Praha - Jmenuje se Benda a je to politik. Tím však veškerá podobnost se jmenovcem z ODS a nejdéle sloužícím poslancem v historii končí. Dvaadvacetiletý student práv s blonďatými vlasy vyčesanými do kohouta je sociální demokrat a v politice teprve začíná. Přesto už na sebe strhl pozornost nejvyšších šéfů.
Je sobota 14. března dopoledne, Bohuslav Sobotka má za sebou neobyčejně úspěšný první den sjezdu ČSSD, který mu do vedení navolil samé loajální politiky a političky. Zbývá jediná věc, protlačit nové stanovy včetně kvót pro ženy, na kterých se předseda od rána urputně dohadoval v kuloárech s krajskými bossy. Blíží se hlasování, takže sál se zaplnil.
Je tu však ještě poslední přihlášený do diskuse. Za pultík se postaví blonďatý mladík, který všechny vyvede z míry. "Nehlasujte jako ovce," vyzve plný sál. Ve tvářích stranických šéfů čte pohoršení a nesouhlas. Přesto pokračuje. Navrženými stanovami se podle něho politická moc ve straně centralizuje a kvóty musí ženy akorát urážet. Z řadových delegátů je jediný, kdo se odhodlal ke kritice Sobotkovy hlasovací mašiny.
"Za pár let bych už se třeba neodvážil"
„Nemám co ztratit. Kdybych svůj názor neřekl teď, když jsem mladý, tak bych to třeba už neřekl nikdy, jako celá řada jiných,“ říká ke sjezdovému vystoupení mladý politik, když se o měsíc později sejdeme u kávy.
S negativními reakcemi se prý nesetkal. Naopak, v kuloárech se mu dostávalo samých pochval. „Když jsem vyšel ze sálu, chodili za mnou lidé z různých krajů a říkali, že kdyby měli více kuráže, že by do toho šli taky a že by se pod to, co jsem řekl, mohli podepsat,“ líčí.
„Jedna paní, co za mnou přišla, plakala, že poprvé v životě musela hlasovat proti svému svědomí jen proto, aby kandidát z jejího okresu měl šanci být na kandidátce do Poslanecké sněmovny,“ dokresluje vypjatou sjezdovou atmosféru.
Ke kritickému pohledu na stanovy prý došel vlastním úsudkem poté, co si jej prostudoval. A s výhradami seznámil dopředu i delegáty z domovské Ostravy.
Za svými výroky si stojí i dnes a ke kvótám na kandidátkách má alternativní návrh. „Aby se zastoupení žen na kandidátkách orientovalo podle skutečného poměru žen v daném regionu. To by bylo poměrně fér,“ uvádí.
Bouřil už v Mladých sociálních demokratech
Do střetu s vedením na sjezdu nešel jako „naivka“. Už krátce po svém vstupu do ČSSD zkritizoval na plénu Mladých sociálních demokratů (MSD) jednání jejich kontrolorů a také vedení kampaně ČSSD do krajských voleb. A nevynechal ani Bohuslava Sobotku. "Trestem" za to tehdy bylo, že navzdory dohodám nebyl nakonec zvolen do kontrolní komise. "Mě to tehdy zklamalo. Když ani tady člověk nemůže říct, co si myslí, tak je to špatně," podotkl s tím, že od té doby své aktivity u mladých socialistů utlumil.
Sociální demokrat Matěj Benda už tři roky pendluje mezi Ostravou a Prahou, kde studuje práva. O politiku se zajímá od šestnácti let, na střední škole působil v ostravském parlamentu dětí a mládeže.
K zájmu o sociální demokracii jej přivedl paradoxně muž, který mladé lidi spíše odrazoval – Jiří Paroubek. "Vytáhl stranu na třiatřicet procent, což bylo podle mne fenomenální," vysvětluje své tehdejší sympatie Benda a dodává, že s pozdějším chováním někdejšího premiéra a stranického lídra už nesouhlasil.
Do členství v sociální demokracii jej pak vrhl další paradox – snaha o nadstranickost. "Skupinka studentů, asi třetina toho parlamentu dětí a mládeže, se rozhodla vystoupit proti akci Smog, kdy v době smogové situace bylo v Ostravě MHD zdarma. Dohodla se s tehdejším opozičním hnutím Ostravak, udělali velkou petiční akci a chtěli, aby to dětský parlament zastřešil. Já jsem chtěl, abychom zůstali apolitičtí," popisuje mladý politik. Tehdy byl v druhém ročníku gymnázia.
Situace si přesto žádala jednání s místními politiky, zejména sociálními demokraty a ti mu nakonec nabídli, aby do strany vstoupil. Matěj Benda souhlasil, a aby dostál svým předchozím slovům, z dětského parlamentu vystoupil.
Nebýt jen politik jako Sobotka
Rodiče se rozhodnutí divili, sami se v žádné politické straně neangažují. "Ale myslím, že to nějakým způsobem tušili," dodává.
Jeho přátelé pak o něm mluví jako o budoucnosti sociální demokracie, on sám ještě jasno nemá. Nechce dělat na kandidátkách "křoví" a nejprve si chce vytvořit zázemí nezávislé na politice.
"Chci dodělat školu, udělat si tři roky praxe, stát se advokátem a mít jistotu, kam se případně z politiky vrátit. Nejsem zastáncem toho, že vystuduji a budu dvacet let v politice, jako například pan premiér, a nebudu mít žádné pracovní zkušenosti," připomíná kariéru vlastního stranického šéfa.
Přesto je přesvědčen, že nikdo jiný než Bohuslav Sobotka v současnosti ČSSD vést nemůže. A to i kdyby měl protikandidáta. Když se ho zeptáte na vysvětlení, zareaguje jako ostřílený politik, a ne jako mladý stranický buřič. "Není dobré oslabovat svého premiéra."