě Josef Šlerka, potvrzuje, že Sputnik není žádný nezávislý zpravodajský server. Patří k oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska.

"Umí si vybrat informace z českého mediálního a informačního prostoru tak, aby potvrzoval obraz, který ruská propaganda o naší zemi buduje," říká Šlerka, který je také ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. "Nemyslím si, že by to měl nějaký politik dělat, slouží tak oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska," dodal. 

Jeho slova potvrzuje i fakt, že rozhovor vznikl jen krátce před návštěvou premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Babiš přitom před odletem uvedl, že se Trumpovi nelíbí například budování plynovodu Nord Stream 2, jež chystá ruská společnost Gazprom, a nabízí českému premiérovi dodávky amerického kapalného plynu.

"Jaký je postoj české vlády ke stavbě plynovodu Nord Stream 2?" ptal se Sputnik ministryně Novákové. Ta potvrdila, že vláda vnímá určité pozitivní dopady projektu. "Plynovod Nord Stream 2 je pro ČR výhodný," uvedla ministryně pro Sputnik a dodala, že Česko vždy zároveň podporovalo záměr, aby i v budoucnu zůstal diverzifikován určitý objem tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku, už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz zařadil ruskou vládou financovaný server Sputnik mezi dezinformační a konspirační weby.

Nadšená jsem z toho nebyla

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Miluše Trefancová potvrdila, že Nováková poskytla rozhovor ruské agentuře RIA Novosti s vědomím, že je pro server Sputnik. "Věděli jsme, že to vyjde na Sputniku. Nadšená jsem z toho nebyla, ale rozhodla jsem o tom já," uvedla Trefancová bez bližšího vysvětlení, proč schválila ministryni rozhovor, ze kterého "nebyla nadšená".

Po vydání článku zaslala ještě SMS. V ní uvedla, že ministryně o tom, že rozhovor pro RIA Novosti skončí na Sputniku, nevěděla. "Rozhodla jsem o tom já bez konzultace s nadřízenými, takže to padá na moji hlavu," napsala Trefancová. 

Potvrdila také, že vyznění rozhovoru je autentické vzhledem k tomu, co Nováková agentuře řekla. Server Aktuálně.cz zaslal SMS s dotazem také Novákové, ta na ni nereagovala. 

O tom, že Sputnik nemá v řadě zemí dobrou pověst, svědčí i loňský případ z Polska. Tamější liberální Občanská platforma (PO) pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co dal rozhovor serveru Sputnik a mimo jiné v něm pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy