Nebudeme udělovat pokuty, zvažuje ekologická inspekce

Pavel Baroch
28. 11. 2010 9:30
U některých pochybení by se sankce udělovala až poté, co by firma nezjednala nápravu
Foto: ČIŽP

Praha - Vedení České inspekce životního prostředí, která kontroluje dodržování ekologických zákonů, vážně uvažuje o tom, že by za některé prohřešky zprvu neudělovala pokuty.

Redakci Aktuálně.cz to sdělil obeznámený s chodem inspekce a následně potvrdilo i ředitelství kontrolního úřadu. Inspekce ovšem zatím odmítá ke svému plánu uvést podrobnosti a hovoří jen obecně.

"Mohu k tomu v tuto chvíli říct pouze to, že jde zatím o věcnou debatu v souvislosti se snižováním administrativní zátěže," řekla Aktuálně.cz mluvčí ekologické inspekce Ivana Awwadová.

Dodala, že případná úprava ekologické legislativy, která by změně v udělování pokut musela předcházet, by neměla snížit ochranu životního prostředí. 

Nenapravíš nedostatky? Dostaneš pokutu

Mluvčí vysvětlila, že cílem by měl být stav, kdy by se potřeba a výše sankce posuzovala až podle, jak by například podnikatel napravil zjištěné nedostatky.

"Může to být efektivnější, než když se nyní ve většině případů ukládá sankce a často se nezákonný stav v potřebné míře nenapraví," poznamenala Awwadová. Tento mírnější přístup by se měl podle ní týkat především přestupků administrativního charakteru.

"Pokud by subjekt neučinil nápravu do stanoveného termínu, což by se ověřilo kontrolou, tak potom se samozřejmě přistoupí ke správnímu řízení a následně k sankci," dodala mluvčí inspekce Awwadová.

Foto: MŽP

Drobil chce více prevence

Případnou změnu koncepce ekologické inspekce by nejprve muselo odsouhlasit vedení ministerstva životního prostředí v čele s Pavlem Drobilem, který je současně místopředsedou ODS.

Když Drobil v půlce srpna odvolával ředitelku inspekce Evu Tylovou, zdůvodnil to i tím, že by chtěl zaměření tohoto kontrolního úřadu změnit.

"Já v tomhle případě chci trošku změn u koncepce České inspekce životního prostředí, více od represe k prevenci," prohlásil Drobil.

Riziko? Vytváří se korupční prostředí

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha upozornil na rizika, které případné "změkčení" sankcí může přinést. Mezi ně patří i vznik korupčního prostředí, protože neekologické firmy by se mohly chtít s inspektorem "nějak dohodnout".

Omezení na administrativní prohřešky podle Koteckého ještě nemusí znamenat, že se pokuty nebudou dávat jenom za chybějící razítko, ale i za závažné porušení zákonů. Třeba když někdo bez patřičného povolení vypustí odpadní látky.

Bez papírů není možné škodu prokázat

Zdroj zevnitř ekologické inspekce upozornil, že neplnění administrativních povinností může firma cíleně zakrývat poškozování životního prostředí.

Bez vedení povinných písemných evidencí nebo měření není zpětně možné prokázat například to, že firma kromě zeminy "ukryla" do výkopu rovněž PET lahve nebo že ve svém provozu nedodržela techologický postup a vypustila do ovzduší více škodlivin.

"Lze očekávat, že lavinově naroste i počet případů, kdy se delikventi budou bránit uložení pokuty argumentací typu: Když inspekce nedala pokutu jednomu občanovi či podnikateli, tak proč mě ano? I soudy mu pak mohou dát za pravdu," řekl Aktuálně.cz zdroj, který si nepřál být jmenován, protože nemá oprávnění mluvit s novináři.

V loňském roce udělila inspekce pokuty za 164 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy