Ministryně Nováková dala rozhovor prokremelskému webu, chválila dodávky ruského plynu

Martin Ťopek Marek Pokorný Martin Ťopek, Marek Pokorný
6. 3. 2019 17:29
Po nešťastném vyjádření o tom, jak si lidé sami mohou za drahá mobilní data, čelí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) dalším kritickým poznámkám na sociálních sítích. Ministryně poskytla velký rozhovor prokremelskému propagačnímu webu Sputnik, v němž například hovoří o "pozitivních dopadech" plynovodu Nord Stream 2 na Českou republiku.
Marta Nováková
Marta Nováková | Foto: Radek Vebr

Jste spokojeni s dodávkou ruského plynu? Jak hodnotíte spolupráci našich zemí? Proruský server Sputnik dával ministryni průmyslu Martě Novákové otázky, které se v lidové mluvě nazývají 'nahrávky na smeč'. Nováková jich neváhala využít. "Stabilitu dodávek ruského zemního plynu i ropy do České republiky vnímáme jako uspokojivou, i z hlediska přepravy," zněla odpověď na první z uvedených dotazů. 

"Myslím, že paní ministryně netuší, že Sputnik je zbraní hybridní války, kterou proti naší zemi vede Kreml," uvedl na Twitteru v reakci na rozhovor europoslanec Jaromír Štětina (ESO). 

Oslovený expert na média, vedoucí oboru Studia nových médií na Karlově univerzitě Josef Šlerka, potvrzuje, že Sputnik není žádný nezávislý zpravodajský server. Patří k oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska.

"Umí si vybrat informace z českého mediálního a informačního prostoru tak, aby potvrzoval obraz, který ruská propaganda o naší zemi buduje," říká Šlerka, který je také ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. "Nemyslím si, že by to měl nějaký politik dělat, slouží tak oficiálnímu propagandistickému kanálu Ruska," dodal. 

Jeho slova potvrzuje i fakt, že rozhovor vznikl jen krátce před návštěvou premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Babiš přitom před odletem uvedl, že se Trumpovi nelíbí například budování plynovodu Nord Stream 2, jež chystá ruská společnost Gazprom, a nabízí českému premiérovi dodávky amerického kapalného plynu.

"Jaký je postoj české vlády ke stavbě plynovodu Nord Stream 2?" ptal se Sputnik ministryně Novákové. Ta potvrdila, že vláda vnímá určité pozitivní dopady projektu. "Plynovod Nord Stream 2 je pro ČR výhodný," uvedla ministryně pro Sputnik a dodala, že Česko vždy zároveň podporovalo záměr, aby i v budoucnu zůstal diverzifikován určitý objem tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku, už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz zařadil ruskou vládou financovaný server Sputnik mezi dezinformační a konspirační weby.

Nadšená jsem z toho nebyla

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Miluše Trefancová potvrdila, že Nováková poskytla rozhovor ruské agentuře RIA Novosti s vědomím, že je pro server Sputnik. "Věděli jsme, že to vyjde na Sputniku. Nadšená jsem z toho nebyla, ale rozhodla jsem o tom já," uvedla Trefancová bez bližšího vysvětlení, proč schválila ministryni rozhovor, ze kterého "nebyla nadšená".

Po vydání článku zaslala ještě SMS. V ní uvedla, že ministryně o tom, že rozhovor pro RIA Novosti skončí na Sputniku, nevěděla. "Rozhodla jsem o tom já bez konzultace s nadřízenými, takže to padá na moji hlavu," napsala Trefancová. 

Potvrdila také, že vyznění rozhovoru je autentické vzhledem k tomu, co Nováková agentuře řekla. Server Aktuálně.cz zaslal SMS s dotazem také Novákové, ta na ni nereagovala. 

O tom, že Sputnik nemá v řadě zemí dobrou pověst, svědčí i loňský případ z Polska. Tamější liberální Občanská platforma (PO) pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co dal rozhovor serveru Sputnik a mimo jiné v něm pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy