Poražený Tejc: Jsem zklamaný. Zvítězily zákulisní dohody

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
13. 3. 2015 23:30
Jeroným Tejc se na pátečním sjezdu ČSSD nestal ani řadovým místopředsedou. "Je to spíš začátek mojí kariéry v sociální demokracii," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaJeroným Tejc na konci prvního dne sjezdu sociálních demokratů neskrýval zklamání. Po několikahodinovém boji o místa ve vedení strany odešel s prázdnou.

A to i přesto, že ještě v prvním kole volby prvního místopředsedy zatopil favoritovi Milanu Chovancovi. Nakonec však posty sesbírali kromě Chovance ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, šéf Sněmovny Jan Hamáček, Martin Starec a dvě ženy – ministryně práce Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

"Na základě projevů jsem si dával určité naděje, ale ukázalo se, že dohody zvítězily,“ říká Tejc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jste zklamaný?
Určitě jsem zklamaný v tom smyslu, že bych rád ovlivňoval věci v sociální demokracii více, než mi to umožňuje pozice poslance. Na druhé straně to je život a nemá smysl se tím déle než dnes zabývat.

Co říkáte tomu, že vedení ČSSD nakonec kopíruje přání předsedy?
Já jsem byl realista, myslel jsem si, že delegáti budou respektovat ve většině doporučení. Na základě projevů jsem si dával určité naděje, ale ukázalo se, že dohody zvítězily a přání předsedy strany a předsedy vlády je v tuto chvíli pro sociální demokraty klíčové. Na druhé straně to bylo rozhodnutí delegátů, které učinili v tajné volbě a já ho nebudu zpochybňovat.

Jaká bude ČSSD s novým vedením?
Věřím, že bude úspěšná a budu dělat všechno pro to, aby byla. To, jak bude vedení fungovat, můžeme zatím jen předpokládat a nechal bych jim čas, aby mohli předvést, co umí.

Co nakonec podle vás rozhodlo duel Tejc – Chovanec?
Myslím si, že od počátku bylo jasné, že dohody v krajích mají svou váhu. Zřejmě v této věci zvítězila snaha předsedy mít po svém boku Milana Chovance. Možná někteří delegáti nechtěli, aby zde vzniklo jakékoli pnutí na těchto dvou pozicích.

Říkal jste, že vám nabízeli, že pokud se vzdáte kandidatury na prvního místopředsedu, dostanete místo řadového. Nemrzí vás zpětně, že jste neodstoupil?
Rozhodně ne. Já jsem byl přesvědčen, že bych měl kandidovat a měl co nabídnout právě jako protikandidát Milana Chovance, tedy jako první místopředseda. Je možné, že mi tato kandidatura možná znemožnila stát se místopředsedou. Ale kdybych si měl znovu vybrat, tak bych volil stejnou cestu.

Jak si teď představujete své další působení v sociální demokracii?
Pro mě se příliš nezmění, já budu dál pracovat jako předseda ústavně právního výboru a na tom, abychom tlačili ministerstvo spravedlnosti k řešení problematiky, která je pro nás klíčová. To znamená vymahatelnost práva, řešení exekutorů a spotřebitelských smluv.

Může tento neúspěch být konec vaší kariéry v rámci strany?
Já si nemyslím, že by to byl sám o sobě neúspěch. Alespoň podle reakcí našich členů, kteří měli možnost sledovat náš souboj v televizi, bych spíše řekl, že je to spíš začátek mojí kariéry v sociální demokracii. Nechci to přeceňovat ani podceňovat. Já jsem kandidoval na sjezdu poprvé a poprvé jsem neuspěl. Myslím si, že mám stále sociální demokracii co nabídnout, ale bude záležet na tom, jaká bude odezva. Pokud mi nedojdou síly a nerozhodnu se skončit s politikou, tak to dnešní klání nic neznamená.

Chystáte se být ve straně jakousi opozicí vůči Sobotkovi?
To určitě ne, já jsem se celou dobu snažil říkat, že nejsem rebelem. Že nejsem ten, který by chtěl něco bořit. Jen jsem se snažil na rovinu říkat to, co se možná ostatní říci neodvážili a za co mě poplácávali po zádech v kuloárech. Je potřeba hledat soupeře jinde – v hnutí ANO a pravicových stranách. Musíme se zabývat voliči a ne sami sebou. Nesmíme žít ve starých válkách.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy