Špioni si Nečasovou spletli, sousedi je měli za kriminálníky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 5. 2015 14:29
Závěrečné řeči v případu zneužití Vojenského zpravodajství by mohly začít už v pondělí. Soudkyně rozhodla, že budou neveřejné.
Radka Nečasová.
Radka Nečasová. | Foto: ČTK

Praha - Soud v úterý pokračoval v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Následně se státní zástupce i obhájci dohodli na tom, že závěrečné řeči budou před veřejností uzavřené. Návrh žalobce by mohl zaznít již v pondělí, pokud v ten den soudkyně Hana Králová ukončí dokazování. Do té doby je hlavní líčení přerušeno.

Během dopoledne pokračovalo pouštění odposlechů. Z nahrávek vyplynulo, že zpravodajci dali Radce Nečasové krycí jméno "Darwin" podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou.

Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce.

Není to sledování, je to ochrana

Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím.

V dnes zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o "sledování". Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů včetně toho, kdo je doprovázel.

Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Nečase - zmínili osobu s krycím jménem "Nepohoda".

Sousedi dělali problémy

Členové tajné služby si minimálně jednou popletli Radku Nečasovou se sousedkou, která jí prý je podobná. S problémy se potýkali rovněž kvůli bdělým sousedům, kterým bylo jejich auto podezřelé kvůli častému stání před domem.

Starší manželský pár se například operativců rovnou zeptal, jestli nejsou "kriminální živly", další lidé si je fotografovali. Zpravodajci v tom viděli "vysoké riziko dekonspirace".

Operativci uzavřeli, že "Darwin" po celou dobu sledování "dodržoval předem oznámený scénář a nevykazoval žádné závadové skutečnosti ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem".

Závěrečné řeči budou neveřejné

Odpoledne se pak obě strany domluvily, že závěrečné řeči nebudou veřejné. Státní zástupce i obhájci se dnes shodli na tom, že jejich veřejný přednes by mohl ohrozit utajované skutečnosti, a soudkyně jim dala zapravdu.

"Vydávám usnesení, že kdyby došlo 25. května k ukončení dokazování a závěrečným řečem, bude z nich vyloučena veřejnost, protože veřejné projednání věci by ohrozilo utajované informace chráněné zákonem," uvedla soudkyně Helena Králová.

Obhájci na dotaz soudkyně nevyloučili, že jejich závěrečné řeči budou utajované skutečnosti obsahovat. Státní zástupce Martin Brzobohatý si pak byl přímo jistý, že žalobce se jim nevyhne. "Má-li se obžaloba vyjadřovat k tomu, čím se obžalovaní hájí, pak závěrečný návrh nutně bude muset být v utajeném režimu," řekl soudkyni.

Pro novináře pak dodal, že závěrečné řeči by mohly být veřejné, pouze pokud by byly odtajněny protokoly z hlavního líčení. Advokát zpravodajce Jana Pohůnka Michal Hráský míní, že protokoly v tomto případě odtajnit nelze. "Jsou to dokumenty, kde jsou zmiňovány metody a formy zpravodajské práce," zdůraznil. Doplnil, že jeho koncept závěrečné řeči čítá už nyní několik stránek, a to zpracoval teprve první ze dvou bodů obžaloby.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

Další zprávy