Pět let na stopě pašeráků. Dopadeni se vzácnými ara

Pavel Baroch
10. 8. 2010 18:38
Češi organizovali mezinárodní obchod s kriticky ohroženými papoušky
Jeden ze zadržených papoušků ara
Jeden ze zadržených papoušků ara | Foto: Celní ředitelství Brno

Praha/Brno - Ara kobaltový patří k nejvíce ohroženým živočišným druhům na světě. Žije jen na dvou místech v Brazílii a je vzácnější než panda, gorila nebo tygr.

Tři exempláře tohoto zdánlivě nevýrazného papouška se teď objevili v Česku. Celníci je zadrželi českým pašerákům, kteří byli zapojeni do mezinárodní sítě obchodující s papoušky za miliony korun. Pět pašeráků je už obviněno z nelegálního obchodu a hrozí jim až osm let vězení.

"V Česku ara kobaltového nikdo z odborníků ani neviděl, máme světový unikát," řekla Pavla Říhová, která v České inspekci životního prostředí vede oddělení CITES, které se specializuje právě na mezinárodní obchod s ohroženými druhy.

Jeden ara kobaltový má na černém trhu hodnotu 3 až 4 miliony korun. Ve skutečnosti je jejich cena nevyčíslitelná.

Akce začala před pěti lety

Zatčení českých pašeráků předcházela pětiletá práce celníků, jejíž součástí byly i domovní prohlídky, sledování nebo odposlechy telefonů.

Celníci spolu s ekologickými inspektory zajistili kromě nejvzácnějších ara kobaltových další vzácné papoušky. Do mezinárodní akce se nakonec zapojilo i 443 policejních agentů přímo v Brazílii, Interpol a úřady v Portugalsku nebo v Německu.

Čeští celníci začali rozplétat síť překupníků a pašeráků v březnu 2005, kdy byl na ruzyňském letišti zadržen český kurýr, který nelegálně dovážel 18 vajec papoušků. Měl je uložené ve speciálně vyrobených pásech, které si otočil kolem těla.

Tehdy to pašerák ještě odnesl "pouze" pokutou ve výši 150 tisíc korun.

Obchod s papoušky

  • V Brazílii vybírají sběrači hnízda vzácných papoušků. Zájem je především o vajíčka a mláďata.
  • Zboží pak prodají překupníkům.
  • Kurýři vozí obvykle na svém těle (ve speciálních pásech, podprsence) vajíčka do Evropy, kde se z vajíček vylíhnou papoušci.
  • Z letiště například v Portugalsku se pak vajíčka nebo mláďata vezou auty do Česka.
  • Zde je pašeráci prodávají chovatelům po celé Evropě včetně Česka.
  • Pro legalizaci pašovaných papoušků se používají padělané doklady, kroužky či listiny od uhynulých exemplářů.

Pašeráci používají šifry a tajná hesla

Dalšího kurýra, který nelegálně vezl 28 vajíček pro konkrétního českého chovatele a obchodníka se vzácnými exempláři, zadrželi němečtí celníci na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem v lednu 2006.

Celníci pak začali rozkrývat jednotlivé vazby mezi českými občany i některými "seriózními" chovateli. Zjistili, že mezinárodní obchod řídí občané České republiky. Poznatky pak celníci a lidé z České inspekce životního prostředí využili k dalším akcím proti pašerákům.

"Naše úloha nebyla nijak snadná," poznamenal Mojmír Mucha z odboru pátrání a dohledu Celního ředitelství v Brně. Pašeráci podle něho používali různá hesla a šifry.

Když se například domlouvali, které papoušky dovést do Evropy, používal český objednavatel a brazilský dodavatel stejný atlas papoušků. Po linkách pak jen běžela čísla stránek.

Celníci rovněž zjistili, že se do Česka vozí stovky papoušků z Afriky či Austrálie přes Srbsko a Maďarsko, rovněž přes Moskvu a Ukrajinu.

Českého pašeráka zatkla policie v Brazílii

V loňském roce byl v rámci operace OXOSSI v Brazílii tamní policií zadržen český občan, hlavní organizátor nelegálních obchodů. Tento muž měl přímé napojení na pašeráky v Česku a dalších zemích Evropské unie.

Na další tři české občany vydal Interpol mezinárodní zatykač. Na základně brazilské operace pak byli i v Česku zadrženi nelegálně dovezení papoušci.

Foto: Archiv

O papoušcích rozhodne soud

Největší úspěch se celníkům a lidem z České inspekce životního prostředí podařil letos v červnu, kdy v rámci operace s krycím názvem LINIE zajistili zmiňované tři ara kobaltové.

Celníkům se nepodařilo zjistit, kdo měl být jejich konečným příjemcem. "Mohl to být někdo z celé Evropy," řekl Mojmír Mucha z brněnské celní správy.

Pětiměsíční papoušci náročnou cestu, kdy se museli tísnit v malé bedně v kufru auta, přežili. Jejich návrat do volné přírody je ovšem vyloučen.

Zájem o ně už projevila Brazílie, která by je chtěla použít pro záchranný program v umělém chovu. O jejich osudu ovšem musí podle českých zákonů rozhodnout soud.

 

Právě se děje

Další zprávy