Největší sponzor lidovců získal lukrativní kontrakt od politiků, kteří mají ke straně blízko

Martin Biben Martin Biben, Tomáš Pergler
12. 7. 2017 5:30
Největším podnikatelským sponzorem KDU-ČSL od roku 2014 je společnost EC Kutná Hora, která dodává městu teplo. Kontrakt dojednali tehdejší starosta města Ivo Šanc a místostarosta Karel Koubský. Oba jsou přitom nějakým způsobem spojeni s lidovou stranou.
Spolumajitel EC Kutná Hora a sponzor lidovců Tomáš Hardt.
Spolumajitel EC Kutná Hora a sponzor lidovců Tomáš Hardt. | Foto: Václav Vašků

Kutná Hora - Dlouho byl tradičním největším sponzorem KDU-ČSL majitel developerské společnosti Sekyra Group Luděk Sekyra. Od roku 2014 už to není pravda.

Největším podnikatelským sponzorem lidovců je podle výročních zpráv strany a údajů na jejím transparentním účtu společnost EC Kutná Hora. Dohromady s jedním ze svých spolumajitelů, pražským advokátem Markem Šimákem ze skupiny Redwood Capital, věnoval podnik KDU-ČSL od roku 2014 1,8 milionu korun, z toho jen letos v červnu 400 tisíc.

Firma, která v Kutné Hoře vybudovala bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, si přitom u města v roce 2012 zajistila mnohaletý výhradní a výnosný kontrakt na dodávku tepla. Smlouva je už roky kritizována částí místních politiků i veřejnosti za to, že jednostranně zvýhodňuje EC Kutná Hora. Město totiž ztratilo příjem několika milionů korun ze své teplárny KH Tebis.

Majitelé provozu přiznávají, že na čtrnáctiletém kontraktu vydělávají zejména díky současné výrobě elektřiny ročně desítky milionů, argumentují ale tím, že teplo dodávají městu relativně levně a vyrábějí ho ekologicky.

Smlouvu tehdy za město dojednali tehdejší starosta města Ivo Šanc a místostarosta Karel Koubský. Oba jsou přitom nějakým způsobem spojeni s lidovou stranou. Ostřílený komunální politik a trojnásobný starosta Kutné Hory Šanc v posledních letech několikrát v různých volbách kandidoval za hnutí Starostové a nezávislí, naposledy i s podporou lidovců v loňských senátních volbách.

Za koalici KDU-ČSL a STAN bude bojovat o hlasy i v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. A bývalý místostarosta Karel Koubský je synem stejnojmenného předsedy středočeské krajské lidovecké organizace Karla Koubského staršího.

Nesporné také je, že Šanc, Koubský i někteří členové správní rady městské teplárenské společnosti KH Tebis a rady města prosadili kontrakt s EC Kutná Hora i přes ostrý nesouhlas nejen opozice, ale i členů vlastního sdružení Šance pro Kutnou Horu. Smlouvu s novým dodavatelem tepla protlačili bez zastupitelstva jen v městské radě. Záležitostí se dokonce na základě anonymem podaného trestního oznámení zabývala i policie, žádné obvinění však nepadlo.

Oba kutnohorští politici ze sdružení Šance pro město nyní popírají i podezření, že následný štědrý sponzoring lidovců ze strany EC Kutná Hora má souvislost se stamilionovým energetickým byznysem. "O sponzoringu vůbec nic nevím, dozvídám se to teď od vás. Chápu, že to může vyvolávat dohady, ale nemám s tím nic společného," řekl Šanc.

"Informace, že EC KH dává sponzorské dary KDU-ČSL, je pro mě nová, s lidovci nemám nic společného a za to, že je otec jejich činovníkem, nemohu," uvedl i Karel Koubský mladší.

Podobně reagoval na dotaz, zda peníze pro stranu nejsou výrazem vděku EC Kutná Hora, i Karel Koubský starší. "Kontroverze kolem EC Kutná Hora jsou samozřejmě nemilé, my jsme ale s nikým žádné příspěvky nedomlouvali. Ty peníze jsou celé strany, není to středočeská záležitost," řekl krajský předseda partaje. O žádném vracení daru prý strana uvažovat nebude.

Bývalý starosta a dnešní středočeský krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Ivo Šanc však má ke společnosti EC Kutná Hora a jejím majitelům i jinou možnou vazbu, než kterou nabízí politika.

V letech 1994 až 1998 byl spolu s Ladislavem Vytečkou spolumajitelem společnosti Biowatt s. r. o., která měla velmi podobný předmět činnosti jako dnešní EC Kutná Hora. Konkrétně to byla koordinace a příprava výzkumných a projekčních prací spojených se zaváděním technologií pro využití biomasy pro výrobu elektrické a tepelné energie. Biowatt s. r. o. však skončila v roce 1998 v konkurzu.

Dnešním majitelem společnosti EC Kutná Hora je však firma s velmi podobným jménem EC Biowatt, v jejíchž statutárních orgánech působili či působí lidé přímo z vedení EC Kutná Hora, například Tomáš Hardt.

Bývalý Šancův společník Vytečka se navíc v orgánech společnosti Dřevošrot potkal s lidmi, se kterými Hardt a další majitelé EC Kutná Hora Petr Polívka a Marek Šimák zasedali v jiných projektech, například s Michalem Wantulokem.

Šanc však takové spojení pokládá za absurdní. "Je pravda, že jsme v devadesátých letech chtěli v tomto oboru podnikat, ale nakonec jsme se k tomu nedostali. Ten název je jen shoda okolností, s Ladislavem Vytečkou jsem pak navíc nebyl roky, kdy jsem pracoval v zahraničí, vůbec v kontaktu," řekl Šanc, který prý ani dnes nemá na Vytečku žádné spojení. Ten podle obchodního rejstříku působí ve společnostech Lanvia a. s. a Medley s. r. o. Ani na jednu však není zveřejněné e-mailové ani telefonní spojení.

Za jednu velkou souhru okolností označuje výše uvedená spojení jeden ze spolumajitelů EC Kutná Hora Tomáš Hardt. "Sponzoring lidovců nemá s Kutnou Horou nic společného, chtěli jsme podpořit proevropskou stranu, která má naše sympatie," řekl.

"Mohl jsem lamentovat nad bezbřehým populismem a absencí politických elit, místo toho jsem si vybral KDU-ČSL. Navrhl jsem příjemce, navrhl jsem částku, oni odsouhlasili obojí. EC Kutná Hora poskytla dar, veřejně a transparentně," dodal Hardtův kolega Marek Šimák.

Stejně Hardt popřel, že by s bývalým starostou Šancem a jeho společníkem Vytečkou obchod domlouvali dopředu. "Není to pravda. Zato platí, že cena, kterou lidé v Kutné Hoře za teplo platí, je jedna z nejnižších v Česku. Zaměstnáváme také desítky lidí a výroba je to velmi ekologická, výroba energií z biomasy má, na rozdíl od zemního plynu, nulové emise CO2," řekl.

Prodej tepla nyní firmě přináší podle Hardta roční tržby cca 60 milionů korun a čistý zisk zhruba 10 milionů, z toho dodávky městu tvoří zhruba dvě třetiny. Celkově jsou roční tržby bioelektrárny kolem 320 milionů a čistý zisk 70 milionů. 

 

Právě se děje

Další zprávy