Ministryně Nováková dala rozhovor prokremelskému webu, chválila dodávky ruského plynu

Martin Ťopek Marek Pokorný Martin Ťopek, Marek Pokorný
6. 3. 2019 17:29
Po nešťastném vyjádření o tom, jak si lidé sami mohou za drahá mobilní data, čelí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) dalším kritickým poznámkám na sociálních sítích. Ministryně poskytla velký rozhovor prokremelskému propagačnímu webu Sputnik, v němž například hovoří o "pozitivních dopadech" plynovodu Nord Stream 2 na Českou republiku.
Marta Nováková
Marta Nováková | Foto: Radek Vebr

Jste spokojeni s dodávkou ruského plynu? Jak hodnotíte spolupráci našich zemí? Proruský server Sputnik dával ministryni průmyslu Martě Novákové otázky, které se v lidové mluvě nazývají 'nahrávky na smeč'. Nováková jich neváhala využít. "Stabilitu dodávek ruského zemního plynu i ropy do České republiky vnímáme jako uspokojivou, i z hlediska přepravy," zněla odpověď na první z uvedených dotazů. 

"Myslím, že paní ministryně netuší, že Sputnik je zbraní hybridní války, kterou proti naší zemi vede Kreml," uvedl na Twitteru v reakci na rozhovor europoslanec Jaromír Štětina (ESO). 

Oslovený expert na média, vedoucí oboru Studia nových médií na Karlově univerzitě Josef Šlerka, potvrzuje, že Sputnik není žádný nezávislý zpravodajský server. Patří k oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska.

"Umí si vybrat informace z českého mediálního a informačního prostoru tak, aby potvrzoval obraz, který ruská propaganda o naší zemi buduje," říká Šlerka, který je také ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. "Nemyslím si, že by to měl nějaký politik dělat, slouží tak oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska," dodal. 

Jeho slova potvrzuje i fakt, že rozhovor vznikl jen krátce před návštěvou premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Babiš přitom před odletem uvedl, že se Trumpovi nelíbí například budování plynovodu Nord Stream 2, jež chystá ruská společnost Gazprom, a nabízí českému premiérovi dodávky amerického kapalného plynu.

"Jaký je postoj české vlády ke stavbě plynovodu Nord Stream 2?" ptal se Sputnik ministryně Novákové. Ta potvrdila, že vláda vnímá určité pozitivní dopady projektu. "Plynovod Nord Stream 2 je pro ČR výhodný," uvedla ministryně pro Sputnik a dodala, že Česko vždy zároveň podporovalo záměr, aby i v budoucnu zůstal diverzifikován určitý objem tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku, už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz zařadil ruskou vládou financovaný server Sputnik mezi dezinformační a konspirační weby.

Nadšená jsem z toho nebyla

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Miluše Trefancová potvrdila, že Nováková poskytla rozhovor ruské agentuře RIA Novosti s vědomím, že je pro server Sputnik. "Věděli jsme, že to vyjde na Sputniku. Nadšená jsem z toho nebyla, ale rozhodla jsem o tom já," uvedla Trefancová bez bližšího vysvětlení, proč schválila ministryni rozhovor, ze kterého "nebyla nadšená".

Po vydání článku zaslala ještě SMS. V ní uvedla, že ministryně o tom, že rozhovor pro RIA Novosti skončí na Sputniku, nevěděla. "Rozhodla jsem o tom já bez konzultace s nadřízenými, takže to padá na moji hlavu," napsala Trefancová. 

Potvrdila také, že vyznění rozhovoru je autentické vzhledem k tomu, co Nováková agentuře řekla. Server Aktuálně.cz zaslal SMS s dotazem také Novákové, ta na ni nereagovala. 

O tom, že Sputnik nemá v řadě zemí dobrou pověst, svědčí i loňský případ z Polska. Tamější liberální Občanská platforma (PO) pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co dal rozhovor serveru Sputnik a mimo jiné v něm pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy