Nečasová hraje o výši trestu. Další soudy budou následovat

Radek Nohl Radek Nohl
29. 5. 2015 5:30
Soud dnes vynese verdikt nad nynější manželkou expremiéra Petra Nečase, která je obžalovaná ze zneužití vojenské tajné služby. Její bývalí šéfové jsou na lavici obžalovaných také.
Dostane Jana Nečasová trest? A jaký?
Dostane Jana Nečasová trest? A jaký? | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Pokud soudkyně obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová neslyšela během hlavního líčení nové a zásadní důkazy, vlastně ani nemá jinou možnost.

Při pátečním rozsudku bude muset říct, že Jana Nečasová - nynější manželka expremiéra Petra Nečase - je vinna. A spolu s ní i trojice velitelů armádní rozvědky, kteří pro ni zařídili sledování sokyně v lásce Radky Nečasové. Všichni tak společně podle obžaloby zneužili vojenskou tajnou službu.

Že v pátek nebude sporu o vině, ale bude sehrát "jen" o výši trestu, naznačil už dřívější verdikt nadřízeného soudu. Ten už se kauzou rovněž zabýval proto, že soudkyně Králová už jednou rozhodla. Ovšem bez hlavního líčení od stolu takzvaným trestním příkazem. Nečasová dostala roční podmínku a důstojníky měl kázeňsky potrestat ministr obrany.

Žalobcům přišly tresty příliš mírné, odvolali se a městský soud jim dal za pravdu. Vrátil případ Králové a naznačil jí, že pokud neudělí jiné tresty a vše dostatečně nezdůvodní, spis by jí v budoucnu mohl zase poslat zpátky. Soud navíc použil nezvykle tvrdá slova a o Janě Nečasové, která měla armádní rozvědku zneužít ve funkci šéfky premiérova kabinetu ještě jako Nagyová, hovoří rovnou jako o Nečasově milence.

"Pokud Vojenské zpravodajství poskytuje služby zcela soukromého charakteru milence předsedy vlády, není ani zapotřebí znát veškeré interní předpisy Vojenského zpravodajství, aby si i laik učinil jasnou představu, že jde o protiprávní činnost," stojí v usnesení Městského soudu v Praze.

Proto se dá nyní velmi pravděpodobně očekávat, že Králová čtveřici odsoudí.

"Obecně platí, že soud, k němuž byla věc zpět vrácena k novému projednání nadřízeným soudem, je vázán právním názorem vysloveným v rozhodnutí odvolacího soudu," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Kdo jsou obžalovaní?

Soud s Nečasovou a exšéfy rozvědky

Jana Nečasová - Obžalována je kvůli tomu, že nechala sledovat tehdejší manželku premiéra a dva pracovníky z Úřadu vlády. Podle žalobců představuje pojítko mezi více případy. Kromě kauzy zneužití Vojenského zpravodajství je obviněná také kvůli údajnému uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z BIS.

Milan Kovanda - Podle obžaloby věděl o sledování osob, které domluvila Jana Nečasová s Kovandovým předchůdcem ve vedení Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem. Navíc prý sledování prováděné soukromou agenturou platil z rozpočtu Vojenského zpravodajství, čímž způsobil škodu 125 000 korun.

Ondrej Páleník - Státní zástupci tvrdí, že s ním Jana Nečasová krátce před jeho odchodem z tajné služby neoficiálně vyjednala sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky a dalších dvou osob z Úřadu vlády.

Jan Pohůnek - Podle žaloby zařizoval sledování osob, které si u jeho nadřízených Páleníka a Kovandy objednala Nečasová. Navíc se prý, stejně jako Kovanda, podílel na placení sledování soukromé firmě z prostředků Vojenského zpravodajství.

Její slova potvrzuje také bývalý náměstek ministra spravedlnosti a nyní advokát František Korbel. "Řídit se usnesením odvolacího soudu musí," řekl Korbel. Výjimkou by podle něj byla situace, kdyby soudkyně Králová zjistila nové skutečnosti, které předtím Městský soud v Praze neposuzoval.

Důkaz proti Nečasové? Odposlechy

To nelze vyloučit, protože většina líčení se konala kvůli utajení vojenských informací za zavřenými dveřmi, a veřejnost tak všechny detaily nezná.

