Jed na hlodavce zabil 1500 racků v chráněném území

Pavel Baroch
23. 7. 2010 17:40
Inspekce doporučila nepoužívat tento typ přípravku na zemědělské škůdce
Foto: Wikipedie

Litovel - V Chomutovském jezeru v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví zahynulo zhruba 1500 racků chechtavých.

Následná pitva prokázala, že ptáky otrávil jed na hlodavce, který se používá na okolních zemědělských plochách. V přírodní rezervaci Chomutovské jezero je přitom největší hnízdní kolonie racků chechtavých na střední Moravě.

Událost se stala už v dubnu. Česká inspekce životního prostředí o ní informovala nyní v souvislosti s doporučením příslušným zemědělským úřadům, aby přehodnotily používání tohoto typu přípravku na ochranu rostlin a v citlivých oblastech aplikaci podobných látek více kontrolovaly.

Zemědělci předpisy podle kontroly neporušili

Ekologická inspekce požádala Státní rostlinolékařskou správu, aby prověřila, jestli farmáři v okolí jezera dávkovali přípravek na ochranu rostlin před hlodavci správně. Kontrola ovšem žádné porušení předpisů nezjistila.

Foto: ČIŽP

Podle policie, s níž inspekce událost konzultovala, není za hromadný úhyn racků nikdo konkrétní odpovědný. Česká inspekce životního prostředí nevyloučila, že s některými firmami v okolí jezera zahájí správní řízení a udělí jim pokutu.

Zákaz nebezpečné látky

Inspekce chce v okruhu deseti kilometrů okolo Chomutovského jezera používání této látky zakázat.

S třiadvaceti zemědělskými podniky, které obhospodařují na 90 procent půdy v doletové vzdálenosti racků od jezera, už proto zahájila příslušné správní řízení. Nyní hodlá oslovit i soukromé farmáře.

Česká inspekce životního prostředí zároveň požádala Státní rostlinolékařskou správu, aby upravila platné návody na používání přípravku na hubení hrabošů ve volné přírodě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy