Praha - Mnoho Čechů nyní přemýšlí, jak vážně vzít varování ministerstva zahraničí a zda si ještě na poslední chvíli nerozmyslet dovolenou v Egyptě.
Podle českých diplomatů tam totiž - v některých místech - hrozí teroristické útoky či únosy.
Klienti cestovních kanceláří ale mohou již objednaný zájezd do země, která se stále vypořádává s Mubarakovým režimem, zrušit jen v případě, pokud zaplatí stornopoplatky.
Pokud by se ale čeští zákazníci cestovních kanceláři dožadovali navrácení stornopoplatků u soudu s argumentem, že zájezd rušili na doporučení státu, mohli by uspět. Tvrdí to Asociace cestovních kanceláří, která se i tímto argumentem snaží krotit úřední varování před cestami do oblíbené destinace českých turistů.
Ministerská otočka na Sinaji
Kolem varování, které ministerstvo zveřejňuje na svém webu, totiž panují v Česku nejasnosti. Turisty mají odradit, zároveň ale nezohledňují dopady, které tato doporučení mohou mít na turisty, kteří do takových zemí míří s cestovní kanceláří a mají už zájezd zaplacený.
V zahraničí prý od jistého stupně varování mohou zákazníci zájezdy rušit a cestovky po nich stornopoplatky chtít nemohou.
„Kdyby klienti českých cestovních kanceláří na základě vágního prohlášení ministerstva zrušili své zájezdy, cestovní kancelář by jim odmítla vrátit storno poplatky a klient by s tím šel k soudu, soud by mu mohl dát za pravdu, protože před takovou cestou varovalo ministerstvo," řekl Aktuálně.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
"Vágní" podle něj bylo totiž první vyjádření ministerstva z předminulého týdne, kdy čeští diplomaté varovali před cestami do „oblasti Sinajského poloostrova, a to včetně všech turistických letovisek".
Po pár dnech ale své doporučení Černínský palác zúžil na „severní část Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba."
„V oblasti Sinajského poloostrova a zejména v jeho severní části se od počátku roku 2011 výrazně snížila bezpečnost. Negativními faktory jsou zejména pronikání nelegální migrace, pohyb ozbrojených skupin, pašování zbraní a pronikání extremistů z pásma Gazy," zní však vážně zdůvodnění varování úřadu.
Lobby cestovek
Zmírnění vyjádření úřadu Karla Schwarzenberga přitom přišlo i po důrazném ohrazení se českých cestovních kanceláří.
Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří v Česku chybí pravidla pro používání těchto úředních výstrah před cestami do zahraničí.
Klíčová je přitom podle něj míra výstrahy. České ministerstvo zahraničí (MZV) zná šest stupňů varování pro celé území státu a další tři pro některé části země. Tato stupnice vychází z varovného systému Evropské unie.
Varování s nejnižším důrazem je následující: "MZV doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti", naopak tím nejvyšším pak je: "MZV varuje před cestami a vyzývá k urychlenému opuštění země."
Přes různou míru výstrahy na této škále ani nejrizikovější černá barva (jednotlivé stupně mají podle pravidel EU přiřazené i barvy) neznamená, že by doporučení bylo závazné.
„Ministerstvo vydává pouze doporučení. Nejsou to doporučení, která by se opírala o české zákony nebo byla právně vymahatelná. Jde o informační servis českým občanům," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
V Británii pojištění podle barev
Papež ale říká, že v jiných zemích EU, podle jeho slov například v Německu nebo Velké Británii, má od jistého stupně varování právní závazek, který dopadá na smluvní vztahy mezi klienty, cestovními kancelářemi a také pojišťovnami.
„Ve chvíli, kdy je červené (druhé nejvyšší) prohlášení, tak pojišťovny mohou říct, že kdo od té doby bude cestovat do takové země, tak se vzdává dobrovolně jejich plnění. V takových případech musí cestovní kancelář ze zákona vrátit peníze klientům za zrušený zájezd v plné výši bez nároku na storno poplatek," říká Papež.
„Problém je, že u nás není určené toto rozhraní," dodává.
Už nyní však pojišťovny mohou krátit plnění těm klientům, kteří i přes varování ministerstva vycestují do rizikových oblastí a jejich případná újma by měla souvislost například s nepokoji, před kterými české úřady varovaly.
České cestovní kanceláře nyní řeší situaci tak, že svým klientům nabízí jiná letoviska, než jsou riziková místa, či jiný termín zájezdu. Zároveň se rázně ohrazují proti tomu, že by klientům, kteří do země nechtějí cestovat vůbec, odpouštěli storno poplatky.
Podle českých cestovek ale zdejší turisté nepodléhají obavám z možného nebezpečí v Egyptě. "Bezplatnou výměnu destinace jsme poskytli asi deseti klientům. Některé z nich jsme přesunuli do jiných míst v Egyptě, další pak do Řecka či Tuniska," uvedl například mluvčí CK Fischer Jan Osúch.
Podle současného nastavení smluvních vztahů opravdu cestovky stornopoplatky odpouštět nemusí. Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které cestovní ruch spadá, připouští, že se bude v blízké budoucnosti zabývat právě také dopadem varování ministerstva zahraničí na smluvní vztahy mezi cestovními kancelářemi a jejich klienty a podmínkami storna v takovýchto případech.
„Zákon 159, který upravuje služby v cestovním ruchu, se bude novelizovat. A toto je jedna z věcí, která by se mohla novelizovat," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Jana Jabůrková.