Nové zásadní důkazy ke klíčové části případu – sledování Radky Nečasové a dvou pracovníků Úřadu vlády - se ale podle všeho neobjevily. Obžalovaní se pouze různě bránili proti verzi, kterou předložili žalobci. A tak nyní zbývá jediná odpověď: jaký trest Jana Nečasová a důstojníci dostanou. Výše trestů se ale odhaduje velmi těžko.

Trumfy ale drží v ruce spíše žalobci. A opět díky dřívějšímu rozhodnutí městského soudu, který vyvrátil dosavadní tvrzení obhajoby, že sledování Radky Nečasové bylo jen její ochranou před případným nebezpečím. Podle soudu se nejednalo o žádné "konstrasledování" Radky Nečasové, jak kromě obhajoby tvrdil před soudem i expremiér Petr Nečas.

Důkazem, že šlo o jasné a nelegální sledování, jsou podle soudu odposlechy, v nichž Jana Nečasová svou sokyni v lásce častuje těmi nejsprostšími nadávkami a urážkami.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, navrhl Nečasové 3,5 roku vězení. A nepodmíněné tresty navrhl i bývalým ředitelům Vojenského zpravodajství Ondreji Páleníkovi a Milanu Kovandovi a zpravodajci Janu Pohůnkovi. Pro ně Bajger chce tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce.

Před soudem v kauze vypovídala řada známých osob. Petr Nečas svou současnou ženu bránil a řekl, že ke sledování nedošlo. Bývalí ministři obrany Vlastimil Picek a Alexandr Vondra shodně uvedli, že o případu až do velké zatýkací akce nic nevěděli. A například bývalý ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul raději mlčel, aby si nepřivodil trestní stíhání.

Soud v posledních dnech vyvrcholil odposlechy, které se soudkyně Helena Králová rozhodla pustit veřejně. Z nahrávek vyplývá averze Jany Nečasové vůči bývalé manželce Petra Nečase, o které mluvila často sprostě. Radka Nečasová přitom před soudem řekla, že Janu Nečasovou nikdy neviděla.

Odposlechy také potvrdily, že Petr Nečas o vztahu se svou současnou partnerkou veřejnosti dlouhodobě lhal.

Další případy jsou u konce

Touhle kauzou však pro Janu Nečasovou návštěvy soudů zdaleka neskončí. Kromě toho, že se velmi pravděpodobně odvolá, ji policie stíhá ještě v dalších větvích rozsáhlého případu, který v červnu 2013 vedl k pádu vlády jejího současného manžela.

Státní zástupci podali žalobu také v kauze údajných úniků z BIS, v níž čelí stíhání i Ivo Rittig, advokáti David Michal a Tomáš Jindra. Městský soud v Praze sice v minulých dnech vrátil kauzu žalobcům k došetření, náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár ovšem uvedl, že proti verdiktu již podali takzvanou blanketní stížnost. "Tu budeme příští týden doplňovat a poté o ni rozhodne Vrchní soud v Praze," prohlásil Komár.

Do finále navíc jde i vyšetřování kauzy uplácení exposlanců ODS trafikami, kde  je vedle Jany Nečasové obviněn i Petr Nečas a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Nečasová navíc má jít k soudu i za krácení daně kvůli darům, které dostávala od vlivných lidí tuzemské politiky i byznysu. Ti často dávali Nečasové drahé šperky nebo kabelky.

"Poslední výslech proběhl ve středu. Nyní se vyloučí tato část ze spisu a pak s ním budou seznámeni obvinění," prohlásil náměstek Komár. Podání obžaloby se tak dá očekávat v řádu několika měsíců.

Čekání na pomoc ze Švýcarska

Zřejmě nejkomplikovaněji se zatím jeví takzvaná třetí větev kauzy "Nagygate", v níž policie měla políčeno na vlivné podnikatele a členy justice. Zatím ale stíhá jedinou "velkou rybu": bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka. Obviněn je za to, že se nesnažil pomoci vyšetřování případu, který přímo souvisí s podnikatelem Romanem Janouškem a penězi, jež měl uložené na kontech ve Švýcarsku.

Vyšetřování na území Česka je podle Komára v tuto chvíli u konce. "Bohužel jsme ještě neobdrželi právní pomoc ze Švýcarska. V ní čekáme na zásadní informace," podotkl Komár. Kdy by švýcarské orgány mohly odpovědi dodat, ale v Olomouci nedokážou odhadnout.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy