Kutná Hora - Kutná Hora po mnoha peripetiích uzavřela smluvní vztah s novým dodavatelem tepla, který v areálu ČKD vybudoval za 600 milionů korun bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny.
Místostarosta Karel Koubský (Šance pro Kutnou Horu) a zástupci firmy EC Kutná Hora ze skupiny Redwood Capital podepsali smlouvu přímo na tiskové konferenci vedení města.
Podmínky smlouvy kritizovala část opozice, pochybnosti měli i někteří koaliční zastupitelé.
Vedení radnice ale tvrdí, že smlouva je pro město výhodná a teplo z obnovitelného zdroje bude dlouhodobě levnější než teplo získávané z plynu, jehož ceny trvale rostou.
"Město navíc nebude závislé na evropské plynové síti, která může být do budoucna zdrojem problémů," podotkl starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu).
Přechod na nový zdroj by podle něj měl pro odběratele znamenat desetiprocentní až třicetiprocentní zlevnění.
Smlouva má platit osm let
Smlouva má platit osm let s případným prodloužením na dvakrát tři roky, kdy by byla snížena fixní složka ceny podle odběru v uplynulých letech. Vypověditelná je pouze při hrubém porušení, jak stanoví obchodní zákoník.
Opozice požadovala tvrdší podmínky, to ale podle vedení města nebylo možné. "Věc se táhla mnoho měsíců, skoro rok a půl. Bylo kolem toho hodně rozruchu, hodně nepodložených zpráv a nejrůznějších spekulací," řekl Šanc.
Nedávno dokonce na jednání městské rady přišli zástupci opozice s podpisy 15 zastupitelů, kteří s uzavřením smlouvy nesouhlasili. Podle Šance ale některým jen chyběly informace o úsporách. "S některými z nich jsme mluvili a oni to podepsali i třeba proto, že neznali konečná čísla," tvrdí starosta.
Palivem je obilná a řepková sláma
Radní už dříve schválili uzavření smlouvy s EC Kutná Hora a pověřili podpisem smlouvy jednatele městské teplárny KH Tebis Vladimíra Gajdoše, který tak ale neučinil a rezignoval na funkci. Své rozhodnutí zdůvodnil výhradami k podmínkám smlouvy.
Radní poté na Gajdošovo místo dosadili Koubského, který mohl za KH Tebis smlouvu podepsat.
Bioelektrárna, která už dodává teplo do podniků ČKD Kutná Hora a Foxconn Technology CZ, využívá jako palivo obilnou a řepkovou slámu a cíleně pěstované energetické plodiny.
Teplo by měla dodávat KH Tebis, která zásobuje asi 7000 lidí, tedy asi třetinu města včetně škol a veřejných institucí. Bude kvůli tomu nutné vybudovat za 50 až 60 milionů korun nový horkovod. Tyto náklady uhradí EC Kutná Hora.
KH Tebis bude teplo nadále dodávat koncovým uživatelům.
Město musí být připojeno nejpozději do 30 měsíců
Jednatel EC Kutná Hora Tomáš Hardt řekl, že firma musí město k novému zdroji připojit nejpozději do 30 měsíců, jinak je to důvod pro vypovězení smlouvy.
"Ale my si myslíme, že to stihneme dříve. Říci dneska, kdy to stihneme, je složité, protože nás čeká povolovací řízení a potom samotná výstavba horkovodu. Realistický odhad je, že teplo budeme dodávat dříve než za dva roky," dodal.
Prohlédněte si kaly na území České republiky:
Podle zástupců firmy je bioelektrárna v ČR teprve druhým a zatím největším projektem svého druhu. V minulých letech byly běžně instalovány technologie na spalování biomasy ve formě dřevní štěpky.
Rostoucí zájem o tuto surovinu se ale záhy projevil na její dostupnosti a ceně. Proto se investor projektu, společnost Redwood Capital, společně s dodavatelem kotlů, První brněnskou strojírnou, zaměřily na výstavbu kotle, který dokáže účinně spalovat i zemědělskou biomasu.
Obě firmy nyní připravují aplikace technologií použitých v Kutné Hoře pro zahraniční trhy.