Krajina po klinické smrti

Krajina po klinické smrti
Hermann Göring Werke, Stalinovy závody, Závody Československo-Sovětského přátelství, Chemopetrol, jak libo.
Několik kilometrů čtverečních jedů co zbyly po německých, sovětských i tuzemských technologiích na výrobu skoro stovky chemických výrobků.
Krajina se tu stále mění, obrázek z Google už neplatí, potrubí nás povede.
Růžodol, něžné jméno pro skládku zbytků z rafinérie ropy.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
11. 11. 2010 11:21

Staletí se tu těžilo uhlí. Němci tu postavili továrnu na výrobu benzínu, komunisté sem dovedli ropovod ze Sibiře, vyráběl se tu fenol, čpavek, síra, líh, umělé hmoty. Stále tu stojí největší česká rafinérie ropy. Vše co zbylo a neuletělo nebo neodplavalo, skončilo v okolí chemičky. Z Růžodolu, jak se to tu jmenuje, se stal sklad toxického odpadu. Poslední desetiletí tu stát investuje miliardy korun na odstranění ekologických zátěží. Podívejte se na to malebné místo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy